Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

Remdesivir dostal v Česku zelenou jako lék na koronavirus. Půjde do dvou lékáren

Autor: ČTK - 
9. června 2020
18:47

Ministerstvo zdravotnictví povolilo užívat lék Remdesivir pro léčbu pacientů s covidem-19 do konce února 2021. Dodávat se bude do dvou nemocničních lékáren, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Opatření ministerstvo zveřejnilo na webu. V Česku se experimentálním lékem léčily zatím jednotky pacientů s velmi vážným průběhem nemoci. Léčit jím mohou kromě VFN a svatoanenské nemocnice v Brně také FN Motol a Nemocnice Na Bulovce.

„Ministerstvo dočasně povoluje distribuci, výdej a použití léčivého přípravku Remdesivir (...), a to do dne 28. 2. 2021, což odpovídá době použitelnosti dodávaných balení. Tato doba je stanovena na základě nepředvídatelného vývoje epidemiologické situace onemocnění covid-19,“ píše se v dokumentu.

Lék je podle něj určený pro dospělé a děti nad 12 let, které váží víc než 40 kilogramů. Musí mít těžký průběh nemoci vyžadující pobyt v nemocnici, dodávání kyslíku, plicní ventilaci nebo mimotělní membránovou oxygenaci přístrojem ECMO. Podávat se může přímo v nemocnici.

Dosud byl potřeba souhlas pacienta

Remdesivir pro nouzové a omezené používání u pacientů s těžkým průběhem covidu-19 povolily úřady ve Spojených státech, Indii a Jižní Koreji. Tento experimentální lék dostali i někteří nemocní v Česku a Evropská léková agentura v pondělí uvedla, že chce urychlit proces schvalování tohoto přípravku.

Podmínkou výjimečného podávání neschváleného léku v ČR je souhlas pacienta a jeho distributor má povinnost o dodávkách do 48 hodin informovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Původně ho americká firma přidělovala pro jednotlivé pacienty na základě žádosti nemocnic, v ČR ho získala VFN a FN Motol. V současné době firma dodává do čtyř center dávky až pro deset pacientů.

Odborný časopis Lancet dnes informoval o tom, že u makaků nakažených koronavirem, kteří remdesivir dostávali, se nerozvinula respirační choroba. Pokračují také testy léku na lidech, podle prvních výsledků se zřejmě pacienti léčení remdesivirem z covidu-19 uzdravují dříve.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa