Unie seškrtala seznam bezpečných zemí. Kam nemají Evropané raději jezdit?

Autor: ČTK - 
14. července 2020
19:37

Státy Evropské unie vyškrtnou Srbsko a Černou Horu ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat přes vnější hranice evropského bloku. Podle informací ČTK se na tom v úterý shodli velvyslanci unijních zemí, kteří zúžili na 13 seznam bezpečných států, z nichž je možné přijíždět do EU. Listina, na níž figurují některé asijské či africké státy, je pouze doporučením a například Česko již zařadilo zmíněné balkánské země mezi rizikové z hlediska koronaviru v pondělí.

Zástupci unijních zemí v úterý poprvé aktualizovali seznam přijatý před dvěma týdny, na němž vedle Austrálie, Kanady, Japonska, Koreje či Maroka figurovaly dva balkánské státy. Na návrh předsednického Německa podpořený většinou ostatních států budou Srbsko a Černá Hora z listiny odstraněny.

EU uzavřela své vnější hranice v březnu, kdy se v unijních zemích začala rychle šířit koronavirová nákaza. V té době také začaly kontroly na vnitřních hranicích mezi unijními státy, které v červnu členské země až na výjimky postupně zrušily. Evropská komise jim zároveň doporučila, aby od začátku července začaly postupně povolovat vstup i lidem z mimounijních zemí v závislosti na vývoji nákazy.

Při návratu je třeba negativní test

Hlavním kritériem pro umístění na „zelený seznam“ je, aby počet nových případů covidu-19 nepřekračoval průměr EU. Oba balkánské státy v posledních dnech hlásily výrazný nárůst případů, kvůli čemuž například Češi potřebují od pondělka při návratu z nich negativní test nebo musí do dvoutýdenní karantény.

Na unijním seznamu tak zůstane vedle pěti zmíněných zemí ještě Alžírsko, Gruzie, Nový Zéland, Rwanda, Thajsko, Tunisko a Uruguay. Čína na seznamu figuruje s podmínkou, že recipročně umožní vstup obyvatelům zemí EU.

Některé členské státy však uplatňují vlastní pravidla. Česko umožňuje bezproblémový vstup lidem ze šesti zemí ze seznamu, napříkla

d Belgie či Maďarsko jej pak odmítly jako celek.

janka69 ( 14. července 2020 23:16 )

presne 2222

2222 ( 14. července 2020 20:02 )

toš letos seďte doma k.u.r.v.a. na zadku a nikam.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud