Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Koronavirus ONLINE: Potíže se sraženinami u další vakcíny. A Němci se stáhnou z hranic

Aktualizováno -
13. dubna 2021
13:35
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V Česku v pondělí přibylo 3843 nově potvrzených případů koronaviru. Reprodukční číslo, které určuje, kolik lidí nakazí jeden člověk, překročilo kritickou hodnotu 1. Pokud je pod ní, znamená to, že epidemie zpomaluje.  Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli vážné epidemické situaci, informoval velvyslanec Tomáš Kafka. Americké úřady doporučily pozastavit očkování vakcínou firmy Johnson&Johnson proti covidu-19 kvůli vyšetření zpráv o krevních sraženinách. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 13. dubnu 28 038 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 581 184, vyléčených pak 1 466 296 a vykázaných očkování 2 089 570. V nemocnicích je 5070 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
14:53
13. 4. 2021

Studentské projekty zaměřené na zmírnění dopadů pandemie covid-19 podpoří grantová výzva, kterou vyhlásil Nadační fond Univerzity Karlovy (UK). Výše grantu je milion korun, na jeden projekt půjde maximálně 250 000 korun.

Podpora může úspěšným žadatelům uhradit i plnou výši nákladů, informovali dnes ČTK za univerzitu Václav Hájek a Michal Zima. Podle zástupců UK jde o první výzvu, kterou Nadační fond vyhlásil.

14:47
13. 4. 2021

Vláda by měla o pokračování programu Antivirus jednat příští pondělí. ČTK to sdělilo ministerstvo práce. Jeho šéfka Jana Maláčová (ČSSD) dnes na twitteru oznámila, že Sněmovna dostala také kompromisní návrh podoby kurzarbeitu.

Z Antiviru stát vyplácí příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize. Program má skončit na konci dubna. Odbory a zaměstnavatelé v pondělí na jednání tripartity žádali, aby se prodloužil do konce června. Na Antivirus má navázat kurzarbeit, který představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas.

14:37
13. 4. 2021

Se zrušením některých protiepidemických opatření se mohly znovu otevřít také ordinace psychologů, které nepatří mezi zdravotnická zařízení. Dosud psychologové využívali hlavně konzultace prostřednictvím internetu.

Konzultace výhradně přes skype provádí Radek Ráček z Náměště nad Oslavou na Třebíčsku, který poskytuje kromě poradenství a terapie i krizovou intervenci. „S koronou jsem přešel jen do on-line prostředí a už jsem tam zůstal. Přijde mi, že klienti si na to přivykli a z pohledu účinnosti terapie nejsou ve výzkumech žádné zásadní rozdíly. Takže jsem se rozhodl prozatím v tom pokračovat,“ řekl Ráček.

14:24
13. 4. 2021

Česko si po půl roce oddychlo od nouzového stavu, denní počty nově nakažených se snižují a svítá naděje na alespoň částečný návrat do “normálu”. Jenže reprodukční číslo se opět dostalo nad hranici jedna a na našem území byly potvrzeny první případy brazilské varianty koronaviru. K tomu všemu epidemii řídí už čtvrtý ministr zdravotnictví a další vládní rošády sledujeme prakticky každý den. Nejen o těchto tématech bude řeč v Epicentru Blesku s epidemiologem, poradcem prezidenta České republiky a bývalým ministrem zdravotnictví, Romanem Prymulou. Sledujte od 14:30.

14:11
13. 4. 2021

V Moravskoslezském kraji zdravotníci zatím aplikovali 225 837 očkovacích dávek proti covidu-19. Za uplynulý týden tak využili 36 335 očkovacích dávek, když jich před týdnem měli naočkováno 189 502.

V kraji s 1,2 milionu obyvatel má první dávku vakcíny asi 11,9 procenta obyvatel. Obě dávky očkování dosud dostalo asi 6,9 procenta obyvatel regionu. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

14:00
13. 4. 2021

V Tokiu se chystají olympijské hry navzdory koronavirové pandemii, která si loni vynutila jejich roční odklad. Zatímco před rokem touto dobou už bylo jisté, že se v létě OH neuskuteční, tentokrát pořadatelé a Mezinárodní olympijský výbor intenzivně pracují na tom, aby se konat mohly.

Sportoviště jsou připravena a navzdory problémům v některých regionech pokračuje i štafeta s olympijskou pochodní. Oheň by měl zaplát od středy za 100 dní při zahajovacím ceremoniálu v Tokiu. Jisté je, že u toho kvůli koronaviru nebudou fanoušci ze zahraničí ani výprava KLDR, protože Severní Korea už s předstihem účast zrušila.

13:55
13. 4. 2021

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech vyšetřují vzácné zprávy o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných vakcínou proti covidu-19 od firmy Johson & Johnson (J&J). Agentury ve společném prohlášení doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno.

13:50
13. 4. 2021

V oblastech kontrolovaných kurdskými silami na severovýchodě Sýrie dnes vstoupil v platnost desetidenní zákaz vycházení, píše agentura AP. Opatření má v regionu, který sousedí s Tureckem a Irákem, zpomalit šíření koronavirové nákazy.

Severovýchodní Sýrie v uplynulých týdnech zaznamenala prudký nárůst počtu nakažených, což vedlo k zahlcení nemocnic. Obyvatelé regionu agentuře AP po telefonu sdělili, že většina lidí tzv. lockdown dodržuje. V ulicích je podle nich málo lidí a na zákaz vycházení dohlížejí hlídky.

13:34
13. 4. 2021

Římská nemocnice Lazzara Spallanzaniho dnes oznámila, že začne testovat kombinace vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské společnosti AstraZeneca s preparáty od jiných výrobců. Klinických testů se má zúčastnit na 600 lidí, kteří dostali při první dávce vakcínu od AstraZeneky, informovala agentura ANSA. Při druhé dávce obdrží vakcínu od společností Pfizer a BioNTech či přípravek od společnosti Moderna nebo ruskou látku Sputnik V.

13:00
13. 4. 2021

Několik set praktických lékařů zatím nedostalo pro své pacienty žádnou vakcínu proti covidu-19, uvedl jejich předseda Petr Šonka. Praktici očkují od března. 

12:42
13. 4. 2021

Německo informovalo české diplomaty, že neprodlouží hraniční kontroly s Českem. Stálá ostraha zavedená kvůli pandemii skončí ve středu 14. dubna. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka dnes řekl ČTK, že českou diplomacii o tom informovali představitelé německého ministerstva vnitra.

„Zástupci spolkového ministerstva vnitra, kteří jsou členové společného koordinačního grémia, o tom informovali po pracovní linii,“ řekl Kafka. „Tuto zprávu jsem přivítal. Jde nejen o krok ke kýženému návratu k normálu v česko-německých vztazích, ale i o povzbuzení ve společném úsilí zvládnout koronavirovou pandemii,“ dodal.

12:22
13. 4. 2021

Fakultní nemocnice Ostrava informuje o počtu hospitalizovaných pecientů a počtu provedených antigenních a PCR testů.

12:00
13. 4. 2021

Před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci předložit negativní test na covid-19, který nebude starší než sedm dní. Při zkouškách budou povinné roušky či respirátory. Vyplývá to z informací, které ministerstvo v pondělí rozeslalo do škol. ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Aneta Lednová. Dnes také podle úřadu začala distribuce chirurgických roušek pro rezervní zásoby základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií. Do 15. dubna do 18:00 mají školy nahlásit, pro kolik lidí budou potřebovat antigenní testy při jejich další distribuci.

11:58
13. 4. 2021

Očkovací centrum na brněnském výstavišti zvýšilo denní počet dávek vakcíny proti covidu-19 téměř na 2000, řekla dnes ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Minulý týden podávali zdravotníci kolem 400 dávek ve druhém kole očkování. V Jihomoravském kraji dostali lidé už kolem čtvrt milionu dávek vakcín.

Z téměř 2000 dávek denně na brněnském výstavišti dostává kolem 1160 lidí druhou dávku a 840 lidí první dávku. Zvýšení počtu umožnila vyšší dodávka vakcín Pfizer, do kraje přišlo 26 boxů, přičemž jeden obsahuje 195 ampulek a z jedné jde udělat šest dávek. 

11:30
13. 4. 2021

V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat se naočkovat alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19, oznámila podle agentury Reuters britská vláda. Kabinet dodal, že zatím je vše na dobré cestě k tomu, aby se do konce července očkování zpřístupnilo pro všechny dospělé. Ode dneška se v Anglii začíná očkovat přípravkem proti covidu-19 od společnosti Moderna, který byl již minulý týden nasazen ve Walesu a Skotsku.

11:05
13. 4. 2021

Epidemie, která nyní ve světě řádí přinesla i svá pozitiva. Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o sobě myslela před vypuknutím koronavirové epidemie. Kvůli lockdownu se mladí lidé naučili především vařit a poradit si s nudou. Vyplývá to z on-line průzkumu společnosti Generali Česká pojišťovna.

10:50
13. 4. 2021

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na dalších 5,6 milionu antigenních testů na koronavirus do škol. ČTK to dnes řekl její předseda Pavel Švagr. Upravenou specifikaci, která určuje, jaké druhy testů pro školy mohou být poptávány zaslalo ministerstvo zdravotnictví správě až v pondělí. V dynamickém nákupním systému se podle Švagra zaregistrovalo celkem 32 firem, které nyní mají deset dní na podání nabídky. Následně se uskuteční vyhodnocení a podpis kupní smlouvy. Vzhledem k tomu, že už není nouzový stav, nelze tento termín zkrátit, uvedl.

„Jestli mají být testy podle ministerstva školství v našich skladech kolem 3. května, tak to bude hodně natěsno. Vítězná firma bude mít na dodání testů zhruba týden,“ řekl dnes Švagr.

10:35
13. 4. 2021

Fakultní nemocnice Brno informuje na twitteru o počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem a počtu provedených testů.

10:20
13. 4. 2021

Tři lidé zemřeli po náhlém zvýšení tlaku v plicních ventilátorech na jednotce intenzivní péče v rumunské Bukurešti. Příčina nehody se vyšetřuje, informovala s odvoláním na úřady agentura AFP. Podfinancované rumunské zdravotnictví se nachází na hraně kolapsu kvůli nové vlně covidové pandemie.

V době neštěstí v pondělí večer leželo na mobilní jednotce intenzivní péče infekční kliniky v Bukurešti osm pacientů, pět z nich přežilo a bylo převezeno do jiných nemocnic. Jednotka umístěná před nemocnicí v nákladním autě zahájila provoz v sobotu poté, co na běžných JIP došla místa kvůli náporu pacientů s covidem-19.

10:08
13. 4. 2021

Aktuální situace v jednotlivých krajích:

 • V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 404 potvrzených nákaz novým koronavirem. Minulý týden jich bylo v pondělí 28 a o dva týdny dříve 734.
 • V Královéhradeckém kraji v pondělí přibylo 46 nákaz, před týdnem na Velikonoční pondělí činil nárůst 77. V kraji je nyní nákaza nejrozšířenější na Rychnovsku.
 • Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 188 případů covidu-19. Je to o 101 více než v neděli a o 85 více než před týdnem, kdy bylo Velikonoční pondělí.
 • V Ústeckém kraji v pondělí přibylo 404 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 259 nemocných víc než před týdnem, kdy byl státní svátek.
 • Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 438 nakažených koronavirem. Je to o 206 více než před týdnem. Minulé pondělí ale byly Velikonoce.
 • V Libereckém kraji za pondělí přibylo 211 nových případů koronaviru. O týden dříve jich bylo jen 32, to byl ale svátek, kdy se méně testuje.
 • Za pondělí přibylo v Karlovarském kraji 45 nových koronavirových nákaz, o 13 více než před týdnem. Aktuálně je v kraji nemocných 916 lidí.
 • V pondělí potvrdily testy v Plzeňském kraji 187 nových případů koronavirové nákazy. O velikonočním pondělí jich přibylo 32 a týden předtím 346.
 • V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 607 případů nákazy covidem-19. Proti neděli je to o 502 lidí víc. O víkendech jsou ale přírůstky nižší.
9:42
13. 4. 2021

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sdělila na twitter radostnou zprávu a to, že má nákazu covidem-19 již za sebou. „Konečně venku. Covid mě docela potrápil, a proto jsem vážně ráda, že už ho mám za sebou. Po 14 dnech vyrážím na čerstvý vzduch a nemůžu se dočkat! Třeste se. Pardon... Těšte se!“ napsala Maláčová.

9:25
13. 4. 2021

Hygienická stanice hlavního města Prahy informuje na twitterovém účtu o počtu pozitivně testovaných v Praze. „V Praze evidujeme za PONDĚLÍ 12.4.2021 / 341 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.“

9:08
13. 4. 2021

V Jihočeském kraji zemřelo v únoru 729 lidí, což je o 16,6 procenta víc než průměr let 2015 až 2019. Nárůst počtu zemřelých byl o něco nižší než v předchozím měsíci. V únoru zemřelo na jihu Čech 407 mužů a 322 žen. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků souvisí nárůsty s koronavirem.

„Nepříznivá epidemická situace a s ní spojený nárůst úmrtí se dlouhou dobu projevuje ve všech krajích ČR. Nejvíc v Karlovarském kraji, kde byl počet zemřelých v únoru o 168,5 procenta vyšší než průměr let 2015 až 2019,“ uvedli statistici. 

8:50
13. 4. 2021

Další středočeské nemocnice ruší stav hromadného postižení osob vyhlášený kvůli covidu. Dnes ho odvolala nemocnice v Příbrami, kolínská v pondělí. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) na svém facebookovém profilu uvedla, že stav postižení odvolala také nemocnice v Rakovníku. Některé další nemocnice odvolaly stav hromadného postižení osob již minulý týden.

„K dnešnímu dni jsme odvolali stav hromadného postižení osob,“ řekl ČTK mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota. 

8:27
13. 4. 2021

Také dnes informuje Fakultní nemcnice Plzeň na svém twitteru o počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a počtu provedených testů včetně pozitivity. 

panda82 ( 13. dubna 2021 14:06 )

Jo všechno šité horkou jehlou a tu je výsledek, pokusní králici, no ale kšeft je kšeft

Covid_19 ( 13. dubna 2021 12:59 )

a ZTP/P se budou očkovat jako poslední? Pan Krása je totální neschopa, proto je v Trikolóře...

wenzel trousil ( 13. dubna 2021 11:37 )

Hruza hruzouci, dve Harpüyje Vykulena Pekarova a baculata Langsadlova ZASE STRASI rUSKEM:::AZ VAM V CESKU SPADNE NA HLAVY rUSKA RAKETKA TAK ASPON BUDETE VEDET KOMU ZANI PODEKOVAT:::

wenzel trousil ( 13. dubna 2021 11:23 )

NO, to je prave ten rozdil mezi-Vychodem a Zapadem...Cesko uz mezi civilizovane zeme asi nepatri...

.tg.bb ( 13. dubna 2021 11:14 )

Včera v Lidlu mi lezlo po zádech několik lidí, normální drsná promořovačka, běžně mají respirátore pod repákem a zejména starší lidi (a ženský všobecně) normálně hrabou holýma rukama v pečivu, ve frontě na kasu jakoby odpískali jakékoliv vzdálenosti, lid se tlačí k pásu jak v Kolbence.
Best in kovid.

Zobrazit celou diskusi
Další videa