Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Někteří Češi kvůli koronakrizi přemýšlí o předčasném důchodu. Další do penze odešli úplně

Autor: Mii - 
27. dubna 2020
05:30

Je to již několik týdnů, co se Česko potýká s pandemií koronaviru. Tisíce podniků a služeb je stále zavřených nebo má omezený chod, zoufají jak podnikatelé, tak jejich zaměstnanci. Mnoho lidí současná situace natolik obtěžuje, že zřejmě začali uvažovat o odchodu do předčasného důchodu. Vyplývá to alespoň z dat internetových vyhledávačů v Česku. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zvýšený počet žádostí dosud nezaznamenala, uvedla však, že více lidí si zažádalo o standardní starobní důchod.

Že se v posledních týdnech zvýšil zájem o informace, jak získat předčasný důchod, ukazují statistiky obou největších internetových vyhledávačů v Česku. Například Seznam zaznamenal v polovině dubna nárůst vyhledání výrazu „předčasný důchod“ o zhruba 10 tisíc procent. Zvýšenou míru v té samé době hlásí i Google. Ten největší míru zaznamenal 14. dubna.

Jde o ten samý den, kdy vláda zveřejnila harmonogram otevírání podniků a služeb. Je tedy dost možné, že spoustě starším lidem se plán nezamlouval, a než aby další týdny finančně krváceli, začali přemýšlet o předčasné penzi. Nárůst vyhledávání trval ještě několik dní po tomto datu.

Vývoj vyhledávání výrazu „předčasný důchod“ na Seznamu a Googlu. Vývoj vyhledávání výrazu „předčasný důchod“ na Seznamu a Googlu. | reprofoto Seznam / Google

Na Googlu byl navíc výraz zvýšeně vyhledávaný již na konci března a v prvních dnech dubna. Šlo o období, kdy nastala masivní vlna propouštění kvůli koronakrizi. Opět se proto nabízí otázka: chtěli lidé svou situaci vyřešit dřívějším odchodem do důchodu?

Dřívější penze je čím dál oblíbenější

Blesk Zprávy žádaly Českou správu sociálního zabezpečení, zda dokáže potvrdit, že by se lidé během koronakrize více zajímali o předčasné důchody. „V poslední době jsme nezaznamenali vyšší počet dotazů na odchod do předčasného důchodu, ale zvýšený zájem o poskytnutí informací registrujeme u klientů, kteří již v minulosti nárok na důchod splnili a o důchod si dosud nepožádali,“ uvedl úřad na dotaz Blesk Zpráv.

Meziroční porovnání žádostí o starobní důchod a předčasný starobní důchod. Meziroční porovnání žádostí o starobní důchod a předčasný starobní důchod. | ČSSZ

Počet žádostí jak o předčasný důchod, tak klasický důchod je v meziročním srovnání menší, to však pravděpodobně souvisí s omezeným provozem úřadů. „Počet žádostí o důchod v březnu 2020 může být ovlivněn opatřeními proti šíření koronaviru (nouzový stav a omezení pohybu osob, omezení úředních hodin),“ vysvětila ČSSZ. 

Oblíbenost předčasného důchodu nicméně dlouhodobě roste. Uvádí to i Zpráva o stavu důchodového systému České republiky za rok 2019, která vznikla pro účely ministerstva práce a sociálních věcí. „Z hlediska druhu důchodu rostl nejrychleji počet starobních důchodců, kterým je vyplácen krácený starobní důchod v důsledku odchodu do starobního důchodu před dosažením důchodového věku. Zvyšuje se i jeho podíl na počtu všech důchodců pobírajících starobní důchod,“ stojí v dokumentu.

Na konci loňského roku pobíralo předčasný důchod lehce přes 642 tisíc osob v Česku. To je o 247 tisíc více než před deseti lety. Lidi neodrazuje ani fakt, že měsíčně u něj pobírají méně peněz, v průměru o 1450 korun. Při 24leté penzi se tak připraví o 400 tisíc korun, uvádí Asociace penzijních společností ČR. Navíc možnosti přivýdělku jsou při předčasném důchodu omezeny.

Podmínky pro získání předčasného důchodu

Aby člověk mohl odejít do předčasného důchodu, musí splnit dvě podmínky – požadovanou dobu pojištění a věk. Doba pojištění je od roku 2019 stanovena 35 let, člověk tedy musel minimálně tuto dobu platit sociální pojištění. Počítají se tam i náhradní doby pojištění, například péče o malé děti nebo evidence na úřadu práce.

Minimální věk pro žádost je 60 let. „Je-li důchodový věk nižší než 63 let, může být předčasný starobní důchod přiznán nejvýše o 3 roky dříve před dosažením důchodového věku. Je-li důchodový věk alespoň 63 let, může být předčasný starobní důchod přiznán až o 5 let dříve, ale ne dříve než od dosažení 60 let věku,“ stojí v důchodovém zákonu.

Peníze se člověku zkrátí podle toho, jak moc předčasný důchod je. „Sazba procentní výměry důchodu se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne přiznání důchodu do dosažení důchodového věku o 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů, o 1,2 % za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne a o 1,5 % za období od 721. kalendářního dne,“ uvádí ČSSZ.

Pokud zvolíte předčasný důchod, je to nevratné rozhodnutí. Můžete ale jeho pobírání přerušit, například pokud člověk znova nastoupí do práce či začne opět podnikat. Jinak jsou u předčasného důchodu možné pouze přivýdělky – zaměstnání malého rozsahu do 3000 korun měsíčně, dohoda o provedení práce do 10 tisíc korun či OSVČ v rozsahu, který nezaloží v daném kalendářním roce účast na pojištění.

Jak vysokou penzi budete brát a kdy dosáhnete důchodového věku? Napoví Vám naše důchodová kalkulačka pro rok 2020>>>

Actimel ( 27. dubna 2020 12:08 )

na předdůchod musíš mít velmi slušný balík na účtě! A kdo ho z těch pracujících starých lidí má? Asi jen někteří, například ti co sedí v senátu a pobírají i ten důchod + super plat nebo v PS..jak Feri konstatoval, že je to super brigáda!!!

Actimel ( 27. dubna 2020 12:06 )

no ty určitě NE!!!

karlos-999 ( 27. dubna 2020 11:12 )

A co předdůchod? O tom není ani čárka.

CaIifornia ( 27. dubna 2020 10:10 )

A kdo to bude zivit?

amalka5853 ( 27. dubna 2020 09:27 )

mamka s taťkou si požádali o důchod také v dubnu, jsou učitelé a nechtějí nic riskovat, zdraví je přednější, hlavně nikdo neví teď v "ekonomické krizi" jestli se důchody nebudou v budoucnu snižovat....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa