Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Koronavirus ONLINE: Hamáček poletí do Moskvy řešit Sputnik. A šéf úřadu omdlel na tiskovce k AstraZenece

Aktualizováno -
14. dubna 2021
15:20
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V Česku v úterý přibylo 5033 nových případů koronaviru, o 546 méně než před týdnem. Vicepremiér Jan Hamáek (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy, bude jednat o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V po jejím schválení evropskou agenturou. V Česku odstartovala možnost registrace k očkování lidí v kategorii 65 až 69 let, kteří se nemohli registrovat dříve. Šéf dánského zdravotnického úřadu Sören Broström omdlel na tiskové konferenci o používání vakcíny AstraZeneca. Dánsko tuto vakcínu přestane zcela používat. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

  • Česko hlásí ke 14. dubnu 28 124 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 590 124, vyléčených pak 1 480 882 a vykázaných očkování 2 089 570. V nemocnicích je 5129 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
  • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
  • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz. 
  • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
  • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
  • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:59
14. 4. 2021

Na Vysočině potvrdily testy v posledních čtyřiadvaceti hodinách covid-19 u 273 lidí, což je o 31 nových případů nemoci méně než ve stejné době před týdnem. Tři nakažení dnes v tomto kraji zemřeli. Aktuální údaje zveřejnila krajská hygienická stanice k dnešním 18:15. Nemocných je teď 4 455 obyvatel kraje, zatímco minulý týden ve středu jich bylo 4 180.

Podle Jiřího Kose, ředitele sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice, se počet pozitivních z testovaných pohybuje pod deseti procenty. „Ale pořád máme dost zemřelých. A v nemocnicích to taky trochu polevilo, ale že by si oddechly úplně, to ne. Ale trend poklesu se tady objevuje, už to není 600, už je to 250 (případů denně),“ řekl Kos. Kapacity krajských nemocnic byly dnes zaplněné asi z 65 procent.

18:44
14. 4. 2021

Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5 milionu obyvatel, tedy zhruba třetina populace. Na svém facebooku to dnes uvedl premiér Viktor Orbán. Otevřít se pak budou smět zahrádky restaurací. Téměř desetimilionová země by tohoto cíle mohla dosáhnout příští týden ve středu nebo ve čtvrtek, dodal ministerský předseda podle agentury Reuters.

„Tři miliony Maďarů očkovány. Další milník,“ oznámil už v úterý Orbán na facebooku. Server Hungary Today podotkl, že 30 procent obyvatel dostalo zatím jednu dávku a jen 13 procent obě dávky vakcín proti covidu. Maďarští zdravotníci dosud očkovali 3 037 023 lidí, z nichž 1 290 709 osob dostalo obě dávky očkovacích preparátů, uvedla dnes agentura MTI.

18:33
14. 4. 2021

Slovensko má připravenou zásilku vakcíny Sputnik V proti covidu-19 k posouzení v laboratoři v Maďarsku. Slovenský premiér Eduard Heger dnes v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu uvedl, že by Slovensko mohlo stanovisko mít v brzké době. „Když vše půjde podle plánu, koncem měsíce bychom mohli mít výsledek z laboratoře. Na základě toho propustí ministr šarži k očkování a mohli bychom začít očkovat,“ řekl Heger. Podle něj průzkum na Slovensku ukázal, že se přes 500 000 tamních obyvatel nechce nechat naočkovat jinou vakcínou než Sputnikem V.

18:05
14. 4. 2021

K očkování proti covidu se dnes zhruba do 17:30 přihlásilo více než 112 000 lidí starších 65 let, pro něž se dnes spustila registrace. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. 

17:35
14. 4. 2021

Do Zlínského kraje dorazilo 660 150 kusů chirurgických roušek pro školy ze skladu Správy státních hmotných rezerv. Směřují nyní do obcí s rozšířenou působností, odkud pak poputují do mateřských a základních škol, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

„Všechny roušky dnes rozváží Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje do třinácti obcí s rozšířenou působností. V každé obci je výdejní středisko, které dále tyto zásoby přerozdělí dle protokolu od ministerstva školství,“ uvedl tajemník krajského krizového štábu Robert Pekaj. V každé zásilce pro obec s rozšířenou působností byla přibalena stovka antigenních testů ze slin.

17:24
14. 4. 2021
!

Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce. Pokud úspěšně projde dalším testováním, měl by napomoci zamezit vážným průběhům nemoci. V brzké době by měl být experimentální lék nasazen v rámci klinického hodnocení v USA. O povolení žádá firma i český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). ČTK to dnes za InStar Technologies řekla Denisa Stránská. „Jsme ve fázi, kdy se dokládá (pro SÚKL) dokumentace ke schválení,“ dodala.

16:55
14. 4. 2021

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) společně s Evropskou lékovou agenturou (EMA) pokračují v přezkumu vakcíny od firmy AstraZeneca. „Nyní mají členské státy EU dodat další data, zejména o používání vakcín a výskytu infekce COVID-19,“ napsal SÚKL na twitteru s tím, že přínosy očkování stále převažují nad jeho riziky.

Lékový ústav na jednání také předal ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO) informace, které má o vakcíně Sputnik V. Jednání zřejmě budou pokračovat, napsala ČTK mluvčí ústavu.

16:50
14. 4. 2021

Příjem žádostí o jednorázovou podporu v programu COVID - Kultura končí zítra ve čtvrtek 15. 4. 2021. Ministerstvo kultury na to upozornilo na twitteru. 

16:40
14. 4. 2021

Očkování populace podle biochemika Aleksi Šedo nebude znamenat vítězství nad pandemií koronaviru. Řekl to v rozhovoru pro deník iRozhlas„Nemůžeme si říct, že teď se všichni naočkujeme a bude vyhráno. Mohou se vyskytnout nové mutace, které budou mít různé vlastnosti. Zejména mRNA vakcíny je možné modifikovat, aby byly účinné na případné nové varianty,“ řekl Šedo. „Časem se může stát, že viry v populaci jsou, ale nepředstavují žádný další problém. Může se stát, že koronavirus bude jen rýmička, zatímco loni bylo pošetilé tvrdit, že je to jen chřipečka.“

16:30
14. 4. 2021

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes přes videohovor sešla s prezidentem Islandu Gudni Jóhannessonem. Diskutovali mimo jiné o řešení pandemie koronaviru, uvedla prezidentka na svém twitteru.

16:09
14. 4. 2021

Zrychlené dodání 50 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, které oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula van der Leyenová, budou pro Česko znamenat přes milion dávek, které do země dorazí do května. Na twitteru o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO)

15:59
14. 4. 2021

Ústecký kraj bude dostávat více vakcín než doposud. Region dosud patřil mezi kraje s nejmenším počtem očkovaných na obyvatele. Očkování se postupně přesouvá z nemocnic do větších prostor, na pokrytí potřeby velkokapacitních center ale dodávky nestačí, proto zatím zůstanou zavřená. Po zasedání krizového štábu to dnes uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Kraj dlouhodobě poukazoval na nižší příděl vakcín, než jaký by mu náležel podle počtu obyvatel. „Teď se nám daří získávat více vakcín, vyrovnáváme meziregionální rozdíly,“ uvedl Schiller. Tento týden byl problém s dodávkou vakcíny Pfizer/BioNTech. Standardně má kraj dostávat 16 plat, což je 18 720 dávek.

„Kvůli technickým potížím je dodávka zpožděna. Protože by to mohlo způsobit problémy v očkovacích centrech, rozhodl krajský koordinátor o stažení dvou plat ze Zdravotního ústavu Ústí nad Labem do ústecké Masarykovy nemocnice. Ústav kompenzaci dostane z jiných krajů. Navíc jsme dostali kvůli těmto problémům mimořádně čtyři plata vakcín z fakultní nemocnice na Bulovce v Praze, která nebudeme muset vracet,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf.

15:46
14. 4. 2021

V Rakousku bude do konce týdne alespoň první dávkou naočkovaný každý třetí zájemce o vakcínu proti covidu-19. Řekl to dnes kancléř Sebastian Kurz. Očkování lidí starších 65 let bude v některých spolkových zemích brzy dokončeno, dodal lidovecký šéf rakouské vlády.

„Jsme v cílové rovince, pokud jde o vítězství nad pandemií,“ řekl Kurz. Dosud podle rakouského ministerstva zdravotnictví dostalo první dávku vakcíny proti koronavirové nákaze 1,6 milionu z téměř devíti milionů obyvatel země. Ochotných nechat se očkovat je odhadem kolem pěti milionů Rakušanů ze 7,5 milionu starších 16 let.

15:40
14. 4. 2021

Hasiči dnes rozvezli po Moravskoslezském kraji respirátory pro školy. Šlo o 1,3 milionu kusů těchto ochranných pomůcek, které zamířily ze skladů na radnice obcí s rozšířenou pravomocí. Tam si je budou vyzvedávat školy.

„Například na Novou radnici, tedy Magistrát města Ostravy, dovezl nákladní automobil dobrovolných hasičů z Ostravy-Radvanic už během středečního dopoledne 181 krabic a v každé 2000 kusů respirátorů, tedy celkem 362 tisíc kusů ochranných prostředků,“ řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

15:17
14. 4. 2021

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude v Moskvě jednat o dodání vakcín Sputnik V do Česka v případě, že ho schválí Evropská léková agentura (EMA). Hamáček o tom informoval na twitteru. „Sháníme vakcíny po celém světě,“ napsal.

Už v pondělí Hamáček řekl, že chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny, až ji EMA schválí. Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude. Novinářům současně řekl, že vnímá snahy, například Německa, vakcínu si předjednat.

15:14
14. 4. 2021

Spojené státy pravděpodobně do konce týdne dokončí aplikaci prvních 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Země se k dalšímu milníku ve své vakcinační kampani blíží za mírného růstu průměrného počtu nově zachycených nákaz koronavirem, který se dnes podle deníku The New York Times (NYT) po delší době dostal nad 70 000 případů denně. Oproti podzimu a začátku roku je situace stále velmi příznivá.

Podle úterního hlášení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už bylo v USA podáno něco přes 192 milionů dávek proticovidových vakcín. Tempo očkování v úterý znovu narostlo a to na 3,38 milionu injekcí denně. Lze tedy očekávat, že do víkendu bude hranice 200 milionů vyočkovaných dávek překonána.

15:10
14. 4. 2021

Rockoví velikáni Mick Jagger a Dave Grohl spolu natočili videoklip. Frontmani kapel The Rolling Stones a Foo Fighters v řízném songu Eazy Sleazy ironizují život v epidemické uzávěře.

Hudební vydavatelství Universal v úterý večer uvedlo, že Jagger song napsal „jen tak pro radost“, a ta z nezdolného rockera jen sálá. „Chtěl jsem sdílet tuto píseň, kterou jsem psal s tolik potřebným optimismem o tom, že nakonec opustíme lockdown. Díky tobě Dave Grohle, že ses ujal bicích, baskytary a kytary, spolupráce s tebou byla velká legrace - doufám, že si všichni užijete Eazy Sleazy!“ uvedl Jagger nový počin na YouTube.

15:01
14. 4. 2021
!

Na krizové ošetřovné zřejmě získají nárok i prarodiče a další příbuzní, byť s dítětem nežijí v jedné domácnosti. Sněmovna novelu zrychleně schválila. Rodiny by si díky změně mohly podle předkladatelů finančně polepšit. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

14:58
14. 4. 2021

Šéf dánského zdravotnického úřadu Sören Broström omdlel na tiskové konferenci o používání vakcíny AstraZeneca. Krátce poté se zotavil.

14:55
14. 4. 2021

Řecko plánuje od příštího týdne zrušit karanténní omezení pro cestující z Evropské unie a několika dalších zemí, kteří budou očkovaní nebo budou mít negativní test na covid-19 starý nejvýše 72 hodin. S odvoláním na vyššího úředníka z řecké vlády to dnes uvedla agentura Reuters. Země už v březnu zrušila povinnou týdenní karanténu pro očkované turisty z Izraele.

Občané EU, Spojených států, Británie, Srbska a Spojených arabských emirátů budou moci do Řecka cestovat přes vybraná letiště v turistických centrech a dva hraniční přechody a nebudou pak muset do karantény, pokud prokáží, že dostali dvě dávky vakcíny proti covidu-19 nebo budou mít negativní test uskutečněný maximálně 72 hodin před příjezdem. Budou však muset dodržovat omezení, která jsou v zemi zavedená.

14:45
14. 4. 2021
!

O zvýšení ošetřovného pro rodiče, kteří kvůli epidemii koronaviru zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, rozhodne Senát příští středu. Určil to dnes organizační výbor horní komory. ČTK to oznámila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

„Senát se k návrhu zákona sejde již příští týden, aby rodiče dětí co nejdříve věděli, s jakou výší ošetřovného mohou počítat,“ uvedl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

14:40
14. 4. 2021

Osvědčení o očkování, protilátkách na covid-19 nebo negativní test podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) pomůže domácímu, ale i zahraničnímu cestovnímu ruchu. Česká republika se chce v zahraničí představovat jako bezpečná země a měla by doložit, že všechny složky tohoto odvětví jsou vedeny stejnou bezpečnostní linkou. Dostálová to řekla dnes na tiskové konferenci k zahájení turistické sezony.

14:31
14. 4. 2021

Dánsko pozastavilo očkování vakcínou AstraZeneca, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) při této příležitosti pověřil české velvyslance v Kodani, aby oznámili zájem Česka od Dánska odkoupit zbylé vakcíny. Ministr to uvedl na twitteru.

14:27
14. 4. 2021
!

V EU bylo ke dnešku podáno 100 milionů dávek covidových vakcín, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Plně očkováno je podle ní 27 z 360 milionů dospělých v unii.

Země Evropské unie podle ní dostanou do konce června 50 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, které měly původně získat až na podzim. 

14:11
14. 4. 2021

Policie ve Zlínském kraji zabránila lidem vjet do některého z okresů v 1 734 případech. Provedla desítky tisíc kontrol. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí Petr Jaroš. Protiepidemické opatření omezující volný pohyb mezi okresy platilo od 1. března, skončilo 11. dubna. Od pondělí tedy už mohou lidé znovu mezi okresy projíždět volně.

„Co se týká kontrol tranzitu mezi okresy, po dobu těchto opatření jsme odepřeli vstup v 1 734 případech,“ uvedl mluvčí. Policisté v souvislosti s takzvanou uzávěrou okresů podle něj provedli za šest týdnů desítky tisíc kontrol, spolupracovali při nich s vojáky a celníky. Stanoviště měli u dálnic, silnic nebo na vlakových nádražích.

panda82 ( 14. dubna 2021 18:53 )

Tak kdo obhajoval super vakcíny Astru a Jonson a kdo si zodpoví následky, stěžoval si některý stát na Sputníka, nebo byl odsouzen jen českými politiky z nenávisti k Rusku, to si říkají , politici, vzali si pro svoje ego voliče jako rukojmí, mohou se
stydět, jsou zalezlí jak švábi a jenom kritizují Babiše, Zemana a myslí si , že mají
čisté ruce, ale mají místo mozku jen kupu hnoje

f7s7g ( 14. dubna 2021 17:44 )

Lidi, nehádejte se pořád!
Ať je u koryt kdokoliv, nikomu z nich na nás nezáleží.
Rozdíl je pouze v tom, že někteří to nedávají tak najevo.
Ale lidi zůstanou vždycky lidmi a nadlidi nadlidmi.
Tak to bylo, je a bude.
Ale toho predátora Babiše už nevolte!

UFO1 ( 14. dubna 2021 17:41 )

Se soucasnymi čísly v ČR dělají ostatní lockdown,nikoli rozvolnění

pravice-je-smegma ( 14. dubna 2021 17:35 )

Kde nejsou argumenty, nastupují nadávky.

pravice-je-smegma ( 14. dubna 2021 17:34 )

Ty se ale nejdříve budeš učit pravopis, virtuální inžo. Za ty tvoje minulé děti byli....

Zobrazit celou diskusi
Další videa