Můžete odmítnout pracovní cestu? Odbornice popsala, jak se bránit, aby vám virus neoslabil i výplatu!

Obavám z možného nakažení koronavirem nahrávají jarní prázdniny. A zvláště pak návraty zaměstnanců z rizikových míst, kde trávili dovolenou nebo služební cestu. Strachu může zaměstnance zbavit šéf. Karanténa, která pracovníky připraví o výraznou část výdělků, totiž není jediným řešením.
Kolega vás nesmí ohrozit
Vrátil se kolega z cesty do Lombardie a pochrchlává? Najít řešení by měl váš šéf, a to jak v případě, že byl v rizikové oblasti služebně, nebo soukromě. „Zaměstnavatel má mít primárně přehled o tom, zda se někdo ze zaměstnanců zdržoval v ohnisku nákazy,“ potvrzuje Hana Gawlasová, advokátka kanceláře Squire Patton Boggs.
Nejjednodušším řešením je poslat „rizikového“ kolegu domů. Šéf mu může nařídit práci z domova nebo mu práci nepřidělovat. V obou případech mu ale bude muset platit. V případě karantény pak dotyčný dostane jen 60 % svého výdělku.
„Mazej do karantény!“
K ochraně obyvatel před možnou nákazou slouží karanténa, do které je umístěn možný „roznašeč“. Často v ní ale skončí i jeho okolí a karanténa trvá až do skončení inkubační doby. Pokud praktický lékař karanténu potvrdí, je dotyčný v práci omluven stejně jako v případě nemoci. „Nařízení karantény je důležitou osobní překážkou na straně zaměstnance, po kterou zaměstnanci přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání náhrada mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného výdělku,“ upřesňuje advokátka.
Pokud karanténa trvá déle než 14 dní, platí za další dny Česká správa sociálního zabezpečení. Ale POZOR! I kdyby se u vašeho kolegy koronavirus potvrdil a skončili jste všichni v karanténě jen na 60 procentech platu, rozdíl mezi vaším výdělkem a „nemocenskou“ vám nikdo nedoplatí. Zjednodušeně řečeno tak finančně doplatíte na kolegovu neopatrnost. „Zákoník práce bohužel nerozlišuje mezi karanténou nařízenou z důvodu pobytu v ohnisku nákazy a karanténou nařízenou z důvodu styku s osobou, která v ohnisku nákazy pobývala,“ potvrzuje advokátka Gawlasová.
Epidemie vyjde firmy draho
Hrozba epidemie přináší povinnosti jak zaměstnavatelům, tak jejich podřízeným.
Co může šéf
Šéf by měl mít přehled, jestli se některý z jeho zaměstnanců vrátil z nějaké rizikové oblasti. Pokud ano, měl by přijmout preventivní opatření, přestože se u zaměstnance zatím žádné problémy neobjevily.
Tohle může:
• Dohodnout se se zaměstnancem na dočasné práci z domova, pokud je to možné s ohledem na charakter vykonávané práce. Zaměstnanec by pak měl nárok na svou mzdu nebo plat.
• Dočasně zaměstnanci nepřidělovat práci. V takovém případě zaměstnanci náleží náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
+ NAVÍC by měl zaměstnavatel sledovat informace poskytované Ministerstvem zdravotnictví ČR a Státním zdravotním ústavem, přičemž případná doporučení (zejména v oblasti zvýšené hygieny) by měl bezodkladně na pracovišti zavádět.
Co musí zaměstnanec
Každý zaměstnanec by měl důsledně dbát o své zdraví a bezpečnost. Pokud byl v rizikové oblasti, měl by:
• V případě příznaků typických pro nákazu koronavirem (teplota, kašel, dušnost) bezodkladně informovat místně příslušnou kliniku infekčního lékařství a nechat si vystavit potvrzení o nařízení karantény.
• O svém pobytu v ohnisku nákazy informovat zaměstnavatele a domluvit se s ním na práci z domova nebo na dočasném nepřidělování práce.
Nebezpečnou pracovní cestu můžete odmítnout
Řidiči kamionů, autobusů nebo strojvedoucí vlaků mířících do Itálie mají často strach z rizika nákazy. Většinou netuší, že práci v ohrožené oblasti můžou odmítnout. „Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž si myslí, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných osob,“ vysvětluje advokátka Gawlasová. Strach z propuštění kvůli odmítnutí zaměstnanci mít nemusí! „Odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance,“ dodává advokátka. V současnosti můžete odmítnout pracovní cestu do míst s ohnisky nákazy, jako je Čína, Jižní Korea, severní Itálie a Írán.
Je letiště bezpečné?
Bojíte se letět na služební cestu do bezpečné země kvůli možné nákaze na letišti? Šéf vás omluvit nemusí! Jen s odůvodněním, že i mezinárodní letiště jsou rizikovými lokalitami, si v tomto případě nejspíš nevystačíte. Váš zaměstnavatel by ale měl problém zkonzultovat s příslušnými úřady (Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice) a řídit se jejich doporučeními.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.