Peníze v roušce: Jak vyjít s financemi v době pandemie? 400 odborníků radí zdarma

Autor: ula - 
22. dubna 2020
22:19

Pandemie koronaviru zasáhla do našich životů. Snažíme se chránit své zdraví, ale covid-19 zasahuje i do našeho rodinného rozpočtu. Řada Čechů ztratila práci, další museli svůj úvazek zkrátit, OSVČ museli zavřít provozovny nebo přicházejí o zákazníky. Řada lidí žije z úspor, jiní žádné rezervy nemají. Ačkoliv máme nárok na podporu od státu, Češi často netuší, na koho se mají obrátit a jak o podporu zažádat. Lidé se nyní mohou se svými dotazy zcela zdarma obracet na portál s názvem Peníze v roušce.

O penězích rádi říkáme, že jsou „až na prvním místě“. V současné době „koronavirové“ to rozhodně neplatí, protože jde především o zdraví nás všech, nicméně to zároveň neznamená, že by peníze ztratily na důležitosti. COVID-19 stačil už za pár týdnů od vypuknutí pandemie destabilizovat celou světovou ekonomiku. Lidé, zboží a peníze se přestali hýbat. Problémem je i to, že nikdo nemůže s jistotou říci, jak dlouho bude tento stav trvat a jak hluboké bude mít následky.

Ředitel: Mnoho lidí je ochotno nezištně pomáhat

„Nemáme šicí stroje, neumíme šít roušky. Chceme tedy alespoň pomoct tam, kde to umíme a máme dlouholeté zkušenosti. Nejdůležitější je teď samozřejmě zdraví. Ne o mnoho méně důležité je ale zachovat si i zdraví finanční a to jak podnikatelské, tak i svých osobních financí. Proto jsme připravili rádce Peníze v roušce,“ říká zakladatel a ředitel projektu Zlatá koruna Pavel Doležal.

„V téhle těžké době je to skvělá zpráva, kolik lidí je ochotno nezištně pomáhat. Proto bych chtěl poděkovat našim členům Finanční akademie, kteří se okamžitě a neskutečně aktivně zapojili do tohoto projektu. Díky!“ vzkázal Doležal.

A dodává: „Snažím se na vše dívat i z té lepší stránky a tak vidím i pozitivní dopady, třeba urychlení digitalizace a robotizace. Nebo nové modely fungování firem, práce i vzdělávání. Třeba nám pomůže i k zodpovědnějšímu a efektivnějšímu spravování svých financí.“

Své dotazy mohou lidé pokládat na www.penizevrousce.cz nebo na www.zlatakoruna.info/radce, kde jim nezávisle odpovědí odborníci, členové Finanční akademie. Ta se skládá téměř ze 400 odborníků z řad finančních společností, zprostředkovatelů, podnikatelů, akademické sféry, ale i zástupců médií a nezávislých analytiků a odborníků.

Jedním z jejich členů a loňský Finanční akademik roku je i ekonom Lukáš Kovanda „Současná koronakrize je stejně nečekaná jak pro lidi finančně gramotné, tak pro ty, kteří mají ve své finanční gramotnosti značné rezervy. Ti první však z krize vyváznou snáze a s mělčími šrámy. Ti druzí inkasují šrámy hlubší. I proto, že mají zpravidla menší finanční polštář než ti gramotnější a poučenější,“  upozorňuje.

„Naštěstí každý může dále zvyšovat svoji finanční gramotnost. Nikdy není pozdě začít a nikdy není pozdě dále si své znalosti zvyšovat. Málokdy je to případnější než v době, jako je tato, kdy se spousta domácností ocitne ve finanční tísni a bude tak o to lákavější kořistí pro různé vykuky, podvodníky, ba přímo kriminální živly. Projekt Peníze v roušce tedy poskytuje nejen expertní rady v ekonomicky těžkém čase, ale představuje současně právě proto též jakousi pomyslnou roušku, která před podvody pomůže ochránit,“ dodává Kovanda.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda byl hostem pořadu Epicentrum 7.11.2019.Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda byl hostem pořadu Epicentrum 7.11.2019. | Blesk:Jakub Poláček

Jak se zorientovat v nových zákonech?

Předseda Finanční akademie, profesor Michal Mejstřík, se intenzivně zabývá eliminací následků koronaviru. Je členem vládního poradenského týmu pro krizové řízení a rekonstrukční pokrizový plán i ekonomického týmu KoroNERV-20.

„Je důležité promýšlet jednotlivé kroky a naplánovat takovou strategii, která pomůže nastartovat celou ekonomiku. Jakákoliv disrupce a ve větší míře i krize nám však dává prostor pro inovace, posun dopředu a hledání nových cest. Myslím, že každá společnost i jedinec v ní může najít příležitost. Pro firmy je to příležitost ukázat svou inovativnost a jak se dokáží kreativně přizpůsobit. Obecně krize může odhalit náš potenciál a hodnoty. Ne nadarmo se říká, že ve zlých časech se ukáže pravý charakter, a to i charakter a smysl podnikání,“ říká Mejstřík. 

„Často jsou nám podávány věci nesrozumitelně, nejsou dostatečně vysvětleny a jejich opravdové pochopení vyžaduje další hledání a ověřování informací. A proto projekt Peníze v roušce může lidem opravdu pomoci. Asi ne každý má čas hledat v nově přijatých zákonech, jak bude zrovna to dané nařízení v praxi fungovat, a jaký to bude mít skutečný dopad na jeho finance. Od toho jsme tady my s kolegy z Finanční akademie. Na rádci Peníze v roušce budeme odpovídat na dotazy jednotlivců a radit lidem, jak v této době nakládat se svými penězi, na co mají nárok a jaké konkrétní kroky podniknout,“ shrnuje současnou situaci Michal Mejstřík.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud