20 tisíc roušek s nanovláknem dostanou těžce nemocní: Respilon rozdá zásoby z Číny

Autor: mat - 
25. března 2020
15:53

Brněnská společnost Respilon věnuje 20 tisíc ReSpimasek s nanovlákennou membránou, která zachytí 99,9 procent veškerých virů a bakterií, neziskovým organizacím pečujícím o těžce nemocné pacienty. Firma totiž získala přístup ke svému skladu v Číně a díky pomoci vlády dopravila ochranné pomůcky do České republiky.  

„S maskami z tohoto skladu jsme už nepočítali, je to tak trochu dar z nebes. Proto jsme se rozhodli v tomto duchu pokračovat a místo dalšího prodeje je věnujeme neziskovým organizacím pečujícím o těžce nemocné pacienty,“ uvedla výkonná ředitelka firmy Jana Zimová.

Jedním z obdarovaným je Klub nemocných cystickou fibrózou spolupracující s CF centry ve fakultních nemocnicích Motol, Brno, Olomouc, Hradec Králové a Plzeň. Dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí ústrojí, vyžaduje disciplinované léčby také co nejlepší ochranu před opakovanými infekcemi dýchacích cest.

Video Výkonná ředitelka firmy Respilon z Brna Jana Zimová pro Blesk vysvětluje, jak se mají lidé správně starat o roušky s nanovlákny 

„Nošení roušek je pro naše pacienty téměř nutností. Současná situace kolem koronaviru spojená s nedostatkem ochranných pomůcek je pro nás zdrcující,“ svěřila ředitelka Klubu CF Simona Zábranská.

Mysleli i na malé pacienty

Nanovlákenné masky dostane také Nadační fond dětské onkologie Krtek spolupracující především s Dětskou nemocnicí Brno. „S lidmi z Respilonu velmi rozumíme a oceňujeme, že jsou ochotni připravit i malou sérii masek nebo nákrčníků podle našich potřeb,“ konstatovala ředitelka Nadace Eva Kroupová.

Jsem hrdá na to, že pomáháme i v době, kdy bychom na e-shopu objevenou zásobu roušek prodali do celého světa za pět minut. Zároveň se omlouvám všem těm, kteří nás žádají o dar, my jim nejsme schopni vyhovět, protože nemáme v Česku dostatečné zásoby, nebo si nemůžeme ověřit, že jde opravdu o charitativní účel. Chci poprosit všechny o poctivost a pochopení,“ řekla Zimová.

Zabijáka koronaviru vyrobí v dubnu

Respilon aktuálně připravuje ve spolupráci s tureckými partnery nové ústenky a respirátory, které kromě nanovlákna obsahují akcelerovaný oxid mědi, který zachycené viry ihned zahubí. Podle Zimové by měly být k dostání druhý týden v dubnu, firma je dodá i státu. V květnu chce masky sama začít vyrábět v Brně. Denní výroba by mohla být až 150 tisíc masek.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud