Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Městečko „promořil“ nezodpovědný Američan. Místo do karantény vyrazil pařit

Autor: Darina Jíchová - 
15. září 2020
17:28

Horské bavorské městečko Garmisch-Partenkirchen se změnilo na epicentrum koronaviru, nákazu sem podle všeho zavlekl Američan pracující ve známém lyžařském rezortu Edelweiss Lodge, který spravuje americká armáda. Německé úřady uvedly, že Američan měl hlavní příznaky koronaviru, ale neodebral se do karantény, místo toho zřejmě nákazu šířil dál, informovala stanice CNN.

Případem se zabývá mnichovská prokuratura. „Ano, probíhá vyšetřování, zatím případ hodnotíme jako možný útok z nedbalosti,“ uvedla Andrea Meyerová z kanceláře prokurátora. Zdůraznila, že zatím není potvrzeno, zda muž skutečně stojí za šířením koronaviru v obci.

Koronavirus v bavorském městu prý rozšířil Američan zaměstnaný v resortu Edelweiss Lodge.Koronavirus v bavorském městu prý rozšířil Američan zaměstnaný v resortu Edelweiss Lodge. | Facebook/Edelweiss Lodge and Resort

Test potvrdil koronavirus

Totožnost Američana v rámci jeho vlastního bezpečí nebyla zveřejněna, úřady vysvětlily, že se v nedávné době po dovolené v zahraničí vrátil do Bavorska a vykazoval symptomy koronaviru. Místo do karantény se ale dál socializoval s ostatními, uvedl mluvčí zastupitelstva okresu Stephan Scharf. Dodal, že Američan podstoupil test na koronavirus, lékaři ho vyzvali, ať dobu čekání na výsledky stráví v domácí karanténě, on je neuposlechl.

Výsledky testu byly pozitivní a v současné době je daný člověk v izolaci, oznámil Scharf. Neupřesnil, odkud se Američan vrátil, nebylo to však ze Spojených států. Resort Edelweiss Lodge je momentálně uzavřený na 14 dní, vedení k tomuto kroku přistoupilo poté, co se 24 osob včetně zaměstnanců nakazilo koronavirem. Počet nových případů stoupá v celé obci.

„Tolik případů jsme tady neměli“

„Tolik případů jsme tady neměli ani v době vrcholu epidemie v Německu,“ přiznal Scharf. Zároveň odsoudil chování amerického občana. „Ve městě pozorujeme rapidní nárůst nemocných, snažíme se co nejvíce testovat, teď čekáme na výsledky,“ sdělil Scharf v pondělí stanici CNN. „Zatím nevím, kolik přesně osob zvládnul nakazit, ale víme, že byl venku a byl infekční,“ Scharf nepochybuje o tom, že Američan stojí za vlnou nákazy.

Ve městě začaly platit nové restrikce, všechny bary zavírají v deset večer, byl vyhlášen zákaz shromažďování nad 100 osob, v restauraci u stolu uvnitř může sedět maximálně 5 lidí, na zahrádce pak maximálně 10. Bavorský premiér Markus Söder se v pondělí nechal slyšet, že případů koronaviru přibývá po celé spolkové zemi.

Premiér: Nezodpovědnost má svoje následky

„Obec Garmisch-Partenkirchen je jasným příkladem nezodpovědného chování některých lidí. A takováhle ledabylost musí očividně mít i svoje následky,“ komentoval situaci Söder a vyzval lidi k dodržování přijatých opatření.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud