Smrtonosná píseň covidu-19: Vědci přepsali koronavirus do hudební skladby

Autor: ČTK, yks - 
6. dubna 2020
16:26

Tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) převedl strukturu koronaviru do hudební formy. Skladba je přesným přepisem toho, jak vypadají klíčové části viru, a měla by pomoci při hledání léku. Skladba, která působí relaxačním a uklidňujícím dojmem, navíc podle nich odpovídá tomu, jak nenápadně se virus v napadených buňkách množí a napadá svého hostitele.

Skladbu vytvořili za pomocí zvláštních počítačových algoritmů a jejím účelem je poskytnout vědcům lepší přehled o struktuře takzvaných hrotových proteinů, jimiž se virus přichytává na buňky hostitele, informoval dnes zpravodajský web BBC. Znázornění hudbou by tak mohlo pomoci například při výrobě léků.

Podle profesora Markuse Buehlera, který projekt řídí, má převedení struktury viru na zvuk mnoho výhod. Proteiny jsou nanočástice a k jejich pozorování je potřeba velice výkonný mikroskop. I při jeho použití však oči nedokážou odhalit tolik detailů naráz jako uši. Při poslechu totiž dokáže člověk současně sledovat zvuk nástroje, výšku tónu, melodii, rytmus či harmonii.

 

Tyto parametry vědci využili pro popis tří proteinových řetězců na povrchu koronaviru, které jsou do sebe zapletené podle složitého vzorce. Ve vytvořené skladbě tak můžeme slyšet tři prolínající se melodie, které společně tvoří mnohovrstevnou kompozici, řekl Buehler.

Ačkoliv se může zdát hudební znázornění klidné a téměř relaxující, virus podle vědce tímto způsobem klame stejně, jako klame buňky v našem těle. Po nakažení totiž ovládne v těle hostitele mechanismy, které vyrábějí proteiny, a donutí je vyrábět své vlastní kopie. Je tak vetřelcem, který se tváří jako přátelská návštěva, poznamenal vědec.

Vědci mohou využít hudební znázornění viru k výrobě léků. Podle Buehlera by mohlo být například možné navrhnout vlastní protein, který by odpovídal melodii a rytmu protilátky na koronavirus.

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud