Jsme připraveni, hlásí před případnou druhou vlnou Hamáček. A chválí svůj končící štáb

Aktualizováno -
11. června 2020
12:50
Autor: ČTK, trm - 
11. června 2020
09:50

Ústřední krizový štáb k dnešnímu dni ukončil činnost. Na tiskové konferenci to řekl šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Poslední dodávky ochranných pomůcek z Číny je na cestě do Česka, první ze tří vlaků dorazí v neděli, teď je v Polsku. Ministrestvo během pandemie nakoupilo přes 130 milionů roušek, desítky milionů respirátorů a rukavic. Česko je podle Hamáčka na případnou druhou vlnu lépe připravené.

„Jsem přesvědčen, že Ústřední krizový štáb znovu dokázal svou opodstatněnost a že je velmi vhodným prostředkem a nástrojem k tomu řešit krizovou situaci,“ řekl Hamáček. Štáb se podle něj zabýval 60 úkoly, vyřešil všechny. „Myslím, že hlavní informace, která by měla zaznít, je, že jsme to společně zvládli,“ dodal ministr.

Ministerstvo vnitra v rámci centrálních nákupů podle Hamáčka koupilo 137 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2, 200.000 respirátorů FFP3, 60 milionů ochranných rukavic, dva miliony ochranných obleků a plášťů 550.000 ochranných štítů a 1,2 milionů testů a výtěrových sad. Za nákupy ministerstvo vynaložilo 4,6 miliardy korun.

Subjekty si nyní musí ochranné pomůcky zajišťovat samy. Stát nakoupí pouze pohotovostní zásoby, za jejich nákup má odpovídat Správa státních hmotných rezerv (SSHR). První dodávku pro správu zajistí ministerstvo vnitra, které vypsalo sedm rámcových dohod na dodání ochranných pomůcek za 1,4 miliardy korun. Správa také vypsala tři vlastní zakázky, jejichž hodnota by se mohla pohybovat kolem 160 milionů korun bez DPH.

ČR trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize, situace se zlepšovala postupně. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Letadla ochranné pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti na začátku května. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu.

Podle Hamáčka je Česko na druhou vlnu epidemie připraveno lépe, pokud jde o ochranné prostředky, je ale potřeba zmapovat domácí výrobní kapacity. Vláda byla během krize kritizována za to, že se při nákupech pomůcek neobrací na české výrobce.

Nouzový stav vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru vyhlásila 12. března, krizový štáb byl ustanoven o tři dny později. Původně jej vedl bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, po dvou týdnech byl do jeho čela ustanoven Hamáček. Štáb fungoval i po skončení stavu nouze 17. května, ale jen v omezeném režimu.

Video Jan Hamáček o zvládnutí koronavirové krize - Jakub Tomek, Jan Jedlička

Sysoj Psojic ( 11. června 2020 13:07 )

OK.
Tak vy jste jakoze pripraveni a my vam to jakoze verime.
Po tomto prohlaseni je nejvyssi cas zacit shanet veci.

krapotkin ( 11. června 2020 13:01 )

S každou další vlnou budou moci víc a víc krást a také budou moci víc a víc rušit z demokracie to, co tu ještě z ní zbylo a budou tak víc a víc zotročovat lidi.

zatracena ( 11. června 2020 11:43 )

takže se s Tebou Pekinézi rozloučím - slovy: ZDUŘ ÚD...

zatracena ( 11. června 2020 11:41 )

kdysi jsem měl Buldoky - a Pekinéz ? Přešlechtěný čokl - NÁCHYLNÝ na cokoliv....

zatracena ( 11. června 2020 11:40 )

pekinéz - ? Moc hezký Nick - docela k smíchu pokud si ho pořídil dospělý člověk ? - fakt NÁPADITÉ a CHYTRÉ - hodno Génia... POLICEJNÍHO Génia / bez Nápadu i Úrovně...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud