Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Tlouštíci s koronavirem jsou na tom hůře než kuřáci! Přední lékař varuje před obezitou

Autor: ida, ja - 
17. dubna 2020
10:44

Vyšší věk a obezita jsou nejrizikovější faktory při onemocnění koronavirem. Ukázaly to dvě aktuální studie na pacientech v USA. Přemíra tuku v těle ohrožuje pacienty víc než kouření. Čeští odborníci navíc varují, že v průběhu karantény můžeme přibrat až osm kilo.

Už více než měsíc fungujeme všichni v nouzovém stavu. Mnohým z nás se naprosto změnil denní režim. Místo doprovázení dětí do škol a školek a jezdění do práce řešíme domácí výuku. Mnoho z nás pracuje z domova, další jsou v karanténě. A čas trávený doma a bez pohybu si někteří zpestřují větší konzumací jídla a alkoholu. Odborníci ale varují, že mnoho lidí přibere na váze. Někdy až 8 kilo, podle doby trvání současné situace.

Podle dvou studií provedených Newyorskou univerzitou na 8000 pacientech, co se zdravotního stavu týče, je nejhorším faktorem obezita. A k těžkému průběhu podle vědců přispívá víc než kupříkladu plicní či kardiovaskulární choroby, nebo dokonce rakovina.

U pacientů mladších 60 let mají obézní (BMI nad 30) podle výzkumu dvakrát větší šanci, že budou vyžadovat hospitalizaci nebo plicní ventilaci. Kupříkladu u kouření vědci nezaznamenali na průběh nemoci žádný vliv. Podle jedné čínské studie kuřákům dokonce hrozí menší riziko, že virus chytnou.

Koronavirus + obezita = komplikace!

Podle předního českého obezitologa z VFN Praha doc. MUDr. Martina Matoulka už sama obezita zvyšuje riziko hospitalizací. „Obezita spolu s onemocněním Covid-19 více než dvakrát častěji znamená hospitalizaci a cca 1,7x zvyšuje úmrtnost,“ říká docent Matoulek.

docent MUDr. Martin Matoulekdocent MUDr. Martin Matoulek | archív Blesku

Je totiž velmi náročné po delší době pacienta s vyšším stupněm obezity vrátit zpět k přirozenému dýchání poté, co za něho nějakou dobu pracuje ventilátor, a tak došlo k ochabnutí dýchacího svalstva.

„Z jiných studií vyplývá, že obezita ve spojení s koronavirem je hodně riziková u mladých lidí. Naopak u starších mírná nadváha může být i výhodou. Při BMI nad 30 je však už riziko u takto obézních opravdu velké,“ varuje Matoulek.

Video Slzy a roztřesený hlas! Nakažený taxikář (53) covid-19 promluvil: Jste andělé, vzkázal lékařům a zdravotníkům - Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN

starypes ( 18. dubna 2020 10:49 )

Většina těchto "vědátorů" ví prd o této nemoci a jenom se snaží zviditelni.

frantacizek ( 17. dubna 2020 12:28 )

aby nám tady postupně nezačali lehat mladí lidé na koronárkách.. Pamatuji si na dobu mých studií, kdy tady řádil meningokok a kolik mladých s imunosupresí tomu podlehlo.. Tady stačí kombinace imunosuprese, která v populaci mladých určitě trvá a mírné obezity a začneme počítat mrtvé i mezi nízkou věkovkou..

frantacizek ( 17. dubna 2020 12:26 )

no mě v té statistice zajímá spíše ta pasáž obézních mladých lidí a téhle souvislosti by mě zajímalo, jak se k dané situaci postaví stát.. Jak se stát postaví především prevenci obezity u studentů, ta situace už je tady, máme příliš obézních mladých lidí a vzhledem k tomu, že se chystáme zamořovat právě přes tuhle kategorii, tak je třeba tohle řešit. Popř. potrvá-li tahle situace dlouhodobě, jak se spekuluje o nedostatku obranných látek u těch, co už nákazu prodělali a její možný návrat jako u chřipek u každého z nás... čiže, jak se stát postaví vzhledem k naplňování sociální doktríny o ochraně obyvatel, kterou nyní tak prosazují v té defenzivní taktice, kterou máme jako země vůči tomu viru, taky k této velmi dobře známé problematice ve společnosti..
Ten vir prostě nemá rád obezitu..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud