Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Miliardy na boj s covidem: Vláda podpoří lidi ze zavřených firem i umělce a sport

Aktualizováno -
14. října 2020
13:33
Autor: ČTK, sab - 
14. října 2020
11:00

Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Na tuto pomoc je v něm vyčleněno 750 milionů korun. Vláda ve středu také schválila půl milardy na pokračování programu COVID sport. Kompenzovány budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události. Podnikatelé, kterým vláda v boji proti koronaviru nařídila zavření nebo omezení provozu, budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Stát jim přispěje 50 procent z celkového nájemného za toto období, maximálně však 10 milionů korun. A především, vláda prodloužila poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku, a to příspěvku A. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50 000 korun.

Že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) předloží návrhy na kompenzace v pátek, slíbil na pondělní večerní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr Havlíček o schválení informoval na twitteru už ve středu. „Právě jsme na vládě schválili programy podpory pro postižené sektory. Restaurace, zájezdová doprava, kultura, vzdělávací akce, sport, provoz volnočasových aktivit atd. Pokrýváme v plné výši zaměstnance, nájemné, částečně i další klíčové náklady,“ uvedl.

Antivirus A

Stranou nezůstala ani Jana Maláčová (ČSSD) s příspěvkem na mzdy. Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrady v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy. Teď vláda prodloužila poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku, a to příspěvku A. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50.000 korun.

Podle odhadů ministerstva práce nová nařízení o uzavření dopadla asi na 200 000 lidí. Výdaje na příspěvek A by mohly za listopad a prosinec činit 1,9 miliardy korun, spočítalo ministerstvo práce.

Nejasno u karantény

Celý výdělek by stát měl v uzavřených firmách proplácet podle návrhu už od října. Zda se zvýšení týká i karantény, není zatím jasné. Maláčová ji nejdřív zmínila v tweetu, který pak ale smazala. V novém tweetu už zmínka o karanténě není.

Podle odhadů ministerstva práce nová nařízení o uzavření dopadla asi na 200.000 lidí. Výdaje na příspěvek A by mohly za listopad a prosinec činit 1,9 miliardy korun. Za říjen se může vydat asi 3,6 miliardy korun na mzdové příspěvky pro asi 230.000 zaměstnanců, spočítalo ministerstvo práce.

Program Antivirus měl končit na konci října. Vyplácí se z něj dva druhy příspěvků. Vedle podpory A je to ještě příspěvek B, kterým stát dorovnává 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy. S prodloužením jeho vyplácení projednávaný návrh nepočítal. Resort v podkladech pro vládu uvedl, že je ale případné obnovení této podpory možné podle potřeby.

Odbory a zaměstnavatelé opakovaně požadovali, aby program Antivirus zůstal aspoň do konce roku, než se přijme systémový kurzarbeit. Vláda jeho zavedení naplánovala od listopadu. Na jeho pravidlech se však několik týdnů nemohla shodnout. Její výsledný model odboráři a podnikatelé kritizují. Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že se návrh nepovedl. Teď je novela ve Sněmovně. Opoziční strany ji chtějí upravit.

Antivirus C Schillerová nechce

Možnost odpuštění sociálních odvodů firmám do 50 zaměstnanců vláda neschválila, jde o program nazvaný Antivirus C. "Musím říct, že se tady vzácně shodujeme i s mojí kolegyní," zmínila Schillerová shodu s ministryní Maláčovou. Plošné prominutí odvodů podle Schillerové nechtějí, protože se týká všech.

"Je to velký zásah do sociálního systému, je to poměrně hodně peněz, které potom chybí na důchody," zdůvodnila.

Maláčová pak ČTK řekla, že se příští týden bude jednat i o prodloužení příspěvků na mzdy z Antiviru při výpadku výroby a prominutí odvodů menším firmám.

Generální pardon

Podnikatelům, kteří byli zasaženi novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru, ministerstvo financí automaticky odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od dneška do konce roku. Schválila to vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Upřesnila, že opatření se týká podnikatelů s převažujícím oborem činnosti, na které vládní zákazy přímo míří.

Schillerová: Stačit bude e-mail

MF upozornilo, že stačí, aby podnikatelé finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i e-mailem.

"Například provozovatelé fitness center či hospodští tak po zaslání oznámení budou mít odloženo placení vybraných daní do konce letošního roku. Aby se podnikatelům vše zjednodušilo, tak oznámení půjde poslat Finanční správě i e-mailem jako to bylo v případě kompenzačních bonusů. Poplatníci, na které se generální pardon nevztahuje, mohou o odklad platby daně zažádat individuálně," uvedla Schillerová. MF zveřejnilo i seznam oborů, kterých se automatické odložení týká.

 "Takzvaný generální pardon teď finalizujeme, podepíšu ho v odpoledních hodinách s účinností od zítra (od čtvrtka)," řekla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně.

V ČR dnes začala platit nová opatření proti šíření nákazy. Restaurace, bary a kluby musejí zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

Schillerová upozornila, že pokud podnikatelé za letošní rok očekává daňovou ztrátu, může si do výše této ztráty požádat o vratku daně z příjmů, kterou zaplatil ve dvou předchozích letech a do patnácti dnů po podání žádosti o vrácení bude mít peníze na účtu. "Institut zpětného uplatnění daňové ztráty byl přijat právě pro tyto situace," uvedla.

Ministerstvo také informovalo, že nad rámce dnes přijatých opatření mohou podnikatelé nadále využívat některých opatření v rámci tzv. liberačního balíčku, která byla zavedena již během jarní vlny pandemie. Jde například o plošné prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční nebo celní úřad nebo plošné prominutí DPH na bezúplatné dodání základních ochranných prostředků, u nichž vznikla povinnost přiznat daň v období od října do prosince.

"V případě potřeby lze samozřejmě využívat i nejčastější individuální nástroje, které daňové zákony dlouhodobě upravují za účelem zohlednění individuální tíživé situace na straně daňových subjektů," upozornilo MF. Jde o možnost žádat o posečkání daně či rozložení její úhrady na splátky, možnost požadovat snížení či zrušení záloh, možnost žádat prodloužení vybraných lhůt či jejich navrácení v předešlý stav nebo možnost žádat o individuální prominutí úroků z prodlení, penále a pokuty za nepodání kontrolního hlášení.

Obory s automatickým odložením úhrad DPH, daní z příjmů a silniční daně:

- provozování restauračních zařízení a barů,

- provozování hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték

- pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových představení,

- pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin,

- provozování cirkusů a varieté,

- pořádání poutí a podobných tradičních akcí,

- pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí,

- pořádání veletrhů,

- provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť, wellness zařízení,

- provozování zoologických zahrad,

- provozování muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií

COVID kultura

Podporu budou moci dostat ti, kdo měli kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru zbytečně vynaložené náklady či nemohli kvůli opatřením pokračovat ve své umělecké nebo kulturní činnosti. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že pro jednotlivce je určena jednorázová podoba 60 000 korun do konce roku a podnikatelé mohou v rámci uznatelných nákladů žádat až o deset milionů korun, podrobnosti zveřejní ve čtvrtek.

"Doloží svoji kultrní historii, doloží své kulturní CV, doloží, že se skutečně živí v kulturní oblasti," zmínil podmínky ministr Zaorálek. dotyční podle něj mají v oblasti často vyjímečné schopnosti a pomoc je k nim směřována proto, aby oblast nemuseli opouštět a živit se jinak.

"Budeme se tu čásku snažit navýšit, pokud bude nedostatečná," slíbil po dohodně s premiérem Babišem ministr kultury Zaorálek.

Filmařům se pomůže zvlášť

Program navazuje na předchozí program COVID kultura, v němž bylo vyčleněno 900 milionů korun, mnozí z potenciálních žadatelů na něj ale nedosáhli. Bylo tomu tak třeba v případě filmových distributorů. Zaorálek dnes uvedl, že podpora audiovize není zahrnuta ani v novém programu. „Tu budu předkládat příště zvlášť, bude směřovat přes Státní fond kinematografie,“ uvedl.

Podpora z nově schváleného programu se poskytne ve formě dotace ex post na marně vynaložené výdaje za jednotlivé kulturní akce či projekty, které vznikly v období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020, a za výdaje v kontinuální činnosti v oblasti kultury v období od 1. března 2020 do 20. listopadu 2020, které byly kvůli opatření vlády výrazně omezeny, přesunuty nebo zrušeny. Podpora může příjemci pokrýt až 50 procent uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce a až 80 procent uznatelných výdajů za kontinuálně vyvíjenou činnost v oblasti kultury.

Video Zavřené restaurace i školy: Vláda po šestihodinovém jednání oznámila rázná opatření - abl

Podpora je určena výkonným umělcům, odborným technickým profesím a subjektům podnikajícím v kultuře na marně vynaložené výdaje, které vznikly ve spojitosti s organizací kulturních akcí a kontinuální činností v kultuře v období od 10. března 2020 do 31. prosince 2020 a byly v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády omezeny, přesunuty nebo zrušeny. Jednorázová podpora je určena pro fyzické osoby působící v profesionálním umění, tedy v oblasti hudby, divadla, tance. U subjektů podnikajících v kultuře jde o podporu na pokrytí marně vynaložených výdajů v rozhodném období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020.

COVID sport

O dotace v pokračování programu COVID sport budou moci žádat kluby a pořadatelé sportovních akcí. V programu je podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, připraveno 500 milionů korun. Druhou výzvu programu dnes schválila vláda, sdělila ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Dotace by měla umožnit klubům i pořadatelům překlenout obtížné období. Program připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou (NSA). 

Maximálně 12,5 milionu pro klub

O kompenzace budou moci žádat kluby z deseti profesionálních soutěží, které určila NSA. Jedná se o první a druhou fotbalovou ligu, extraligu a první ligu ledního hokeje a nejvyšší soutěže v basketbalu, volejbalu a házené. Maximální výše dotace je určená podle analýzy ekonomické náročnosti sportu a pohybuje se od 750.000 korun na klub pro volejbal a házenou po 12,5 milionu korun pro prvoligové fotbalové a extraligové hokejové kluby.

Kluby dostanou peníze předem na základě kvalifikovaného odhadu, jaký ekonomický dopad na ně budou mít vládní omezení od března do konce tohoto roku ve srovnání s poslední řádně odehranou sezonou.

Na kompenzace budou mít nárok také komerční pořadatelé sportovních akcí určených pro sportovce z více než dvou klubů nebo širokou veřejnost. Dotace bude určena na uhrazení marně vynaložených nákladů v loňském a letošním roce souvisejících s akcemi, které se měly konat od 12. března do 31. července letošního roku. S kompenzacemi pro akce, které musely být kvůli vládním opatřením zrušeny nyní na podzim, návrh tohoto programu nepočítá.

NSA dříve už vyhlásila program COVID sport, který měl pomoci neziskovým sportovním organizacím. Agentura v něm přijala stovky žádostí. Na pomoc byla připravena miliarda korun, ale nevyčerpala se. NSA si to vysvětlovala značnou pomocí měst a krajů, které sportovním organizacím odpustily nájemné a další náklady v době uzavření sportovišť.

COVID nájemné

O příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí budou moci žádat podnikatelé, kterým vláda v boji proti koronaviru nařídila zavření nebo omezení provozu. Stát jim přispěje 50 procent z celkového nájemného za toto období. Maximální výše podpory bude deset milionů korun. Na rozdíl od první výzvy programu COVID nájemné nebude přiznání dotace podmíněno slevou pronajímatele. Na program je vyčleněna částka 1,2 miliardy korun. Vyplývá to z vládních materiálů, které má ČTK k dispozici.

Jak oznámil ministr Havlíček bude to možné i zpětně a na tři měsíce. „Není podmínkou, aby se participoval třiceti procenty pronajímatel,“ zdůraznil

O příspěvek na nájem budou moci žádat stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky, kina, kongresy, veletrhy, výstavy, herny a kasina. Dále mohou žádat o podporu komerčně provozovaná sportoviště jako kurty, kluziště, kurty či tělocvičny. Program bude otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a wellness. Nárok na podporu budou mít také zoologické zahrady, komerčně provozovaná muzea, galerie, památkové objekty či planetária. Pomoc se vztahuje také na zařízení zaměřené na zájmovou, výchovnou a vzdělávací činnost pro děti a mládež od šesti do 18 let.

S vyhlášením výzvy se počítá v říjnu. Na podání žádosti budou mít zájemci alespoň 30 dní. Na program se vztahuje tzv. dočasný rámec, tedy maximální suma, kterou může jeden žadatel získat z programů veřejné programy. Suma činí 800.000 eur (asi 21 milionů Kč).

V první vlně bylo na pomoc o 3,8 miliardy víc

Podnikatelé zasaženi v souvislosti s první vlnou pandemie mohli od 26. června do 30. září žádat o příspěvek na komerční nájem. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispívá 50 procent. Podmínkou bylo, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatil pětinu. Ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo 18.720 žádostí za 2,6 miliardy korun. Na program bylo vyčleněno pět miliard korun.

V ČR dnes začala platit nová opatření proti šíření nákazy. Restaurace, bary a kluby musejí zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

BoziMilda ( 24. listopadu 2020 18:09 )

Tvůj milovaný Prymula bude za své šmeliny odměněn další funkcí za osmdesát litrů měsíčně, tak neplakej.

BoziMilda ( 24. listopadu 2020 18:07 )

Chudáčku, cítíš se v konzervárně nedoceněn ? Normální lidé pracují, aby se po práci věnovali odpočinku a svým koníčkům, takže někteří si třeba zajdou do kina, do divadla nebo se podívat na zápas. Co tak strašně užitečného a hodnotného na pásu vyrábíš, že se cítíš být užitečnější než ostatní ? Toaleťák ? Nikdo nemůže za to, že nedokážeš pochopit divadelní hru ani pravidla nějakého sportu.

horaIysa ( 14. října 2020 19:34 )

Všimli jste si, že tyto kroky se chystá činit vláda? Nikoli opozice. Na koho bude nadávat šmíd, marmat,jusa, 7vox7 a jiní kobliháři?

zapravdu ( 14. října 2020 16:18 )

Proč máme podporovat naprosto neužitečná profese, jako jsou herci a sportovci ? Bez umělců a sportovců se lidstvo obejde ... neobejde se bez lidí, kteří tvoří skutečné, užitečné hodnoty. Bohužel ve zvrácené západní civilizaci jsou neužitečná parazité jako umělci a sportovci a vojáci či politici, šíleně přepláceni, a užiteční lidé pracují často za almužnu ...

Milan Šmid ( 14. října 2020 15:42 )

ebudeme asi podporovat kosmetický průmysl, boutique ani jiné hadrárny.

Dle mého názoru nepotřebujeme dotování zábavy, válčení naší armády v africkém Mali na ochranu francouzských jaderných zájmů a stavbu cyklostezek. Je trestuhodné nyní platit americké vrtulníky a nové pandury, protože na válčení by peníze neměly být v první řadě. Je trestuhodné žádat peníze na kulturu, která nabobtnala jako překynuté těsto. Vrátím se o dvacet let zpět. Centrum informací a statistik kultury vydává roční statistiku, která obsahuje i pasáže věnované divadlu. V roce 2000 měla Česká republika 118 divadel a 121 stálých scén. Za rok 2010 bylo ve statistice uvedeno 151 divadel a 160 stálých scén. V roce 2018 bylo v provozu 182 divadel, 174 stálých scén. Z toho zřizovaných veřejným sektorem 39 divadel (89 stálých scén). Soukromých „kapitalistických“ divadel zřizovaných podnikateli je 56, spolky 67, obecně prospěšnými společnostmi 20. Pouhých 941,5 milionu vybraly divadla za vstupné, 1,5 miliardy dostala divadla dotace od státu, 0,5 miliardy od krajů, 2,35 miliardy od měst a obcí. Celkem to je za „normální“ necovidový rok 4,4 miliardy dotací, což ukazuje na 25% soběstačnost. Průměrná cena vstupenky je 280 Kč, dotace z veřejných prostředků na tuto vstupenku je 1100 Kč. Tohle přece není normální… S nataženou rukou k Babišovi stojí frontu všichni herci a herečky, kteří chtěli emigrovat poté, co vyhrálo volby ANO. Všichni, kteří předtím adorovali nikým neregulovaný trh bez přívlastků, bez sociálních otázek i odpovědí a tleskali Václavu Klausovi staršímu. Všichni, kteří dnes protestují proti rouškám, protože oni přece mají tu svobodu…

Co je ovšem třeba zásadně zvednout, jsou důchody. V České republice tvoří výdaje na sociální oblast 12,0 % hrubého domácího produktu, což byl pátý nejnižší podíl mezi zeměmi Unie. Například ve Francii je to 24 %. Nejsme a nechceme být ani Irsko (3,2 %), ani Kypr (6,1 %). Na důchody rodičů a prarodičů peníze být musí. A měly by to být zásadní částky. Důc

Zobrazit celou diskusi
Další videa