Daniel se převlékl za smrtku a vyrazil do TV. „Zůstaňte doma,“ varoval návštěvníky pláže

Autor: kso - 
2. května 2020
21:35

Právník Daniel Uhlfelder (47) se oblékl jako smrtka, kápi a kosu si vzal, aby vyjádřil svou nespokojenost s otevřením pláží americké Floridy. Z pozorovací židle šířil své poslání ve vysílání televize Panama City ABC. Uhlfelder dlouhodobě kritizuje lehkovážné chování floridské vlády v době pandemie.

Reportérka s Uhlfelderem mluvila v pátek ráno v živém vysílání. „Snažím se zde dnes ukázat, že si myslím, že je předčasné otevírat pláže,” řekl právník. „Jsem velkým příznivcem veřejných pláží a roky jsem za ně bojoval, ale myslím si, že je nebezpečné sem pouštět lidi a šířit virus. Domnívám se, že to celý boj jenom prodlouží.”

Na Twitteru sdílel svou fotku v kostýmu smrtky s posláním „Stay home Florida” (Zůstaň doma, Florido).

Uhlfelder svůj plán navštěvovat znovuotevřené pláže v převleku zveřejnil minulý týden. Jeho cílem je mimo jiné zabránit nedodržování odstupů. V březnu podal žalobu na guvernéra Floridy Rona DeSantise za to, že nezřídil celostátní uzavření pláží. 

Nejdříve protestoval u guvernérova sídla, na sobě měl protichemický hazmat oblek. Když DeSantis odmítl se s ním setkat, podal právník žalobu. Tou dobou začal také protestovat na plážích, tehdy ještě v paintballovém obleku. DeSantise přiměl uzavřít pláže 2. dubna, daleko později, než v ostatních státech. 

O necelé dva týdny později začala opatření ale opět uvolňovat. Poté Uhlfelder v Twitterovém příspěvku avizoval své „Grim Reaper Tour” (Smrtkové turné), které začalo 1. května. Otevírání pláží 17. a 21. dubna k moři přilákalo davy lidí.

 „Mnoho z vás se ptalo, jestli jsem ochoten cestovat po Floridě oblečený jako smrtka a navštěvovat pláže a další místa, která stát předčasně otevírá. Odpověď je rozhodně ano,” uvedl v tweetu a dodal: „Od prvního května budeme na cestě po státě.”

Do tweetu si vypůjčil obrázek z instagramového účtu „The Swim Reaper”, který založila novozélandská vláda, aby informovala o bezpečném chování na plážích.

Uhlfelder v rozhovoru řekl, že má floridské pláže rád, ale že má strach, že s jejich otevřením přijdou o život další lidé. „Pokroky, které děláme, by mohlo rychlé otevření pláží zase odčinit,” poznamenal. 

Vstoupit na pláž lidé smí, pouze pokud mezi sebou mají rozestupy a nezdržují se ve skupinkách větších než pět lidí. Hlavní město Floridy Miami, ve kterém bylo potvrzeno již 15 000 případů nákazy koronavirem, své pláže uzavřelo úplně.

V půlce dubna docházelo k uvolňování opatření nejen na Floridě, ale i v Georgii, Jižní Karolíně, Tennessee, Alabamě a Mississippi. Experti varují, že v jižních státech USA ještě není dobojováno a uvolnění není na místě. Na Floridě byla nákaza potvrzena u 34 728 lidí a 1 314 z nich onemocnění podlehlo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud