98 nakažených stařečků v Praze: Koronavirus se objevil ve čtyřech zařízeních pro seniory

Autor: ČTK - 
2. dubna 2020
14:14

Pražská hygienická stanice evidovala ke středečnímu odpoledni ve dvou domovech pro seniory a dvou léčebnách dlouhodobě nemocných 98 případů seniorů, kteří buď mají potvrzenou nákazu novým typem koronaviru, nebo mají příznaky a čekají na výsledky testů. Obě skupiny jsou v izolaci. Mezi personálem jde o 28 případů. Dalších celkem 125 lidí, kteří s nimi přišli do styku, je v domácí karanténě.

Kromě již ohlášených domovů na Chodově a v Michli a Thomayerovy nemocnice v Krči se koronavirus objevil v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi. V zařízeních, kde se nákaza vyskytla, hygienici zajistili otestování všech zaměstnanců a klientů a pokud chyběly ochranné pomůcky, zařídili jejich dodávku. Hasičský sbor hlavního města také ve všech zařízeních provedl celkovou dezinfekci.

Mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík řekl, že všechny testy ještě nejsou hotovy a čísla budou průběžně aktualizována. Dodal, že hygienická stanice bude sdělovat pouze souhrnná čísla bez podrobnějších údajů o situaci v jednotlivých zařízeních.

Vláda pro izolaci starších pacientů s lehčími příznaky vyčlenila 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku. Podle informací hygieny nicméně bude muset část nakažených seniorů zůstat v izolaci přímo v zařízení, kde jsou. „Klientům, kterým zdravotní stav dovolí v daném zařízení setrvat, by neindikovaný přesun nebyl ku prospěchu. Nutně je rovněž vzít do úvahy, že například Lázně Toušeň nejsou kapacitně vybaveny na péči o ležící a zcela nesoběstačné pacienty, byť s lehkým průběhem onemocnění,“ uvedli hygienici.

Z 98 nakažených seniorů tak 64 zůstane v izolaci tam, kde jsou, a 34 s již potvrzenou diagnózou bude přesunuto do vyčleněných nemocnic. Dalších 71 jich zůstane v daném zařízení v karanténě. V případě personálu šlo 26 nakažených zaměstnanců do domácí izolace, dva byli hospitalizování a 54 jich je v domácí karanténě.

První oběť koronaviru

Podle dřívějších informací se na klinice geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice nakazilo 24 seniorů, osm sester a jedna lékařka. Domov na Chodově v pondělí měl deset nakažených seniorů. Dalších šest se podle informací z minulého týdne nakazilo v Michli, čtyři z nich zemřeli.

Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, která funguje primárně jako léčebna dlouhodobě nemocných, zatím oficiálně nákazu nepotvrdila. Podle informací ČTK však odtud byl do Nemocnice Na Bulovce přivezen 95letý muž, který jako první nakažený koronavirem v Česku v neděli 22. března zemřel.

První případy nákazy v zařízeních pro seniory se objevily 25. března, a to v Krči. Mimo Prahu pak v Litoměřicích a v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Několik seniorů s potvrzenou nákazou zemřelo.

V Česku bylo k dnešnímu ránu 3604 potvrzených případů nákazy koronavirem, 61 nakažených se vyléčilo a 40 jich zemřelo.

Video Domov seniorů v Donovalské ulici na Chodově - Václav Burian

offline ( 2. dubna 2020 15:18 )

Teda ten taxikář bude slavnej. Jeho fotka je skoro u všech článků o viru. Počítám, že se objeví u Krause, založí si blog a kanál na youtube a taxikařením sekne.

ginkognito ( 2. dubna 2020 15:05 )

Bože, nestrašte! Uvědomuje si někdo, že před 30 lety by z těchto údajných obětí viru už nebyl nikdo živý, protože by zemřel z přirozených příčin?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud