Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Veterán Tom (99) porazil i legendárního Terryho Foxe. Boduje také písničkou

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
24. dubna 2020
22:20

Devětadevadesátiletý veterán z druhé světové války Tom Moore, jehož sbírka pro britské zdravotníky se stala internetovou senzací a vybrala již přes 896,8 milionu korun, získal za svůj charitativní počin dva zápisy do Guinnessovy knihy rekordů. Jedním z nich dokonce překonal výkon legendárního Kanaďana Terryho Foxe. Informovala o tom agentura Reuters. Mooreova sbírka je stále otevřená.

Moore se zavázal, že do svých stých narozenin, které oslaví 30. dubna, přejde stokrát dvorek za svým domem. V minulosti si přitom zlomil kyčel, a pohybuje se proto pomocí chodítka.

100 zahrad už má za sebou

Původně plánoval vybrat na pomoc zdravotníkům potýkajícím se s pandemií nemoci covid-19 1000 liber, tedy asi 31 100 korun, pro velký zájem však navýšil cílovou částku na půl milionu liber, tj. 15,5 milionu korun. Tuto sumu nicméně nyní překonal již o 5740 procent. Posledních deset délek ze svého závazku přitom splnil již minulý čtvrtek.

Moore tím podle Guinnessovy knihy rekordů vybral dosud nejvíce peněz charitativním pochodem. Dosavadním držitelem tohoto prvenství byl Kanaďan Terry Fox (žil 1958-81), který v 18 letech přišel kvůli rakovině o nohu a následně se vydal na více než 5500 kilometrů dlouhý běh napříč Kanadou. V přepočtu na dnešní ceny se Foxovi tímto výkonem podařilo nashromáždit 847,7 milionu korun.

Moore: Vybral jsem víc, než jsem si dokázal představit

Druhý zápis do knihy rekordů si Moore vysloužil jako nejstarší člověk, který se umístil se svou písní na prvním místě hlavních britských hitparád. Veterán totiž nahrál společně se zpěvákem Michaelem Ballem předělávku písně You´ll never walk alone, jejíž výtěžek rovněž putuje na podporu zdravotníkům.

Moore prohlásil, že je oceněními Guinnessovy knihy poctěn. „Můj charitativní pochod vybral více peněz, než jsem si vůbec dokázal představit, a jsem velice vděčný těm, kteří darovali peníze nebo si koupili náš singl, abychom mohli dosáhnout těchto rekordů společně a vybrat peníze pro náš neuvěřitelný zdravotnický systém v těchto těžkých časech,“ řekl. „Toto jsou skutečně Guinnessovy světové rekordy pro nás všechny,“ dodal.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud