Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Německo otevírá všechny obchody. Restart čeká i bundesligu, ale před prázdnými tribunami

Autor: ČTK - 
6. května 2020
16:30

Německo uvolňuje další opatření přijatá ve snaze omezit šíření koronaviru. Otevřít se mohou všechny obchody, rozšiřují se možnosti osobního kontaktu, znovu se dá sportovat pod širým nebem, i když zatím jen bezkontaktně. Fotbalová bundesliga se může ve stadionech bez diváků začít hrát od druhé poloviny měsíce. Dohodla se na tom dnes kancléřka Angela Merkelová s ministerskými předsedy německých spolkových zemí.

„Úplně první fázi pandemie máme za sebou,“ zhodnotila dosavadní vývoj na tiskové konferenci v Berlíně šéfka německé vlády, podle níž je ale jasné, že spolková republika se s nákazou bude potýkat ještě dlouho. Německo nyní registruje kolem 700 až 1000 nových infekcí denně, zatímco před měsícem jich bylo někdy i 6000. „Čísla jsou velmi potěšitelná,“ konstatovala Merkelová.

Kancléřka se dlouho snažila opatření v boji proti koronaviru se spolkovými zeměmi koordinovat, tento týden ale některé z nich daly jasně najevo, že půjdou vlastní cestou. Bavorsko, Dolní Sasko i další spolkové země oznámily dalekosáhlá uvolnění, aniž by vyčkaly dnešní koordinační videokonference, která tak v mnohém jen posvětila již avizované kroky.

Patří mezi ně třeba otevření všech obchodů za dodržení zásad hygieny a dostatečného odstupu. Dosud byly v části spolkových zemí otevřené jen obchody o velikosti do 800 metrů čtverečních. Knihkupectví, prodejny aut a kol mohly už v dubnu v celém Německu otevřít bez ohledu na velikost.

Dnešní dohoda počítá i se zrušením opatření, které zakazovalo setkávání více než dvou lidí na veřejnosti, pokud nebyli členy stejné domácnosti. Nově se mohou scházet i členové dvou různých domácností, tedy například dva páry nebo dvě rodiny. Toto opatření má platit do 5. června.

Možný bude znovu bezkontaktní sport pod širým nebem, při němž se hráči nebudou přibližovat na méně než 1,5 až dva metry. Nutné je zároveň dodržovat hygienické předpisy, zejména při používání společného sportovního vybavení. Jednodušší mají být do budoucna návštěvy v nemocnicích a pečovatelských zařízeních.

Německá vláda povolila od druhé poloviny května rozehrát bez diváků dvě nejvyšší fotbalové soutěže v zemi.Německá vláda povolila od druhé poloviny května rozehrát bez diváků dvě nejvyšší fotbalové soutěže v zemi. | Reuters

Odpovědnost za další zmírňování karanténních opatření budou mít především spolkové země, z nichž některé už počítají i s tím, že v květnu otevřou restaurace a hotely. Merkelová o tom chtěla jednat výrazně později. Země však mohou i v této otázce postupovat podle svého.

Zároveň ale zemští politici dnes souhlasili s tím, že pokud v některém z okresů či měst počet nově infikovaných za sedm dní přesáhne 50 případů na 100.000 obyvatel, přijmou tvrdší opatření. Jen na nich ale bude, jaká konkrétně.

frantacizek ( 6. května 2020 19:19 )

Německo to zase bez překvapení zvládlo a je ještě navíc mnohem více zamořeno než my, chodí tam povětšinou bez roušek, otevřeno vše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud