Dojemná slova záchranáře Jirky: O koronaviru a seniorech: Volají a bojí se, že zemřou!

Autor: nec - 
14. března 2020
05:30

Česko si v současné době prochází nelehkým obdobím! Kvůli koronaviru vláda přijala řadu striktních opatření, z médií se stále valí nové informace a složky zdravotnického záchranného systému nemoc zaměstnává 24 hodin denně. Stejně jako záchranáře ze Středočeského kraje Jirku. Ten si ale našel pár minut, aby sepsal, jak koronavirus vnímají senioři. 

Jirka na facebooku Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje napsal příspěvek, který nazval Staří lidé a COVID-19. V něm popisuje, jak se teď velice často setkává se strachem seniorů z onemocnění koronavirem. Ten nejvíc ohrožuje právě tuto skupinu lidí. 

Podle jeho slov starým lidem chybí o nemoci informace. „»Nevygooglí« si, kde všude už vir řádí, jak se pozná a jak se mu bránit. V mnoha případech nemají ani koho se zeptat - jsou jednoduše sami,“ uvedl Jirka v příspěvku. Senioři mají často problémy se základní technikou, jako je telefon nebo televize. „A pokud se přece jen dostanou k informacím, přepadne je obrovský strach z toho, co bude dál,“ popisuje záchranář.

Jsem nakažený/á?

„A pak přijde denně 100x informace z médií o tom, že chřipka jménem COVID-19 zabíjí. Zabíjí staré a nemocné. Nikdo nemá čas jim vysvětlit všechny podrobnosti, ukázat názorně možnosti ochrany. A tak s malým počtem informací, bez možnosti se svěřit, nechat si poradit nebo se nechat uklidnit, si někteří staří lidé s prvním kýchnutím diagnostikují COVID-19,“ píše záchranář Jirka.

Staří lidé podle záchranáře středočeské záchranky volají vždy s pokorou a úctou, a nyní více s obavami o život. „Přežili třeba druhou světovou válku, přežili krizi, kdy nebylo jídlo, a pokud - tak na příděl, a teď by je měla zabít chřipka? Nestojí o odborné a latinské termíny diagnóz a hodnoty EKG, nechtějí aplikovat drahé léky, nechtějí naši pozornost zbytečně. Chtějí jen slyšet odpověď na otázku: ,Pane doktore, když mám teď teplotu, tak umřu? Říkali to v televizi…',“ dodává s tím, že nyní je jejich práce při kontaktu se staršími lidmi hlavně o psychologii, empatii a jejich čase. 

tentom ( 14. března 2020 14:57 )

Všichni se nebojí. Například ti sobci z lyží, co zde covid 19 rozšířili a navíc se vysmívají nějaké karanténě, ti se nebojí. Ti vědí, že onemocnění v pohodě přečkají, aniž by nahlásili svoji karanténu. Tihle sobci ne nebojí!! Namjí důvod smtrnost je u nich nulová, umírají ti staří, které oni nakazí

tentom ( 14. března 2020 14:54 )

Dle WHO smrtnost u 80+ je 15%, u 70-79 je 8% , u 60-69 3%,u 50-59 je to 1% - Smrtnost u kategorií 10-49 je nulová.
Cestou Švýcarska , které se zaměřilo na pomoc těm nejohroženějším starým lidem nepůjdem, řekl na tiskovce Babiš. NE, protože zdravotní problémy mají i ti mladší !!!
Asi myslel těmi mladšími ty, kteří koronavir vlastně do republiky dotáhli z Itálie a zde ho rozšířili . Zdravotní problémy sice nyní mají, ale dle statistik neumírají. Zaslouží opravdu stejnou pozornost jako ti nejohroženější??

.tg.bb ( 14. března 2020 12:55 )

Hlavně že ostatní tu roušku nosí Vždyť nejsou ani pro zdravotníky.

frantacizek ( 14. března 2020 10:57 )

chudáčci, těmto bychom se měli nyní věnovat, pomoci s nákupy a hlavně se v jejich okolí chránit, abychom je nenakazili. Stres jim taky nepřispívá stran silnější imunity.

panda82 ( 14. března 2020 09:13 )

Hysterie vůči seniorům, nejezdí do destinací , která by je orožovala, jsou rozumní na rozdíl od těch mladších,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud