Pátek 16. duben 2021
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

„Začal omdlévat, čekal 2 hodiny.“ Matka Čecha (17) z Itálie zuří, paniku pacientů ministr mírní

Aktualizováno -
27. února 2020
12:36
Autor: Mii - 
27. února 2020
11:57

17letého mladíka testovali na koronavirus na pražské Bulovce, nedávno se vrátil z Itálie. Přesto ho posadili do čekárny mezi ostatní pacienty, postěžovala si pro TV Nova jeho matka. Celá návštěva zdravotnického zařízení ji prý nepříjemně překvapila, nemocnice podle jejích slov nemá dostatek personálu.

Mladík byl minulý týden s rodinou na lyžařském zájezdu v italském Trentinu. Šlo zrovna o čas, kdy se smrtelná nákaza začala v Itálii nebezpečně šířit a místní vláda začala vyhlašovat ochranná opatření.

Mladý Čech se vrátil do Česka v sobotu a v neděli dostal teplotu. Ta se postupně zhoršovala, jeho zdravotní stav nebyl dobrý. Sice to vypadalo na „obyčejnou“ chřipku, rodiče ale byli neklidní. „V úterý odpoledne už měl horečky 39,9 stupňů Celsia a vzhledem k tomu, co jsme sledovali v médiích, jsme měli obavu,“ uvedla pro TV Nova matka.

Zavolali mu záchranku

Nakonec se rozhodla ve středu večer zavolat záchranku, aby jeho syna odvezla na vyšetření, jestli náhodou koronavirus v Itálii nechytil. Pražská záchranka jeho převoz včera potvrdila.

„Mohu potvrdit, že jsme převáželi sedmnáctiletého muže, který měl příznaky cestovatelské chřipky, dále měl i teplotu. Záchranáři ho převezli klasickou sanitkou v ochranných oblecích. Vyplývá to z dohody s hygienickou stanicí,“ řekla Blesku mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Syn začal omdlévat, líčí matka

Mladíka sanitka přivezla na infekční oddělení nemocnice Na Bulovce. Chvíli po něm do zařízení dorazila jeho matka. Čekala prý lékaře provádějící testy, ale nic takového nespatřila. „Já jsem přijela v závěsu za nimi, nicméně syna jsem našla v čekárně, kdy seděl na lavičce. Po příchodu sestry jsme se dozvěděli, že paní doktorka tam není a přijde nejdřív za hodinu,“ sdělila žena.

Následoval odběr krve mladíkovi a pak další čekání v čekárně. To nakonec podle jejích slov trvalo dvě a půl hodiny. „Syn byl ve stavu, kdy se postavil a začal omdlévat,“ popisovala matka s tím, že to údajně nikoho v nemocnici nezajímalo.

Její syn byl nakonec po vyšetření poslán domů do domácí karantény. Lékařka sdělila, že koronavirus pravděpodobně nemá, pouze obyčejnou chřipku. Za tři dny má navštívit praktického lékaře.

Nákaza se nakonec nejspíš skutečně nepotvrdila, dnes ráno mluvčí zařízení Simona Krautová na dotaz Blesk Zpráv uvedla, že „žádný pacient s koronavirem se v Nemocnici na Bulovce nenachází“. Kdyby ho mladík měl, povolali by ho zpátky.

Matka je dále ale z celého zážitku rozčílená. „V této situaci bych očekávala, že tam bude daleko více zdravotnického personálu, který bude v pohotovosti,“ podotýká žena. Proč její syn čekal ve svém stavu v čekárně mezi ostatními lidmi, vůbec nechápe.

Doktorka: Pacienti jsou rozvrstveni podle potíží

Na dnešní tiskovce po jednání epidemiologické komise se na dotaz Blesk Zpráv k případu vyjádřila  primářka z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Hana Roháčová.

„Samozřejmě pacientů máme spoustu, různých. Vždycky se vyhodnocují rizika tak, jak se o tom hovořilo. Pokud je to pacient bez epidemiologické souvislosti, pokud nejsou žádné signály k tomu, že by se o toto onemocnění mohlo jednat, tak samozřejmě pacienti jsou rozvrstveni podle toho, jaké mají potíže. Ať už čekají v jednotlivých ambulancích, nebo i mimo ten prostor někdy k tomu určený,“ podotkla Roháčová.

„Ale neznamená to samozřejmě, že každý pacient, který přijde, je vyšetřen během pěti minut, to prostě není možné. Protože pochopitelně to není jen otázka našeho pracoviště, ale všech pracovišť - v okamžiku, kdy přijde najednou 10 až 20 pacientů, se samozřejmě nějaká distribuce provádí, ale není to tak, že by se mu mohlo v tu chvilku věnovat 20 lékařů. To možné není,“ dodala

Ministr Vojtěch: 2 hodiny čekání nejsou moc

Ministr Adam Vojtěch podotkl, že je otázka, „jestli se skutečně vrátil z té postižené oblasti“.  „Pokud se vrátil v uvozovkách pouze z Itálie, tak tam právě není ta epidemiologická anamnéza a není nutné k němu přistupovat jako k podezřelému případu na výskyt koronaviru. Skutečně je nutné v tomto směru být rozumný ze strany rodičů těch pacientů,“ podotkl. 

„Chtěli bychom asi všichni, aby byl kdokoliv, kdo přijde do nemocnice, ošetřen během pár minut, ale reálně to možné není. Vždycky to vyhodnotí odborník. Čekat na vyšetření 2 hodiny mi upřímně nepřijde nějak zásadně dlouhá doba. A pokud to skutečně nebyl ten indikovaný případ, to znamená, že sice tam byly ty klinické příznaky, ale nikoliv, že by třeba byl z Lombardie, Benátska - já to nevím, neznám ten konkrétní případ - nebo skutečně z té postižené lokality, kde se ta nemoc šíří, třeba byl pouze v uvozovkách na horách lyžovat, tak tam prostě není ta epidemiologická anamnéza naplněna a tím pádem se k němu nepřistupuje jako k pacientovi, který je nakažen. Myslím si, že to je jasné. A musíme v tomto směru také trošku edukovat pacienty, aby nepanikařili v tomto směru. To, že má někdo horečku, dýchavičnost nebo kašel, ještě neznamená, že trpí touto nemocí. Stále je zde přítomna epidemie chřipky,“ upozornil.

Česko již testovalo již 135 případů podezření na koronavirus. Naposledy to oznámila dnes dopoledne Fakultní nemocnice Brno. Lékaři odeberou vzorek a pošlou ho do Prahy na rozbor. Několik lidí je rovněž v karanténě v jižních Čechách a Mostě, čeká se, zda virus chytili. Ministr Vojtěch však očekává, že drtivá většina vyšetření prokáže běžnou chřipku.

Aia Rebelka ( 1. března 2020 23:53 )

Tvl oni pro nej prijedou v oblecich sanitou a pak sedi mezi lidma? Vysvetli to nekdo memu nechapavemu mozku?

trinity2 ( 1. března 2020 17:40 )

Ví někdo výsledky toho mladík? Byly negativní??? Není jedním z naka­ženýc­h???ht­tps://­pros­vet.cz­/prvni-3-obeti-koronaviru-v-cesku-v-praze-jsou-dva-a-jeden-v-usti-bude-se-pocet-obeti-zvet­sovat­/?ut­m_con­tent=z­pravy­zesve­ta6.eu

trinity2 ( 28. února 2020 21:41 )

Souhlasím, do lyžařských střediscích se sjíždějí i lidé ze všech oblastí Itálie, shlukují se na vlecích, v restauracích, v hotelích, kde se mohou od nakaženého člověka (přenašeče) nakazit. Pokud dovezu člověka sanitkou v ochtranných oblecích, nenechám jej přeci sedět na chodbě mezi ostatními pacienty, když mu vezmu i krev na rozbor na koronavirus. Je to groteskní. Proč tedy sanita přijela v oblecích, proč brali krev? Kdyby koronavirus měl tak pak budou vyhledávat s kým vším přišel dostyku a strčí všechny pacienty z čekárny pak do karantény..celé to nemán logiku..a to je ten problém.

trinity2 ( 28. února 2020 21:32 )

Tady jde proti sobě to, že přijedou pro pacienta v ochranným oblecích a pak se k němu v čekárně chovají jako k obyčejnému pacientovi - sedí mezi ostatními pacienty, kterému i když je tedy obyčejný dělají rozbor na koronavirus. Tohle je asi to, co je špatně. Buď se chovám k pacientovi celou dobu jako, že může mít koronavirus a nebo tak, že ne a neberu tedy ani krev, nejedu pro něj v ochranných olecích.., protože jej za rizikový nepovažuji..Kdyby koronavirus měl, tak pak zjišťují s kým vším přišel v čekárně do styku a dávají pak do karantény všechny?? Postrádá to celé logiku.

bjuno ( 28. února 2020 08:59 )

To ses projevila ty... Za prvé byl nakažen - nebyl! Za druhé když uvedl že asi nebyl v té oblasti kde to řádí tak se všichni neposerou. Za 3 platil za zbytečné vyšetření? Neplatil, tak přestaň dělat chyrou když o tom víš prd.... Sedět doma na ***i mají kdo má na lyžování v Itálii ať tam zůstane v karanténě když mu tady neposkytli pomoc! To je nějaká celebrita že máme padnout na *** že si musel počkat? Matinka ať se vrátí na zem! Má na Itálii na lyže? Měli tam zůstat v karanténě to by bylo kriku že se nedostane domů....

Zobrazit celou diskusi
Další videa