Sněmovna projedná až 31 tisíc podpory pro dohodáře. Mimořádná schůze bude 10. července

Autor: ČTK, vei - 
1. července 2020
13:00

Náhrady lidem pracujícím na dohody za ztráty způsobené opatřeními proti koronaviru budou poslanci projednávat v pátek 10. července. Na programu mimořádné schůze Sněmovny, kterou svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO), je také vládní návrh na zavedení paušální daně pro drobné živnostníky.

Vládní předlohu o náhradách lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti by mohli poslanci schvalovat zrychleně už v úvodním kole. V případě paušální daně čeká Sněmovnu první čtení novely.

Pracovníci na dohodu dosáhnou podle předlohy na kompenzaci až 31 150 korun. Pokud se účastnili nemocenského pojištění, budou moci žádat finanční správu o 350 korun denně za období od 12. března do 8. června. Žádat budou moci ti, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před koronavirovou krizí.

Na rozdíl od živnostníků a společníků malých firem budou muset takzvaní dohodáři přiložit k žádosti doklad o placení pojištění od zaměstnavatele, protože finanční správa o nich nevede evidenci. Vyřizování žádostí tak bude delší. Náhrady přijdou podle odhadu na 2,1 miliardy korun ze sdílených daní. Obce proto přijdou zhruba o 500 milionů korun a kraje o 200 milionů korun. Obcím předloha vrací 50 korun na obyvatele.

Paušální daň by mohli podle daňové novely využít živnostníci s ročním příjmem do 800 000 korun. Pro příští rok by měla činit 5740 korun měsíčně. Paušální daň tvoří minimální odvod na zdravotní pojištění, minimální odvod na sociální pojištění zvýšený o 15 procent a daň 100 korun.

Ministerstvo financí očekává, že do systému by mohlo vstoupit zhruba 120 000 poplatníků. S přihlášením k paušální dani by už živnostník nemohl uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy, jako je například bonus na děti nebo sleva na manželku.

tomik007 ( 1. července 2020 15:43 )

Vymenim tri dohodarze za jednoho pracujícího

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud