Ivanka musí na další operaci. Přišla o implantát, koronavirus ale vše komplikuje

Autor: Andrea Ulagová - 
21. března 2020
05:40

Ivance Danišové (32), které se na operaci tváře skládali i Češi, komplikuje odlet na poslední etapu operace pandemie koronaviru. Mladá žena přišla o jeden z nejdůležitějších implantátů. Po transplantaci se bohužel neujal. Její případ je totiž mimořádně složitý a komplikace, kterým čelí, postihují pouhé jedno procento pacientů v obdobné situaci. Ivanka a její lékaři se ale nevzdávají, tvář by měla zachránit finální dvojoperace v Japonsku plánovaná na červen 2020.

Jelikož Ivanka bojuje také potřetí s leukémii, patří vzhledem k současné šířící se nákaze do velmi rizikové skupiny. Na sociálních sítích vyzývala už před 14 dny, aby lidé nosili roušky a byli zodpovědní i vůči těm, kteří jsou chronicky nemocní. 

„Přišla jsem i přes veškeré úsilí profesorů o svého druhého transplantovaného kamaráda, o kterého jsme všichni tolik bojovali,“ naznačila Ivanka už na konci února. Lékaři prý zhodnotili, že její případ je velmi těžký, ale i když přiznává, že je to pro ni složité období, hodlá svůj boj definitivně vyhrát podle původního plánu. Bohužel nemá příliš času.

„Pevně věřím, že poslední a nejdůležitělší kraniofaciální operaci stihneme včas. V této chvíli je akutní, protože se mi neujal transplantovaný implantát v orbitální části,“ svěřila se Ivanka Blesk Zprávám s tím, že se světovými špičkami v odborné angličtině prakticky denně na dálku svůj stav konzultuje.

Lékaři věří, že situaci zvládnou, i když se zavřely hranice a není v tuto chvíli možné nikam vycestovat.

Ivanka: Chci svůj boj vyhrát

Češi sice vykoupili roušky a respirátory, ale v posledních dnech nebylo lidi v rouškách na ulici vidět. Vše se změnilo nařízením některých měst, včetně Prahy, že lidé smí ven pouze se zakrytými ústy. K tomu se pak přidala vláda a zavedla to celostátně.

To je i pro Ivanku klíčové – má sníženou imunitu a nesmí se v žádném případě nakazit. Nošení roušky nebo základní hygienické návyky jsou podle ní základem každého onkologického pacienta.

„Vnímám situaci kolem koronaviru s obrovskou dávkou zodpovědnosti nejen vůči sobě, ale i vůči svému okolí. Je to na nás, lidech, jak budeme disciplinovaní, protože je to o zodpovědnosti nás všech, abychom akceptovali opatření a eliminovali riziko pro vážně nemocné a také pro naše babičky a dědečky,“ myslí si Ivanka.

Pohed veřejnosti na nošení roušky se v posledních pár dnech radikálně proměnil. Ivanka přiznala, že když minulý týden cestovala s rouškou, setkala se dvěma druhy lidí. „Někteří se na mě nechápavě dívali a měli nemístné poznámky. Další skupina jakoby se styděla, že nemají nic na tváři, tak si začali omotávat ústa šálou. Jako kdybych já byla ta hrozba,“ svěřila se dívka Blesk Zprávám.

„Nošení roušek není o šíření paniky, ale o akceptování přijatých opatření. Mě čeká velmi náročná operace v zahraničí, a tak respektuji všechna nařízení lékařů, abych mohla vyhrát svůj boj a měla naději, že svůj boj vyhraju i za ten krátký čas, co nám zbývá,“ doufá Ivanka.  

Video Ivana Danišová popisuje své vzácné onemocnění. - Andrea ulagová, Jan Jedlička

Další videa
Články odjinud