Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Oblačno, déšť 21°C

Nejčastější fígle s platem: Právník popsal, na které chytáky zaměstnavatelů dát pozor!

Ombudsman Blesku Roman Moussawi promluvil o fíglech zaměstnavatelů.  (Autor: archiv Blesku)
Aktualizováno -
19. května 2020
13:28
Autor: Radka Růžičková - 
18. května 2020
10:03

Chybí ve vaší pracovní smlouvě výše platu? Zákon ji opravdu přímo v pracovní smluvně nevyžaduje. Vy ale můžete trvat na tom, že příslušnou částku chcete do smlouvy uvést. A když se bude šéf cukat, schovejte si aspoň svůj mzdový výměr. Ten totiž musíte dostat nejpozději v den nástupu.

Minimální mzda je 14 600 Kč při plném úvazku

Obsahovat musí údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy. Zákon určujte, že nesmíte brát méně, než je minimální mzda (14 600 Kč při »plném« úvazku).

Minimální mzda je navíc určená jen pro nejméně kvalifikované zaměstnance (úklid, pomoc v kuchyni apod.). Většina ostatních profesí má nárok na mzdu zaručenou, která je o pár tisícovek vyšší.

Pamatujte si: Pokud je mzda sjednaná v pracovní smlouvě, tak ji bez vašeho souhlasu zaměstnavatel nemůže změnit. Ale pokud vám šéf mzdu stanoví mzdovým výměrem, změnit (snížit) ji může, a to i proti vaší vůli!

Příručka Blesku: Česko po koronaviru. Díl 1: Práce Příručka Blesku: Česko po koronaviru. Díl 1: Práce | Blesk

Osobní ohodnocení...

Osobní hodnocení je jako motivace poměrně běžné. Horší je, když tvoří většinu mzdy a vy měsíčně dosáhnete jen na zákonné minimum. Osobní ohodnocení, poskytované např. za vysoký výkon, nejspíš nikdy neuvidíte.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa