Děsivé zjištění vědců: Koronavirus přežívá v oku několik týdnů!

Autor: chal - 
25. dubna 2020
05:15

Podle nového zjištění italského Národního institutu pro výzkum infekčních chorob může být člověk infekční až 21 dní poté, co se poprvé projeví symptomy nemoci covid-19. Pozorování italských vědců prokázalo, že ještě po takové době bylo oko 65leté nakažené ženy stále infekční. Studie potvrdila, proč je tak důležité nesahat si rukama do obličeje a zbytečně tím nešířit nákazu dál.

Jedním z projevů koronaviru může být zarudlé oko. Tímto symptomem nicméně trpí malé procento nakažených, píše web britského deníku Daily Mail. Podle listu se o zarudlých očích jakožto průvodním jevu koronaviru poprvé začalo více mluvit po zkušenostech z Centra sociální péče v americkém Washingtonu, kde se v březnu koronavirem nakazilo 80 klientů a 34 pečovatelů.

Celkem tam zemřelo 35 lidí a drtivá většina z nich měla podle jedné ze zdravotních sester zarudlé oči. Jiné symptomy se u nich v mnoha případech údajně neprojevily. Červené oči nicméně oficiálně nepatří mezi symptomy koronaviru.

Případ z washingtonského Centra sociální péče byl v kontextu ostatních případů zřejmě spíše výjimkou. Podle studie, jejíž výsledky zveřejnil odborný časopis New England Journal of Medicine, mělo z tisíce pozorovaných nakažených čínských pacientů infekci v oku pouze devět lidí. Šlo tedy o méně než procento případů.

Rozhodně tedy nejde o častý symptom, jak ale ukázal případ jedné pacientky z Itálie, oko může být infekční velmi dlouho. Server Annals of Internal Medicine popsal případ 65leté ženy, která v lednu přijela do Itálie z epicentra nákazy Wuchanu v Číně.

Pět dnů po příjezdu, 28. ledna, byla turistka hospitalizována v nemocnici. Projevy nemoci covid-19 začala mít den před tím. Žena měla zarudlé oči, suchý kašel a měla dýchací obtíže. Jelikož měla oči zarudlé i po několika dnech od hospitalizace, personál nemocnice začal každý den odebírat vzorky z jejího oka.

Výsledky byly šokující. Teprve 21. den od hospitalizace oko turistky přestalo být infekční! Tím to však neskončilo. Infekce se ženě v oku objevila znovu po pouhých pěti dnech. Je proto důležité, aby si lidé v této době nesahali do očí a obecně do obličeje. Mohou tak nevědomky roznášet koronavirus dál.

1pravda1 ( 25. dubna 2020 11:23 )

Virus Zika byl ve spermatu, rodily se i děti s malou hlavou. Proto mě překvapuje, že se mluví o promoření mladých novým zvířecím zmutovaným virem a vůbec neznáme odpovědi ani na vaši otázku...

1pravda1 ( 25. dubna 2020 11:21 )

Voříšek z Primy má už delší dobu tak zarudlé oči, že se nedá na něho dívat... Už jsem si říkala, proč ho nepošlou na oční, když je to jejich moderátor....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud