Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Zemanovi po projevu předhodil Kalousek metály. Ozvala se i Csáková: „Kdo chce psa bít...“

Aktualizováno -
17. října 2020
09:49
Autor: Jakub Veinlich - 
16. října 2020
23:29

Miloš Zeman má za sebou další prezidentský projev k pandemii koronaviru. Vyzval v něm k nošení roušek i pokutování těch, kteří to činit nebudou. A světe div se, souhlasil s ním tentokrát i Miroslav Kalousek (TOP 09). Jedna věc mu však v projevu chyběla - aby šel Zeman příkladem a odložil předávání státních vyznamenání 28. října. Na Zemanův projev reagují i další politici, ale také zpěvačka Ilona Csáková, kterou prezident nepřímo zmínil a osočil.

Prezident Miloš Zeman vystoupil v pátek večer na Primě s dalším projevem. Vyzval, aby policie důsledně kontrolovala nošení roušek a lidé nevěřili „neodborníkům“. Ve své řeči nepřímo Zeman kritizoval prezidenta stomatologické komory Romana Šmuclera.

Projev měl Zeman něco málo přes sedm minut. Prezident ve své řeči tentokrát „neoperoval“ žádnými čísly ani počty. Připomněl, že těžké chvíle pro Česko jsou především v tom, že roste počet nakažených, koronavirem hospitalizovaných i počet těžce nemocných. „ A co horšího, roste počet mrtvých,“ podotkl Zeman. „Jsme v situaci, kdy o lidské životy bojují naši zdravotníci, a já bych jim chtěl vyjádřit úctu, obdiv a poděkování,“ obrátil se Zeman speciálně na zdravotnický personál.

Video  Celý projev prezidenta Zemana: Vyzval k nošení roušek, věří Prymulovi.  - FTV Prima
Video se připravuje ...

I když Miloš Zeman polarizuje společnost a na sítích - zvláště na twitteru - dostává často po různých vyjádřeních „sodu“, tentokrát byli komentující smířlivější. Dokládá to ostatně i Zemanův vytrvalý kritik a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek - pouze si posteskl, že očekával, že Zeman ve svém projevu oznámí zrušení předávání státních vyznamenání, které se ve Vladislavském sále má uskutečnit 28. října.

„Je správné, že prezident republiky plně podporuje opatření vlády, kterou jmenoval. Škoda, že jsem neslyšel: ,... a proto z těchto opatření nebudu žádat výjimku pro sebe na 28. října.' Jestli tu výjimku dostane, může si o podpoře říkat, co chce. Ukázaná platí,“ napsal Kalousek.

V minulých dnech se přitom prezidenta snažili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) přesvědčit, aby přehodnotil podobu slavnostního ceremoniálu, hlava státu ale hodlá i přes různé zákazy shromažďování většího počtu lidí státní vyznamenání předat.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který je nyní osobou do Lán nezvanou kvůli jeho cestě na Tchaj-wan, zhodnotil Zemanův projev slovy: „Pan prezident kromě jiného: Poděkoval. Akcentoval povinnost nosit roušky. Kritizoval ty, co špatně komunikují. Škoda, že chyběla energie, přesvědčivost a posilující a uklidňující vůdcovství doplněné upozorněním na nelehké období, které nás čeká.“

Místopředseda ODS Martin Kupka podotkl: „Pan prezident zjednodušil boj s covidem na nošení roušky. Jde o víc. Nechci být zbytečně kritický, ale čekal jsem, že se hlava státu podívá s nadějí do budoucnosti a veřejnost povzbudí. Buďme rozumní, zodpovědní, dobré mysli - a překonáme to!“

Pehe: Pochroumaný stařík v popruzích

Politolog Jiří Pehe čekal podle všeho od prezidenta mnohem víc, než slyšel a viděl v televizi. Zemana označil „za pochroumaného staříka“.

„Už byl ten projev prezidenta? Já zatím viděl jen zle pochroumaného, špatně dýchajícího staříka v popruzích, který řikal, že se mají nosit roušky a nemáme věřit zubařům, kardiologům a zpěvákům,“ zhodnotil Zemanův výkon Pehe na twitteru. 

„Děkuji panu prezidentovi za jeho dnešní projev. Byl to projev skutečně státnický, projev plný lidskosti. Díky panu prezidentovi patří především za jeho výzvu k nošení roušek, které jsou, dle jeho slov, naší jedinou zbraní. Toto plně podepisuji,“ pochválila naopak Zemana veřejně poslankyně vládního hnutí ANO Barbora Kořanová, která na sebe upozornila napříkald při hlasování o důvěře vládě, kde se v poslanecké lavici náramně bavila s bývalou ministryní spravedlnosti Taťánou Malou.

Smířlivý byl k Zemanovi šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Ocenil zejména Zemanovu výzvu směrem k lidem, aby nosili důsledně roušky: „Oceňuji, že projev prezidenta byl smířlivější než obvykle a vyzval v něm nejen k respektování vládních nařízení, ale také k nošení roušek a osobní zodpovědnosti. Opravdu to není žádná sranda a musíme být k sobě ohleduplní. Dávejte na sebe pozor a vydržte, my to nakonec zvládneme!“

Podle Zemana může se záchranou životů pomoci každý z nás, ne jen zdravotnický personál. „Máme k dispozici jenom jednu jedinou zbraň, protože vakcína ještě neexistuje. Touto zbraní je malý kousek látky, který si přivěsíme na obličej a který nás chrání před nákazou a naopak my chráníme druhé před touto nákazou,“ vyzval prezident z Lán všechny občany, aby poctivě nosili roušky.

„Nenechte si tuto zbraň vyrazit z ruky,“ apeloval na všechny Zeman, který sám tentokrát pronesl projev také v roušce.

Mířil Zeman na Šmuclera či Pirka?

Nit suchou ani tentokrát nenechal na odpůrcích. Tentokrát se pustil do těch, kteří podle něj zpochybňují vládní nařízení, nošení roušek a další opatření. „Nenechte se svést lidmi, kteří sice o epidemii vůbec nic nevědí, ale kvůli mediální pozornosti jsou ochotni říkat věci, které poškozují naši společnost. Mám tím samozřejmě na mysli takzvané antirouškaře, ale i další, zubaře, kardiology, zpěváky,“ nabádal Zeman.

Mezi těmi, kdo se často vyjadřují proti krokům vlády a zpochybňují například roušky, je i prezident stomatologické komory Roman Šmucler, kardiolog Jan Pirk a dost možná měl Zeman na mysli také zpěváka Daniela Hůlku, který nejdříve čerstvě zvolenému prezidentovi zazpíval hymnu, teď se mu ale i kvůli komentářům v době koronaviru rozhodl vrátit státní vyznamenání.

Zeman ale zmínil v narážce také nepřímo Ilonu Csákovou. „Jedna zpěvačka dokonce prohlásila, že za koronavirus může Bill Gates,“ kritizoval Zeman Csákovou, matku dvou dětí, která odmítá nejen případnou vakcinaci, ale kvůli testování si prý také odmítá nechat šťourat v hlavě špejlí.

Csáková o rýpnutí od Zemana: Projev byl povzbudivý

„Musím říct, že prezident naší země si moje slova špatně přečetl. Já se nikde nevyjádřila, že za covid-19 může Bill Gates,“ řekla Csáková pro ŽivotvČesku.cz. Podle svých slov vyjádřila jinou myšlenku, než jak ji Zeman interpretoval.

„Já si myslím, že za poslední dobu to byl jediný pozitivní a povzbudivý projev od prezidenta, který zazněl. A přeji mu moc pevné zdraví,“ zhodnotila nakonec zpěvačka Zemanův projev. A upozornila, že ona i její rodina nosí poctivě roušky i tam, kde nemusí.

„Nikdy jsem covid-19 nezpochybňovala. Vládní nařízení dodržujeme a nikdy jsem neřekla, že za covid-19 může Bill Gates. Ve svém statusu jsem o Gatesovi psala úplně v jiné souvislosti. A kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde,“ posteskla si zpěvačka na facebooku.

Video  Dan Hůlka v Blesku: O dopisu Zemanovi, vrácení metálu a změně povahy  - Petr Macek, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Pokuty mají přitvrdit

Stejně tak jako v nedělním rozhovoru pro Blesk Zprávy v pořadu S prezidentem v Lánech, zmínil Zeman i tentokrát svůj návrh na přísnější postihy za nenošení roušek.

„Skončil čas domluv. Požádal jsem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby Policie České republiky využila svého oprávnění a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou roušky povinné,“ jako příklad přitom Zeman zmínil povinnost nošení ochrany úst a nosů například v sousedním Bavorsku nebo ve Francii. „Problémy, které máme, mají téměř všechny země na zeměkouli. Nejsme v tom sami, což samozřejmě není útěcha,“ snažil se Zeman zmírnit vážnost situace.

Video  CELÝ ZÁZNAM: S prezidentem v Lánech: Vojtěch jako „ministr dobrého počasí“ a „řezník“ Prymula. Zeman chce trestat odmítače roušek. 
Video se připravuje ...

Ksel ( 17. října 2020 20:03 )

Prezident by měl být nadstranický a nestranný. A nyní zaujímá pózu ortodoxního vyznavače rouškové věrouky a zdivočelého prosazovatele zájmů rouškové lobby, protože chce prosazení těchto parciálních zájmů prosadit pomocí drakonických pokut.

manunu ( 17. října 2020 16:47 )

vlastapust...@...: Je zajímavé, že odpůrci pana prezidenta Havla mají všichni stejné argumenty. Stále dokola papouškují co si někde přečtou nebo zaslechnou. Zeman panu Havlovi nesahá ani po kotníky. Prezident Havel nebyl mstivý, zákeřný, neurážel. Byl to prezident, který národ spojoval, nikoliv rozděloval. To se velmi daří současnému prezidentovi, rozeštvávat lidi.

e.lesanova ( 17. října 2020 16:45 )

Dle reakcí našich všeodborníků ala Csáková, Mádl, Basiková, Landa, Hůlka atd. mám obavu, že nám dojdou hadry na hlavu

Uživatel_5401613 ( 17. října 2020 16:27 )

Kradesin ,spuhlasím s tebou a nechápu tu licoměrnost,když nám někteří opěvují Havla, přímo ho dávají za vzor

Uživatel_5401613 ( 17. října 2020 16:24 )

Bych řekla že naopak, Havel hrabal pro sebe a nesahá Zemmanovi ani po kotníky. Havel spolupracoval s komoušema, STbákama, chlastal s umělcema /ti dodnes brečí/odpustil němcům válečné reparace s jeho tichým souhlasem je zničena potravinová soběstačnost a rozkraden průmysl.Hlavně že má Barandov(a pro koho)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa