Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Máme 25 milionů nakažených, šokoval prezident. Oběti v Íránu ukládají do masových hrobů

Autor: ČTK, trm - 
18. července 2020
17:00

Íránský prezident Hasan Rúhání ve svém dnešním televizním projevu prohlásil, že podle odhadů se koronavirem nakazilo již 25 milionů Íránců. Rúhání se při uvedení tohoto závratně vysokého čísla odvolal na nezveřejněnou studii íránského ministerstva zdravotnictví. Íránské úřady nevysvětlily, z jakých údajů studie vychází. Podle oficiálních statistik byl od začátku epidemie koronavirus v Íránu potvrzen u zhruba 270.000 lidí.

Íránský prezident v projevu rovněž varoval, že v nadcházejících měsících by se v 81milionovém Íránu mohlo nakazit dalších 30 až 35 milionů osob. Veřejnost Rúhání vyzval, aby brala pandemii vážně.

„Podle našich odhadů se virem dosud nakazilo 25 milionů Íránců a asi 14.000 zemřelo,“ řekl Rúhání podle agentury Reuters. „Ohroženo (nákazou) může být dalších 30 až 35 milionů lidí,“ dodal. Hospitalizováno s nemocí covid-19 bylo podle prezidenta více než 200.000 pacientů a ministerstvo zdravotnictví očekává, že se tento počet v příštích měsících zdvojnásobí.

Už dříve se objevily satelitní snímky masových hrobů, které podle expertů potvrzují, že situace v Íránu je mnohem horší, než úřady tvrdily.

Teheránské úřady v pátek rozhodly, že kvůli rychlému nárůstu počtu nových případů koronaviru v metropoli dočasně obnoví část opatření, která už v minulosti zrušily. Kromě jiného se ode dneška uzavřely kavárny, čajovny, zábavní parky, zoologické zahrady či kryté bazény.

Írán je nejhůře postiženou zemí na Blízkém východě. Počet lidí, u nichž byla odhalena nákaza koronavirem, dosáhl dnes podle oficiální statistiky 271.606. Nejméně 13.979 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Počet nových nákaz přitom zůstává stále vysoký. Za uplynulých 24 hodin přibylo 2166 případů infekce a 188 úmrtí.

První případy nákazy koronavirem Írán ohlásil v únoru, přičemž předtím úřady řadu dní popíraly, že se infekce do země dostala. Podle kritiků tím umožnily šíření viru.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud