Zmatky kolem nemocných Francouzů! Babiš: Už se mají lépe. Lékař: Naopak, zhoršili se...

Autor: jn - 
6. dubna 2020
15:25

Kolem příletu šesti pacientů s koronavirem v těžkém stavu z Francie, kteří měli v pondělí odpoledne dorazit na léčení do FN Brno, panují zmatky. Mnozí lékaři se ohrazují proti způsobu, jakým se dozvěděli, že je budou léčit. Než k tomu ale vůbec mohlo dojít, situace se radikálně změnila. Letadlo totiž nepřiletí. Podle premiéra Babiše je to proto, že se pacientům ulevilo, podle ředitele nemocnice Jaroslava Štěrby (58) je opak pravdou. Prozradil to v exkluzivním rozhovoru s reportérem Blesk.cz.

Blesk.cz: Proč do Brna nepřiletělo avizované letadlo s šesti vážně nakaženými pacienty z Francie? Premiér Babiš odpoledne oznámil, že už tam prý situaci zvládají lépe a že prý již tedy není naší péče zapotřebí…

Jaroslav Štěrba: „Je to poněkud jinak. V pondělí letadlo opravdu do Brna nepřiletělo. Vyletělo z jižní Francie a mělo mezipřistání v Lucembursku. Tam se po cestě pacienti zhoršili. Francouzský zdravotnický personál to zhodnotil tak, že jde o příliš velké riziko, a v letu nepokračovali.“

Blesk.cz: Jaký je tedy osud oněch šesti pacientů?

J. Š.: „Jsme s francouzskou posádkou v kontaktu. Je možné, že se jejich přílet uskuteční v dalších dnech.“

Blesk.cz: Takže fakultní nemocnice je dále připravena přijmout pacienty z ciziny? Třeba i odjinud než z Francie?

J. Š.: „Pokud naši nemocnici vláda nebo ministr požádá, jsme připraveni pomoci.“

Blesk.cz: Jak se o příletu pacientů z Francie dozvěděli lékaři a sestry z fakultní nemocnice?

J. Š.: Pravda, většina lidí se to dozvěděla jen z médií.

Blesk.cz: S vámi o tom alespoň jednal premiér a ministr zdravotnictví dopředu?

J. Š.: „Ano. Oba se mnou jednali, už nějaký týden zpátky. My jsme o těch věcech mluvili už mnohem dříve. V úvahách, když vláda nařídila omezení standardního provozu a viděli jsme, co se kolem děje. Teď vše dostalo jasnější obrysy.“

Blesk.cz: Proč pacienti nezamířili ke svaté Anně, kde je státem vyčleněné speciální ARO pro nejtěžší případy koronaviru?

J. Š.: „Těch pacientů covid pozitivních je u nás víc než u svaté Anny. Leží jich zde třináct. Jsme připraveni i na mnohem větší počet ventilovaných pacientů.

VIDEO: Zeman o vládních opatřeních: Podporuje je, jsou potřebná.

Video Zeman o vládních opatřeních: Podporuje je, jsou potřebná. - Redakce Blesk

tomik007 ( 13. dubna 2020 23:26 )

ANO - natahejte nemocné z různých zemi - at se ten virus jeste cizokrajne zmutuje !!!

iFender ( 13. dubna 2020 18:53 )

Diktovat nam quoty pro migranty ,vydirani pozastavenim dotaci to Francie v EU jiz pred­vedla­."Fran­tici" se nedovedou v dobe krize ,postarat ani se o sve lidi,protoze jejich VSEOBECNE zdravotnictvi stoji za starou belu.Nepocitam spickove kliniky.

ivoadler ( 13. dubna 2020 18:02 )

Francouzi měli možnost využít naší pomoci. Že jí nevyužili, není vina Babiše, jak by mnozí rádi zdůvodnili.

frantacizek ( 13. dubna 2020 18:00 )

Andreje teď nevidíme tak často, pač vzal práci i za "doktory". Dělá diagnozy na dálku a je to biotronik jako Pfeiffer. Andrej ten vir řídí jako firmu, pač se prý nedá koupit, říkal tehdy na tiskovce.
Je malý zázrak, že přijde nějaké uvolňování, pač to je pravý opak toho, co se ti naši soudruzi učili na MGIMO a reprezentuje východní filozofie.

Maximilian ( 13. dubna 2020 16:20 )

Jmenuje se pan premiér Babiš nebo to také není pravda?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud