Návrat do škol i maturity přehledně: 20 klíčových otázek a odpovědí

 • Autor: J. Tomek,J. Kopřiva - 
  16. 4. 2020
  14:05

  Jak to bude s návratem dětí do škol? Co všechno bude potřeba? Ministr školství Robert Plaga (41, ANO) vysvětloval, jak bude probíhat návrat žáčků na první stupeň základek, i co s maturitami. Blesk proto pro rodiče sestavil 20 otázek a odpovědí, jak to celé bude nejspíš vypadat.

 • 1.Kdo a kdy půjde do školy?

  Plán zveřejněný ministerstvem školství počítá s pozvolným návratem dětí do škol. Už v pondělí 20. dubna by mohli chodit na konzultace a individuální zkoušky (maximálně 5 osob) vysokoškoláci. Další pondělí 11. května by pak mohli začít chodit na přípravu k maturitám či absolutoriím studenti posledních ročníků středních škol. Ve stejný den je naplánován i start individuální výuky v základních uměleckých a jazykových školách. Od 25. května pak rezort počítá s návratem žáků prvního stupně základek do školních lavic.

 • 2.Bude už školní docházka povinná?

  Nebude, jedná se o dobrovolnou alternativu pro rodiče. Druhý stupeň a středoškoláci by se dál měli vzdělávat dálkově.

 • 3.Jak to bude na 1. stupni?

  Do školních lavic se mohou vrátit děti z prvního stupně, tedy 1. až 5. třída. Žáci budou ve skupinách maximálně po 15 a nebude možné, aby se v rámci skupin střídali nebo vyměňovali. Rovněž se nebudou spojovat, pokud v nich bude méně dětí.

 • 4.Kdo se bude o děti ve škole starat?

  O chod skupin se budou starat učitelé, asistenti pedagogů, kteří mohou vyučovat malé skupiny, a vychovatelé.

 • 5.Bude na výuku ve skupinách dost učitelů?

  Budou je učit i ti z druhého stupně? Jestli se zapojí i učitelé z druhých stupňů, bude záležet na ředitelích a zřizovatelích škol. Podle ministerstva se práce rozloží i mezi asistenty pedagogů. Podle Asociace ředitelů základních škol to větší školy personálně mohou zvládnout, u malotřídek na vesnicích by ale mohl být problém.

 • 6.Bude na 1. stupni probíhat výuka ve stejném rozsahu?

  Plaga Blesku řekl, že návrat ke standardnímu rozvrhu se zatím nekoná. „Filozofií je výpomoc rodinám, které ji potřebují. Znamená to, že principiálně budou ve skupinách plněny úkoly, které jsou nyní zadávány v rámci výuky na dálku a odpoledne se to překlopí do jakési družiny. Doma už by pak děti žádné úkoly plnit neměly.“

 • 7.Co když je dítě nebo učitel v rizikové skupině?

  Dítě bude do školy puštěno pouze tehdy, pokud rodiče podepíší čestné prohlášení, že dítě není v ohrožené skupině, tedy nemá oslabenou imunitu nebo nějakou chronickou nemoc. Stejně tak učitelé, kteří jsou v seniorském věku nebo jinak ohrožení, by ve školách neměli být přítomni.

 • 8.Co když mám rizikového člena rodiny doma?

  Ve stejném prohlášení budou muset rodiče stvrdit i to, že dítě nežije v domácnosti s někým, kdo v ohrožené skupině je, tedy znovu chronicky nemocní, oslabení lidé a také senioři.

 • 9.Jak to bude s dětmi, které potřebují speciální vzdělávání?

  Kdykoliv budou v kombinaci s nějakým rizikovým faktorem a týká se to řady těchto problémů, tak se počítá s tím, že to bude spadat do rizikové skupiny a do školy chodit nebudou.

 • 10.Budou děti, které jsou ve škole, napřed?

  Neměly by. Podle ministra Plagy bude i nadále výuka probíhat hlavně na dálku, protože počítá s tím, že se kapacita skupin stoprocentně nenaplní. Ve třídách by se tak mělo probírat to samé, co dostanou za úkol žáci, kteří do školy nepřišli.

  Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert PlagaMinistr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | ČTK/Deml Ondřej

 • 11.Mají mít žáci ve škole povinně roušku?

  Plagova představa je taková, že děti budou sedět v lavicích po jednom a tudíž během výuky nebudou roušky povinné. Poslední slovo ale bude mít vyučující. Epidemiolog Rastislav Maďar pak dodává, že budou stačit dvě doma dělané roušky. „Jedna na dopoledne, druhá na odpoledne,“ vysvětlil. V prostorách školy, kde bude riziko, že se potká více dětí z různých skupin, ale budou ústenky povinné.

  Epidemiolog Rastislav MaďarEpidemiolog Rastislav Maďar | Blesk:Jakub Poláček

 • 12.Jak to bude s hygienou?

  Školy budou muset pro děti zajistit stojany s dezinfekcí, všude budou muset být tekutá mýdla a papírové ručníky. Pokud bude v zadní části třídy prostor, radí odborníci, aby tam vznikla improvizovaná šatna. Přesné podmínky dodá ministerstvo do konce dubna.

 • 13.Budou fungovat školní jídelny?

  Podle epidemiologů je důležité, aby se děti neshlukovaly ve velkých počtech na jednom místě. Pokud tedy škola vytvoří takové podmínky, aby mohly skupiny žáků chodit na jídlo odděleně a zůstal mezi dětmi rozestup, jídelna by fungovat mohla. V opačném případě ale zůstane zavřená.

 • 14.Bude moct dítě zůstat ve škole i odpoledne?

  Stejná školní skupina bude fungovat celý den, kdy dopoledne by měla proběhnout výuka a odpoledne jakási forma družiny. Klasická družina, kdy se děti promixují, zatím nebude.

 • 15.Kdy se otevřou mateřské školy?

  Žádný přesný termín ministerstvo nestanovilo. Až bude na světě hygienický manuál pro školy a školky, nechá to plně na zřizovatelích – nejčastěji obcích, zda dokážou tyto standardy splnit, a tedy nic nebude bránit tomu, aby se mohla školka otevřít.

 • 16.Proběhnou maturity a závěrečné zkoušky?

  Zatím se počítá, že zkoušce dospělosti se studenti nevyhnou. Naplánovaná je nejdříve na červen a je jisté, že z ní vypadne slohová část. Stejný termín platí i pro závěrečné zkoušky a absolutoria na konzervatořích a vyšších odborných školách.

 • 17.Jak to bude s přijímačkami?

  Proběhnout by měly až v červnu v poslední vlně uvolňování. Důvodem je, že bude na jednom místě a v jeden čas velká koncentrace dětí z různých míst, což představuje významné epidemiologické riziko.

 • 18.Bude probíhat výuka přes letní prázdniny?

  Zatím vše nasvědčuje tomu, že nebude. Podle Plagy neznamená současná situace prázdniny, a tak nevidí důvod, proč by se měly ty letní zkracovat.

 • 19.Dostanou letos žáci a studenti vysvědčení?

  To zatím není jasné. „Věci, které řešíme, mají tisíckrát větší důležitost,“ uvedl Plaga a dodal, že je celkem jedno, zda školy závěrečné hodnocení rozešlou, nebo si pro ně žáci nějakým způsobem dojdou sami. Podle toho by měla vypadat i klasifikace, podle ministra by se mohlo více využít slovní hodnocení namísto známek.

 • 20.Komu zůstane nárok na ošetřovné?

  Možnost návratu do škol automaticky neznamená, že rodiče, kteří mají na ošetřovné nárok, o ně přijdou. Podle Plagy by bylo logické, kdyby dávku ale nepobírali ti, kteří svého potomka do třídy pošlou. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (38, ČSSD) tvrdí, že bude záležet na podmínkách, které nastaví rezort školství.

  „Zvažovalo se třeba, že do školy nemusí děti, které mají oslabenou imunitu nebo žijí v jedné domácnosti se seniorem… Obecně ale platí, že rodiče můžou čerpat ošetřovné za dny, kdy jejich dítě nebude kvůli regulaci ministerstva školství ve škole,“ uvedla pro Blesk ministryně. Rodiče žáků 2. stupně do 13 let dál mohou čerpat ošetřovné, pokud pro ně bude škola uzavřená.

  Jana Maláčová (ČSSD).Jana Maláčová (ČSSD). | Reprofoto ČT

bofedi2802 ( 21. dubna 2020 23:12 )

Moc děkuju vládě za totální roz*** mé psychiky z neustálých změn ohledně maturit a k ztracení x měsíců přípravy na ní.
Jinak by sami posranci potřebovali zkoušku života, jsou nerozhodní jak 12cka při první menstruaci, pravděpodobně tam bude mít úděl EU a ten kdo nabídne víc do kapsy, doufám že vznikne čistka těhle kryplů z vlády.

nemok ( 17. dubna 2020 06:16 )

Rodiče podepisují petici aby děti nešli do škole což se dá pochopit. Ale co nechápu je že ti samí rodiče podepisují přihlášky dětí na letní tábory.

tomik007 ( 17. dubna 2020 00:38 )

Jediny diplomy dostavaj plzensky dochtori

kratochwilova ( 16. dubna 2020 19:53 )

Nikde není napsáno, co učni ve třeťáku, ty nebudou končit?

zkzkz ( 16. dubna 2020 16:37 )

A učitelům 200% platu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud