Morava, nebo samota u lesa? Češi skupují tuzemské dovolené, kapacity se tenčí, varují experti

Autor: Nikola Forejtová - 
5. května 2020
05:30

Cestovní kanceláře a agentury se přizpůsobují nenadálé koronakrizi a ve velkém nabízí zájezdy po Česku. Ty, které neměly dosud v nabídce Krkonoše, Moravu či výlet na Šumavu mají ale smůlu, jak zmiňují experti. Známější destinace si totiž stálé CK zamluvily a kapacity se pomalu zmenšují. Smůlu mají i ti, kteří by chtěli zájezd po ČR na poslední chvíli. Průzkum agentury CzechTourism totiž ukázal, že dvě třetiny Čechů plánují dovolenou v tuzemsku a na individualisty už tak možná nezbude místo. 

„Naše země je krásná, kvalita služeb roste a věřím, že Češi využijí letošní léto k tomu, aby začali znovu objevovat Česko a jeho příležitosti. Chceme lidi motivovat, aby jakmile to půjde, začali opět cestovat v rámci ČR, a podpořili tím domácí ekonomiku. Pracujeme na programu, jehož smyslem je restartování celého odvětví cestovního ruchu a poskytnout lidem benefit ve formě poukázek na dovolenou u nás „doma,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 

A data jí dávají za pravdu. Češi se kvůli obavě z koronavirové epidemie chytají nabídek zájezdů po naší zemi a začínají shánět hotely, penziony i chaty na samotě u lesa. „Téměř dvě třetiny populace pravděpodobně vyrazí na letošní letní dovolenou po České republice, h pětina pak ví, že nepojede nikam,“ dokládá průzkum, který nechala udělat agentura CzechTourism. 

„CzechTourism dělal kampaň hlavně v zahraničí, ale na požadavky regionů jsme to přehodnotili a chceme lidi motivovat, aby opravdu cestovali doma a podpořili místní cestovní ruch,“ doplňuje Blesk Zprávám mluvčí CzechTourism Ivana Vejvodová.

Cestovky mění orientaci, jiné mají smůlu

Orientaci mění také řada cestovních kanceláří. Tedy aspoň ty, které měly zájezdy po Čechách v nabídce již dříve. „Samozřejmě cestovky nečekaly a okamžitě začaly pracovat na svých produktech v ČR. Je to trochu složitější, protože nyní nelze komunikovat s některými hotely, které jsou zavřené,“ konstatoval pro Blesk Zprávy Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. 

Papež nicméně zmiňuje, že ne všechny CK se mohou naladit na novou vlnu cestování. „Hledají prostor, a pokud ho nenajdou, tak prostě zájezdy nabízet nebudou. Jsou tu CK, které se dlouhodobě specializují na pohyby doma, a ty mají teď velkou výhodu, protože mají vytvořené dlouhodobé vztahy,“ dodal s tím, že byla na mnoha místech rozebrána kapacita hotelů i penzionů. 

Místo je i pro lidi, kteří by rádi viděli vinařské oblastiMísto je i pro lidi, kteří by rádi viděli vinařské oblasti | Vinařský fond

Pro ty cestovky, které nebyly před krizí orientované na Česko, je tedy téměř nemožné pokusit se „přenastavit“. „Není to moc možné se z ničeho nic přeorientovat. Nadále tak čekáme na to, jak se budou rozvolňovat opatření. Nyní se předpokládá, že se letecký provoz obnoví během června,“ odvětil Blesk Zprávám Jan Bezděk ze společnosti Fischer.

Dosud spíše zahraničně orientované cestovky jako je Čedok nebo Exim se ale na záplavu Čechů v Česku čile připravují. „Nabízíme mnohem více zájezdů. Je to i z toho důvodu, že za voucher můžete pořídit zájezd po Čechách,“ zmínil Blesk Zprávám obchodní ředitel CK EximTours Petr Kostka. Kostka doplňuje, že poukaz, který nyní klienti cestovních kanceláří získavají na zrušené dovolené za hranicemi podle Lex Voucher, mohou uplatnit na více zájezdů. 

Cestovky a agentury, které už dříve čile prodávaly zájezdy k rybníku, do Krkonoš i na Moravu pak zlepšují svoji nabídku a chtějí ji mít atraktivnější. „Přichází různé novinky, jako agroturistika, kdy vás vezmeme na farmu, kde si třeba podojíte kozu. Na horách pak nabízíme kurzy horské cyklistiky a podobně,“ uvedla Blesk Zprávám mluvčí Invie Andrea Řezníčková. „Úplnou novinkou jsou ale dětské kluby, které byly dosud v nabídce například v Řecku. Místa, kam si můžete na chvíli „odložit“ své dítě a vyjet na výlet nebo si užít chvíli samoty,“ dodává Řezníčková.

Rychle, po Česku se „neprotočíme“

Vedle problémů samotných CK mohou mít problém dovolenkový ráj najít i lidé, kteří cestují sami bez cestovek. Kapacity se totiž rychle plní. „Prodali jsme zatím zájezdy v řádech stovek. V lokalitách vede Jižní Morava, Krkonoše a Šumava. Většinou lidé poptávají týdenní zájezd s bazénem a polopenzí,“ uvádí Řezníčková.  

Právě tyto destinace ale budou vyprodány jako první, varuje Jan Papež. Podle něj se za léto „neprotočí“ po Česku ani tři milióny Čechů a je tak zapotřebí méně známé destinace posílit. 

Video Dolnomoravská stezka v korunách stromů: Prohlédněte si ji z výšky - David Malik, Matěj Šrám

„V řadě méně známých lokalit chybí hlavně ubytování. To kritizujme už řadu let, že ČR nemá vlastní koncept na rozvoj, který by byl zároveň takovým, aby podporoval investice (…) Mohli bychom se učit od Jižní Afriky, Německa. Máme se co učit. Teď už je to deset minut po dvanácté,“ pobuřuje se Papež nad tím, jak se až nyní pořádně obnažuje nedotažený cestovní ruch v Česku.

Zdůrazňuje pak, že individualisté by si měli nyní uvědomit, že právě CK nyní tlačí na otevření hranic a právě CK se snaží otevírat více možností pro „uvězněné“ dovolenkáře. Těch je právě v tento rok paradoxně více, než kdy dříve. „Lidé chtěli nyní cestovat a chtěli vybírat dobré lokality. My jsme měli 150 tisíc klientů a z toho 90 procent all inclusive a 20 procent si objednalo pětihvězdičkové hotely,“ zmiňuje Petr Kostka z Eximu.  

Oslovení experti se shodují, že už nyní se lidé trošku otrkávají a začínají si zájezdy objednávat. Ačkoliv převažuje poptávka po zájezdech po Česku, objevují se i první dovolenkáři, kteří by rádi vyrazili do exotiky. Podle Řezníčkové se setkali i s objednávkou na zájezd v srpnu do Egypta či do Tunisu. 

Právě od léta by se měly české hranice podle vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) znovu otevřít.

„Od července bych rád, aby se zcela otevřely hranice do čtyř sousedních zemí - Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Budu upřímný, když řeknu, že nejdále jsme v jednání s Rakušany a Slováky. Nejsložitější bude zřejmě jednání s Polskem,“ napsal Petříček na svém blogu. V srpnu by se pak podle něj měla otevřít i cesta do Chorvatska, Slovinska, Řecka, Kanady i do Austrálie.

Záleží pak i na domluvě se zeměmi cílových destinací, zdali tyto státy přivítají Čechy s otevřenou náručí. Podle Papeže bude záviset na tom, jak na tom danné země jsou s epidemií. Pohodlné a klidné cestování by podle něj mělo být možné ve chvíli, kdy je na tom země stejně nebo lépe jako my. 

Více podrobností ale Blesk Zprávám neposkytl, podobně jako i oslovené CK. Podle nich totiž chybí jasný koncept uvolňování a scénář je vidět jen pár dní dopředu. I proto je složité nabízet zájezdy - lidé se totiž obávají toho, aby jim zájezd vláda na poslední chvíli nezrušila. Hotely pak neví, jestli nebudou mít zavřeno. Podle Kostky z Exim Tours se musí především otevřít hranice tak, aby lidé nemuseli po své dovolené být v karanténě.

Během pondělního jednání vlády se také rozhodlo, že od 11. května budou moci železniční i autobusoví dopravci opět vypravit své linky do zahraničí. 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud