Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Experti radí vládě zrychlit testování, poslouchat odborníky a inspiraci u sousedů

Autor: ČTK - 
16. září 2020
21:25

Rada Učené společnosti vyzvala vládu, aby další postup tlumení současné koronavirové epidemie opírala výlučně o názory kompetentních odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství. Doporučuje inspirovat se v sousedních zemích, které jsou v lepší situaci. Požaduje také přehodnotit strategii testování, aby bylo co nejrychleji zavedeno účelné a rychlé testování osob s příznaky onemocnění. 

„Máme za to, že dnešní situace je důsledkem kombinace nedostatečného zajištění služeb zkušených odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství a také toho, že odpovědné struktury státu podlehly v některých oblastech tlaku lobbistických struktur či těch, kteří nejsou přímo odborníky v oblasti epidemiologie či infekčního lékařství,“ uvedla rada. Podle ní se vládou oznámené rozvolnění protiepidemických opatření v závěru první vlny pandemie ukázalo být velkou chybou.

Za nevhodné považuje Učená společnost také to, aby zásadní rozhodnutí v tak složitých záležitostech, jakými jsou protipandemická opatření, činila vláda „nekonzistentně a chaoticky“.

Jako příklad nekompetentního přístupu uvádí rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyvinout vlastními silami vakcínu proti onemocnění covid-19.

„Současná situace jasně ukazuje, že úsilí výzkumných kapacit by mělo být místo toho napřeno k mapování variability biologických vlastností nového koronaviru, k poznání imunobiologie a patogeneze infekce novým koronavirem, k vývoji moderní diagnostiky koronavirového původce nákazy na bázi rychlých a spolehlivých testů a k aplikací získaných poznatků do epidemiologie pandemického procesu v naší zemi,“ uvedla společnost.

Učená společnost ČR sdružuje významné vědce, jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků. V současné době má 98 členů řádných, 49 členů zahraničních a 17 členů emeritních. Výkonným orgánem Učené společnosti je její rada složená z osmi řádných členů. Předsedou rady pro období 2020 až 2022 je český fyzikální chemik a vysokoškolský pedagog Pavel Jungwirth.

Česko má nejrychlejší přírůstky ze sousedních zemí

Česko má nyní nejrychlejší přírůstky nemocných ze sousedních zemí. V Evropské unii má více případů na obyvatele za 14 dnů jen Španělsko a Francie. V úterý přibylo v Česku rekordních 1677 potvrzených případů.

Celé vyjádření Rady Učené společnosti ČR k současnému řešení pandemie covid-19 je zveřejněno na webu společnosti.

Maximilian ( 17. září 2020 10:30 )

Matika byla dnes plodná?

Maximilian ( 17. září 2020 10:29 )

To by možná bylo dobré pro naše zdraví,ale co volby,je třeba udržet volice,to bezva rozvolnění přeci přinese spousta hlasů,hurá do baru a letadel,nemocní a stáří nás nezajímají,žít a užít,roušku si nasadit na p...

frantacizek ( 17. září 2020 00:29 )

masivní testování je základ, píšu to pořád, doc. Balík to povídá pořád, vláda už to předpokládám ví.. vývoj vakcíny k tomu nemá smyslu se už vyjadřovat, to snad chápe každý..

Covid_19 ( 16. září 2020 22:32 )

Rakousko chce mít ochranu úst a nosu až do 31.března 2021, předpokládají tím i omezení chřipkové epidemie, jen naše nemehla vymýšlí českou cestu, názory mění rychleji než se mění počasí, stačí poslat SMS nebo rozpoutat na internet bouři proti nějakému opatření

Covid_19 ( 16. září 2020 22:25 )

jednu věc nechápu, proč se naši odborníci nedívají třeba na Slovensko. Premiér soutěžil na jaře s Rakouskem a Slovenskem kdo rozvolní rychleji, vyhráli jsme, bohužel

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud