Slovensko povolilo „paření“ do noci. A od Čechů bude vyžadovat potvrzení délky pobytu

Autor: ČTK - 
26. května 2020
21:05

Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko, budou muset při opuštění země policejní hlídce na hranicích prokázat, že se v zemi pod Tatrami nezdrželi déle než 48 hodin. Vyplývá to z pravidel, která v úterý vydal hlavní hygienik Slovenska. Ten také uvedl, že od středy bude možné v zemi pořádat akce i po 22. hodině večer, podniky však musí uchovávat záznamy o všech zúčastněných osobách. Cestování do Slovenska a Maďarska bez negativního testu na covid-19 bude od středy povoleno právě tehdy, pokud Češi odjedou do dvou dnů. Klidně přitom můžou „propařit“ i noc.

Nutnost předložení potvrzení o délce pobytu pro Čechy a Maďary cestující na Slovensko je součástí další vlny uvolňování opatření, která v zemi nastane ve středu. Nově například končí povinnost, že ve vnitřních prostorách musí být pouze jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Restaurace si teď mohou vybrat, zda budou vyžadovat dvoumetrový rozestup mezi lidmi, nebo uspořádají stoly dva metry od sebe. 

Rovněž v restauracích bude možné pořádat akce i po 22. hodině večerní. Platí to pro speciální příležitosti, jako jsou svatby nebo oslavy narozenin. Majitelé podniků však budou muset vlastnit záznamy o všech lidech, kteří se akce účastnili, pro případ, že by se mezi nimi prokázala nákaza. 

Stejný formulář vyplňují Slováci v Česku

Opatření ohledně prokazování délky pobytu v cizině od minulého týdne platí pro Slováky, kterým tamní úřady umožnily krátkodobě vycestovat do osmi zemí včetně Česka a Maďarska, aniž po návratu do vlasti museli nastoupit do karantény. V praxi tak Slováci před vycestováním ze země vyplní formulář, který si nechají potvrdit policejní hlídkou na hranicích, a prokážou se jím při příjezdu zpět do země.

Slovenská vláda minulý týden rozhodla o prodloužení kontrol na hraničních přechodech s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem do 26. června. Toto rozhodnutí současně znamená, že do země pod Tatrami lze nadále vstoupit jen přes vybrané přechody. Do seznamu otevřených přechodů kabinet premiéra Igora Matoviče zařadil například deset hraničních přechodů s Českem. Zároveň ale rozhodl, že se sousedními zeměmi se může dohodnout na otevření také dalších přechodů.

Zmíněné zvolnění podmínek přechodu hranic mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem je patrně prvním krokem ke zrušení restrikcí pro cestování. Ministři zahraničí zmíněné trojice států spolu se svým rakouským kolegou v pondělí při videokonferenci hovořili o možném úplném otevření společných hranic v polovině června. Nejvíce opatrné při otevírání hranic je ze zmíněných států Slovensko, které má nízký počet případů nákazy koronavirem.

PPP150W ( 26. května 2020 21:37 )

A co teprve až povolí páření do noci...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud