Neděle 25. říjen 2020
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Oblačno 15°C

Stovky odpůrců roušek demonstrovaly v Praze. „Prymula - ministr strachu,“ hlásaly transparenty

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se 27. září 2020 sešlo na pražském Palackého náměstí.  (Autor: ČTK / Charvátová Anna)
Autor: ČTK - 
27. září 2020
20:27

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se v neděli odpoledne sešlo na pražském Palackého náměstí. Kritizovali zejména premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Řečníci na demonstraci vyjadřovali nesouhlas hlavně s povinným nošením roušek ve vnitřních prostorech budov. Protest před budovou ministerstva zdravotnictví organizovala iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON).

Na akci vystoupila řada řečníků. Ve svých projevech kritizovali zejména to, že jsou opatření povinná a nemají možnost volby, někteří současná opatření, jako je omezení hromadných akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jiných vnitřních prostorech, přirovnávali k totalitnímu režimu.

Podle řečníků je nepochopitelné zejména nošení roušek ve školách při vyučování. Někteří vyzvali učitele a ředitele, aby se opatřením postavili a na školách je nevyžadovali. Jedna z řečnic uvedla, že své děti do školy nepošle, dokud nebude povinnost nosit roušky zrušena.

Vystupující zmiňovali i Babišovu údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Babiš dlouhodobě tvrdí, že je v archivních dokumentech veden neoprávněně. U Prymuly zase mimo jiné lidé upozorňovali na možný střet zájmů v souvislosti s jeho živnostenským oprávněním, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. Oprávnění si Prymula tento týden nechal pozastavit, upozornila už dříve Česká televize.

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se 27. září 2020 sešlo na pražském Palackého náměstí.Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se 27. září 2020 sešlo na pražském Palackého náměstí. | ČTK

Lidé na demonstraci s sebou měli české vlajky. Někteří si přinesli také transparenty, například s nápisy Demisi nebo defenestraci, Jsem pro imunitu, Prymula - ministr strachu nebo Nechceme vakcínu, chceme svobodu. Naprostá většina účastníků neměla roušky, lidé nedodržovali ani rozestupy. Podle odhadu ČTK se jich sešlo zhruba 400, postupem času jich ubývalo.

Policie v souvislosti s akcí dosud žádné incidenty neřešila, uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Kde opatření platí?

Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad 100 lidí. Ve vnitřních prostorech budov v celé České republice se musí roušky nosit od 10. září, zhruba o týden později byly nařízeny i ve třídách při výuce s výjimkou prvního stupně základních škol.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno přes 63 000 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí. Aktuálně nemocných je zhruba 31 800 lidí, většina má mírný průběh nemoci.

zkratik ( 28. září 2020 01:41 )

z..m..r..d..ů

zkratik ( 28. září 2020 01:40 )

Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad 100 lidí.

a kolik se na demonstraci vybralo pokut od těch ***.ů za nenošení roušky,hlavně,že to měla Policie pod dohledem

asijo ( 28. září 2020 00:28 )

Musím se smát,kdyř pomatený Černohorský neustále mluví o vlastectví a přitom je na svém fb rozvrací,co není podle něho je špatné,jedině on má pravdu.

Omasta ( 28. září 2020 00:26 )

Poraďte, jak to je? Když začnu jezdit autem každý den místo obden, stoupne pravděpodobnost zranění nehodou na dvojnásobek.
Když se epidemie covid vlivem restrikcí prodlouží na dvojnásobek, vzroste také pravděpodobnost nákazy na dvojnásobek? Nebo se sníží? Kdo to umí spočítat?

Ocicko ( 27. září 2020 23:45 )

To jsou určitě "převlečení" idioti z Milion chvilek z podplacené opozice. Když jsem dnes slyšel toho blba Fialu u Moravce, tak se mi chtělo z těch jeho blábolů zvracet.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud