Zemřela novopečená maminka (†27) nakažená koronavirem. Zastavilo se jí srdce

Aktualizováno -
21. března 2020
10:43
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
20. března 2020
14:06

Polské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo šestou oběť koronaviru v zemi. Podle médií jde o 27letou ženu, která před několika dny porodila dítě. Podle ministerstva zdravotnictví byla ve vážném stavu. Mluvčí ministerstva zdravotnictví následně objasnil, že příčinou smrti u mladé ženy byla sepse, nikoli koronavirus, rodička byla proto odebrána z oficiálních statistik o koronaviru. Polsko rovněž ohlásilo narůst nových případů koronaviru, celkem už je v zemi 425 nakažených.

Polsko má šestou oběť nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. V nemocnici v Lańcutu na jihovýchodě země nákaze podlehla sedmadvacetiletá žena, která před několika dny porodila. Uvedla to dnes polská média.

Mladá Polka se nakazila od matky

Bezprostřední příčinou smrti byla podle rozhlasu sepse po porodu, který mohl přispět k těžkému průběhu nemoci. Koronavirem se mladá žena nakazila od své matky, která se vrátila z Itálie.

„Do obětí koronaviru byla tato mladá žena zahrnuta, protože byla nakažená. Lékaři nám ale vysvětlili, že nákaza nebyla příčinou smrti, tou byla sepse,“ upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz. „Z těchto důvodů bychom ji neměli řadit do oficiální bilance obětí,“ dodal Andrusiewicz. Rodička byla již vyňata ze statistik, Polsko má tak 5 obětí koronaviru.

Rodičku zabila sepse, ne koronavirus

Mluvčí nemocnice vysvětlil, že mladá žena porodila císařským řezem v nemocnici v Nisku před 2 týdny, následně kvůli komplikacím byla převezena do Łańcutu, kde jak potvrdil šéf infekčního oddělení Andrzej Cieśla, byla léčená na koronavirus.

„Pacientka vyžadovala a respirační terapii, 13. den byl u ní diagnostikován septický stav vyžadující chirurgický zákrok. 12 hodin po operaci došlo k zástavě srdce, lékaři se ji pokusili resuscitovat, ale bohužel neúspěšně. Pacientka byla prohlášena za mrtvou. Přímou příčinou smrti byla sepse, nikoli koronavirus,“ zdůraznil.

Ministerstvo zdravotnictví informovalo také nové případy, čímž celkový počet nakažených stoupl na 425. Pět z nich zemřelo.

Ministerstvo v karanténě

Ministerstvo také upozornilo, že se staly případy, kdy se lidé nakazili uvnitř Polska, a ne v cizině jako dosud. Podle šéfa úřadu vlády Michala Dworczyka se nakazil i jeden z náměstků ministerstva zemědělství, a tak je celé vedení resortu v karanténě. Dříve se nakazil i ministr životního prostředí Michal Woś. Ostatní členové vlády pak postoupili testy, které dopadly negativně.

Pokutou asi 30 tisíc korun potrestala policie ženu, která porušila karanténu po návratu z ciziny tím, že si šla nakoupit. Uvedl to zpravodajský server Onet.pl. Pokutou možné potíže pro 59letou ženu z města Pleszew u Poznaně ještě nekončí. Ohrožení dalších osob nákazou totiž může prokuratura vyhodnotit jako trestný čin, za který hrozí až roční vězení, varovala policejní mluvčí.

Video Testovat by se měly jen rizikové skupiny. Mladí, nezahlcujte systém, jinak testy dojdou, říká expert - Blesk TV

zwil ( 21. března 2020 15:30 )

Ku.rva, neble.jte už ty vaše sr.acky...titulek o hov.ne. Nezemřela na koronavir, byla vyňata že statistik, ale vy pi.cu.s.ove to musíte vyb.lit stejně...jste k zb.liti...ty vaše sr.acky je lepší ani necist...

kratochwilova ( 20. března 2020 18:52 )

Moc preju všem, aby se vyléčili, hlavně teď ty v kritickém stavu

e.lesanova ( 20. března 2020 15:41 )

Titulek "na zabi­tí".­..pr­ohlu­bovat paniku..a pak se dočtete, že úmrtí na sepsi...koronavir jen dále organismus oslabil, ale jinak k něčemu podobnému mohla přispět i "obyčejná" rýma.....ale to by nebylo o čem psát, co??

BoziMilda ( 20. března 2020 15:36 )

Tak sepse po porodu je vysoce riziková i bez koronaviru. Když má někdo rakovinu v terminálním stádiu, sedne do auta, dostane za jízdy infarkt z bolesti a rozmázne to o strom, tak na co vlastně umřel, na dopravní nehodu, infarkt nebo rakovinu ?

blase777 ( 20. března 2020 15:16 )

polské zdravotnictví je uplně na h... takže není divu. u nás nikdo nezemřel a at tak zůstane

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud