Státní poukazy na dovolenou podle ministryně Dostálové: Očešou je o 6 tisíc korun?

Ministryně Dostálová slibuje poukázky už přes dva měsíce.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: David Polák - 
10. června 2020
11:36

Vypadalo to tak krásně! Na dovolenou? Stát rozdá lidem desetitisícové poukázky na dovolenou třeba v srpnu u Máchova jezera, aby tak po koronakrizi nakopl tuzemský cestovní ruch. Jenže všechno bude nejspíš jinak. Nebude to v létě, a už vůbec ne u »Mácháče« či třeba na Lipně. A ta suma taky nesouhlasí...

„Pracujeme na programu podpory k oživení domácího cestovního ruchu, což budou poukazy na dovolenou po České republice. Pracovně tomu říkáme »Dovolená v Česku«,“ prozradila v dubnovém rozhovoru pro Blesk ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (49, za ANO).

Počítala přitom s tím, že předloží návrh na přelomu dubna a května kabinetu ke schválení. Poté ale termín posunula na začátek června. Léto ale už pomalu klepe na dveře, a vláda stále návrh nedostala na stůl. Podle vyjádření mluvčího ministerstva Viléma Frčka pro Blesk je záměr nyní v mezirezortním připomínkovém řízení a jeho rezort už ani nepočítá, že vouchery by šlo využít letos v létě. Podle něj budou poukazy cílit na mimosezonní období.

Ministryně pro místní rozvoj Klára DostálováMinistryně pro místní rozvoj Klára Dostálová | Úřad vlády ČR

Nižší hodnota

Podle vyjádření ministerstva bude podpora v 1. etapě zaměřena výlučně na úhradu pobytu a procedur v lázních. V původní myšlence měla být jeho hodnota 10 tisíc korun. Nyní to ale podle vyjádření vypadá, že suma bude kolem 4000 korun. A voucher nakonec nebude ani možné využít všude v Česku, jak se zamýšlelo.

Diskuze se totiž také vede, zda podpora má být plošná, nebo jenom někde. Podle Frčka má poukaz totiž nyní hlavně cílit na destinace závislé především na zahraniční klientele a tam, kde jsou volné kapacity. A ty jsou nyní pouze ve velkých městech. Podle ministerstva se ale jedná převážně o lázeňská města. Plnou obsazenost už třeba hlásí oblasti jako Jeseníky, Beskydy nebo Lipno.

Slevy na vstupném

Některé kraje ale na státní »pomoc« formou voucheru nečekají a k přilákání turistů se vydávají vlastní cestou. „Připravujeme slevové vouchery pro pobyty v našem kraji, peníze jsou určeny na vícedenní pobyt,“ vysvětluje záměr Jihočeského kraje mluvčí Hana Brožková, která dodává, že na osobu a noc bude možné čerpat 30% slevu na ubytování.

Kraj na to má vyčleněno 30 milionů korun. Ostatní kraje pak hlavně zvažují přilákat turisty marketingovými kampaněmi za několik desítek milionů korun. Ty mají ukázat objevené i skryté krásy kraje. Co ale všechny včetně hlavního města spojuje, je lákání turistů na nocleh, za který budou mít hosté do jimi zřizovaných muzeí, galerií, botanických zahrad či zoo vstup zdarma nebo se slevou. Otázku dotovaných poukázek pak chtějí řešit, až stát představí finální návrh ministerstva pro místní rozvoj.

Video Klára Dostálová na TK po jednání vlády - abl

9vox9 ( 10. června 2020 14:00 )

karelwrc3389 ( 10. června 2020 11:59 )

první tam v Chorvacku budou ti co nejvíce řvali podnikatelé jak krachují co dostali dotace . Normální člověk na to ani nemá , nezaměstnaný taky ne , důchodci už vůbec s 12000 kč vyžít je umění 8000 kč nájem atd. . Ono taky na ně dojde http­s://ec­ho24­.cz/a/­SiCMg/­pres-tisic-zivnostniku-uz-petadvacitku-vratilo-bernak-pokracuje-v-trestnich-ozna­menic­h?ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=­sekce-z-inter­netu#­dop_ab­_vari­ant=3­&dop_r­eq_id=­htkeJ­KC1E1m-2020­061009­57&dop­_sou­rce_zo­ne_na­me=hpf­eed.sz­nhp.box

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud