Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

Koronavirus ONLINE: EMA zjistila spojitost sraženin a vakcín J&J. A pokrok v očkování v ČR

Aktualizováno -
20. dubna 2021
16:22
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Česko dál rozvolňuje. Návrat všech dětí do školek byl zatím potvrzen od 26. dubna pro Královéhradecký a Karlovarský kraj, které se dostaly na hranici 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Ve hře je to i pro Plzeňský kraj, potvrdil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zjistila možnou spojitost mezi vakcínou Johnson & Johnson a vzácnými případy krevních sraženin. Přínos vakcíny ale podle ní převyšuje rizika. V neděli v Česku přibylo 3301 nových případů koronaviru, o 567 méně než před týdnem. Hospitalizovaných ale přibylo, nyní je jich 4108. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 20. dubnu 28 640 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 606 030, vyléčených pak 1 515 106 a vykázaných očkování 2 527 622. V nemocnicích je 4 108 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je rovněž uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
16:26
20. 4. 2021

Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně přes velkou vytíženost kvůli pacientům s covidem-19 částečně obnovila plánované operace. Dnes například lékaři dělali sedmdesátileté pacientce totální náhradu kyčelního kloubu. Operace byla kvůli covidu již třikrát odložená, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Ortopedických operací bylo kvůli koronaviru v nemocnici odloženo nejvíce. "Velká část operací v tomto oboru je plánovaných. Ortopedové budou nadcházející dva měsíce dohánět výměny kloubů z podzimu a zimy," uvedl Havrlant. Podmínkou obnovy plánovaných operací je, že se nesmí zatížit kapacita intenzivních lůžek, která jsou stále z velké části zaplněná.

16:21
20. 4. 2021
!

Evropská léková agentura (EMA) zjistila možnou spojitost mezi vakcínou Johnson & Johnson a vzácnými případy krevních sraženin. Přínos vakcíny ale podle ní převyšuje rizika.

16:10
20. 4. 2021

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 dostalo 41 procent z asi 2,8 milionu obyvatel ČR starších 60 let. Kompletní ochranu dvěma dávkami už má více než každý pátý tohoto věku. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. Vakcíny v Česku zdravotníci aplikují bez jednoho týdne čtyři měsíce, podáno jich bylo přes 2,5 milionu dávek. V pracovní dny dostává vakcíny většinou kolem 60 000 lidí.

15:56
20. 4. 2021

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová vystoupila dnes na bríifinku ke koronavirové krizi, kde uvedla nejnovější statistiky ohledně pandemie v zemi. „Dohromady bylo za včerejšek (pondělí) potvrzeno 178 případů, tedy 1,4 % celkově testovných,“ uvedla. „V nemocnicích je s covidem 106 lidí, což je o dva více než včera. Třináct lidí je na jednotkách intenzivní péče, o jednoho méně než včera.“ Do statistiky v pondělí také přibyly dvě oběti nemoci covid-19. Dohromady se tak počet zemřelých s covidem v zemi vyšplhal na 7 644.

15:26
20. 4. 2021

V programu COVID Záruka CK pro cestovní kanceláře obdrželo již 56 firem záruky za více než 55 milionů korun. Informovalo o tom na twitteru Ministerstvo průmyslu a obchodu.

15:05
20. 4. 2021

Město Kroměříž podpoří Kroměřížskou nemocnici částkou 500 000 korun, která částečně pokryje náklady na provoz velkokapacitního očkovacího centra. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Nemocnice provozuje očkovací centrum od 6. dubna v areálu Výstaviště Kroměříž.

Podle Lenky Mergenthalové, předsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice, slouží očkovací místo zejména obyvatelům ze spádové oblasti nemocnice a znamená zásadní posun ve zvýšení kapacity pro očkování proti covidu-19. „Velmi si vážím dlouhodobé spolupráce a opakované finanční pomoci, kterou město Kroměříž nemocnici poskytlo v předcházejících letech. Vše vždy sloužilo ve prospěch pacientů nemocnice,“ uvedla Mergenthalová v dopise zaslaném starostovi Jaroslavu Němcovi (Nezávislí).

14:50
20. 4. 2021

Situace ohledně epidemie koronaviru se v nemocnici Sokolov za posledních několik týdnů výrazně zlepšila. Díky poklesu počtu nakažených pacientů ruší nemocnice covidová lůžka a postupně obnovuje plánované operace. Momentálně je běžná operativa obnovena ze 75 procent, do plného provozu se nemocnice dostane až v květnu. Současnou dobu vyčlenilo vedení nemocnice na odpočinek a dovolenou zdravotníků, řekl dnes ČTK lékařský ředitel Andrej Farkaš.

V době nejsilnější vlny epidemie na přelomu února a března měla sokolovská nemocnice až sto pacientů s koronavirem. Několikrát musela z důvodu přetížení a obsazení kapacit zastavit příjem pacientů, o které se musely postarat ostatní nemocnice. V současnosti se zdravotníci starají jen o pět infikovaných pacientů, z toho dva vyžadují intenzivní péči.

14:40
20. 4. 2021

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve druhé výzvě COVID ubytování od velkých provozů eviduje 5 815 žádostí za zhruba 2,8 miliardy korun, k dnešku jich proplatilo asi 26 procent za 789 milionů korun. Na dotaz ČTK to uvedl Vilém Frček z odboru komunikace resortu. Velké ubytovací provozy mohou o dotace za nucené uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru žádat do 29. dubna. Na podporu jsou pro ně připraveny 3,3 miliardy korun.

14:21
20. 4. 2021

Pro boj s koronavirem je důležité pravidelné testování, uvedlo na twitteru britské ministerstvo zdravotnictví. „Většina lidí chytí covid-19 od lidí, se kterými tráví nejvíce času,“ napsalo ministerstvo. „Rychlotesty každé dva týdny pro lidi bez příznaků pomůže zamezit přenos viru.“

14:11
20. 4. 2021

Koalice soukromých lékařů je proti úhradě plošného testování na covid-19 a testování ve firmách ze zdravotního pojištění. Peníze budou podle nich chybět na běžnou zdravotní péči o nemocné. V otevřeném dopise to napsali ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Na twitteru o dopise informoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler..

„Je zcela zjevné, že boj s covid-19 odčerpává obrovské množství prostředků k veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla koalice, jejíž součástí jsou stomatologové, ambulantní specialisté, gynekologové a praktičtí lékaři pro dospělé a děti a dorost.

Efektivita nákladů zejména na plošné testování antigenními testy by se podle nich měla vyhodnotit. „Malé promile pozitivních záchytů při něm, opakovaně diskutovaná sporná kvalita testů používaných pro testování ve firmách či školách vzbuzují logické otázky, zda jejich přínos odpovídá vynaloženým nákladům,“ uvedli lékaři. „Tyto náklady vesměs zdůvodňované snahou obnovit školství či udržet průmysl, nemůže nést systém zdravotního pojištění,“ dodali.

14:06
20. 4. 2021

Sněmovna by mohla prodloužení vyplácení příspěvku k nemocenské lidem v koronavirové karanténě nebo izolaci schvalovat ve středu odpoledne. Na tiskové konferenci před schůzí dolní komory to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Vláda v pondělí schválila prodloužení opatření do konce června, aktuálně platí do konce dubna.

Na bonus mají nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu. Dostávají náhradu 60 procent redukovaného příjmu, ke které mají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Celkem nesmějí ale pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku.

13:56
20. 4. 2021

Den poté, co Nový Zéland a Austrálie otevřely takzvanou cestovní bublinu umožňující volný pohyb mezi oběma zeměmi bez karantény, byla u jednoho ze zaměstnanců na letišti v novozélandském Aucklandu zjištěna nákaza koronavirem. Podle novozélandských úřadů ale případ infekce s uvolněním opatření nesouvisí a lety do Austrálie přerušeny nebyly, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Možnost znovu cestovat mezi Austrálií a Novým Zélandem využily v pondělí tisíce lidí. Pro mnohé to byla po více než roce omezení první příležitost navštívit své blízké.

13:35
20. 4. 2021

Nemocnice Pardubického kraje natáčejí spoty, videa a podcasty na podporu očkování. Zaobírají se i dalšími tématy, které způsobila pandemie koronaviru. Spustí je na svém webu v polovině května. Hovoří v nich lékaři a zdravotníci, scénky ve spotech hrají herci Východočeského divadla. ČTK to řekla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.

„Většina našich zdravotníků ví, že potřebujeme mít proočkovanou populaci, jenom tak nemocnice mohou fungovat v normálním režimu, objeví se víc prostorou pro pacienty v plánované péči,“ uvedla Semrádová.

13:20
20. 4. 2021

Počty nakupujících v anglických a velšských prodejnách irského prodejce levného oblečení Primark se v posledním týdnu vrátily na úroveň, kde byly před pandemií. Informuje o tom dnes server BBC. Anglie minulý týden uvolnila část koronavirových restrikcí, tamní obyvatelé mohou kromě obchodů s jiným než nezbytným zbožím nově navštívit i restaurace či kadeřnictví.

Primark uvedl, že obchody v prvním týdnu po znovuotevření zaznamenaly nejvyšší tržby za více než tři měsíce. Řetězec na rozdíl od jiných podobných maloobchodních prodejců módy nenabízí on-line nákupy, což ho za dobu, kdy byly obchody uzavřené, stálo asi 1,1 miliardy liber (33 miliard Kč). Více než polovina prodejen však od otevření překonala vlastní rekordy v tržbách.

13:20
20. 4. 2021

Královéhradecký kraj patří k regionům, kde je dosud očkován nejvyšší podíl obyvatel, v počtu očkovaných na 1000 obyvatel se řadí mezi tři první kraje. Krajská očkovací strategie počítá s očkováním 160.000 dávek měsíčně, k tomu však schází dostatek vakcíny. ČTK to dnes řekli zástupci kraje. Očkovat se začalo v regionu 2. ledna a do 20. dubna dostalo minimálně první dávku vakcíny zhruba 92.000 lidí, tedy asi 16 procent populace kraje. Dvakrát bylo očkováno více než 42.000 lidí, asi sedm procent všech obyvatel regionu.

„Naše strategie, kdy očkujeme nejen v nemocnicích, ale také v ordinacích praktických lékařů, se ukázala jako velmi efektivní. Praktici dokázali vyočkovat už 17.873 dávek. Nicméně s ohledem na zájem o očkování v jejich ordinacích je to pořád málo, neboť chybí dostatek vhodného typu vakcíny, který jsou praktici schopní očkovat ve svých ordinacích,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). 

13:00
20. 4. 2021

Fakultní nemocnice Ostrava také dnes informuje na twitteru o počtu hospitalizovaných pacientů a počtu provedených testů. 

12:40
20. 4. 2021

Tým výzkumníků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vyvinul ve spolupráci s vývojáři firmy IQS Group speciální čip, který by mohl zpřesnit výsledky testů na covid-19. Díky jeho vlastnostem, které koncentrují virové částice, bude možné zachytit i pacienty zcela bez příznaků. Na novém využití speciálního nanomateriálu se podílel i tým z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí vysoké školy Martina Macková.

12:16
20. 4. 2021

Střední školy na Vysočině se připravují na návrat žáků k praktické výuce. Pro některé gastronomické obory je limitující kapacita jejich vlastních učeben, když jsou restaurace stále zavřené. Někteří oslovení učitelé stále čekají na instrukce z ministerstva školství, aby věděli, jak praktickou výuku od 26. dubna organizovat.

„Zatím oficiální cestou z ministerstva nám nedošlo vůbec nic. Mluví se o tom, že od pondělí už by mohly probíhat běžné praxe. Pokud nedostaneme nic oficiálně, nemůžeme s tou informací nijak pracovat, informovat rodiče,“ řekla ředitelka hotelové a střední odborné školy ve Velkém Meziříčí Marie Paľovová.

11:56
20. 4. 2021

V Izraeli diagnostikovali u osmi lidí variantu koronaviru, která se poprvé objevila v Indii. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že vakcína firem Pfizer a BioNTech, která patří k nejvyužívanějším v Izraeli, je proti této variantě zřejmě účinná jenom částečně. Izrael také oznámil, že dnes pošle do Jordánska velkou zásilku vybavení, aby této sousední zemi pomohl zvládnout epidemii.

Hezi Levy z ministerstva zdravotnictví dnes řekl, že prvních sedm lidí s variantou koronaviru z Indie byli občané, kteří přicestovali z ciziny. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Kan Levy řekl, že nyní už je případů osm a že se zdá, že vakcína Pfizer/BioNTech je proti této variantě „účinná s omezením“.

11:40
20. 4. 2021

Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová nechápe, proč vláda kvůli epidemické situaci odmítá umožnit docházku do školky všem dětem v ČR a zároveň se chystá otevírat obchody. Podle vedoucí platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek Andrey Benešové by zase vláda měla dát přednost před školkami ještě druhému stupni základních škol, kde je podle ní docházka pro děti důležitější než v mateřinkách. Jediným důvodem, proč se kabinet školkami zabývá, jsou podle ní pracující rodiče, zatímco vzdělávání jde stranou.

11:20
20. 4. 2021

Méně než 100 případů covidu za týden na 100.000 obyvatel, což je podmínka pro otevření mateřských škol, mají zatím jen Karlovarský a Královéhradecký kraj. K této hranici se ale ještě blíží Plzeňský kraj, který má jen mírně nad 100 nakažených v přepočtu na obyvatele. Vyplývá to z údajů k pondělku zveřejněných dnes na twitteru hygieniky. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pondělí oznámil, že mateřské školy se v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy pod 100 na 100.000 obyvatel, kompletně otevřou od příštího pondělí, tedy 26. dubna.

10:44
20. 4. 2021

V Indii znovu za den přibylo víc než čtvrt milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a také 1761 úmrtí spojených s nákazou, což je dosud nejvíce v této zemi za den. Indická vláda oznámila, že od 1. května začne proti covidu-19 očkovat všechny občany starší 18 let. Podle serveru BBC News je ale v mnoha indických státech vakcín nedostatek a není jasné, jak chce země další dávky rychle obstarat.

10:27
20. 4. 2021

Hygienická stanice hlavního města Prahy na twitteru také informuje o tom, jaká je situace v jednotlivých krajích na 100 tisíc obyvatel. 

10:18
20. 4. 2021

V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování.

9:50
20. 4. 2021

Aktuální situace v krajích:

 • V Pardubickém kraji testy v pondělí odhalily 193 nákaz koronavirem. Minulé pondělí bylo 213 případů a předminulé Velikonoční pondělí 89 nakažených.
 • Počet nákaz covidem-19 v Olomouckém kraji klesl v mezitýdenním srovnání o sto případů. V pondělí přibylo 309 případů, o týden dříve jich bylo 406.
 • Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 210 případů nákazy koronavirem. Je to o 101 více než v neděli, také o 22 případů více než minulé pondělí.
 • Ve Středočeském kraji v pondělí přibylo 353 nakažených covidem. Oproti minulému týdnu je to o 84 méně. Lidé v regionu dostali 270.524 dávek očkování.
 • V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 131 případů koronaviru, o 30 pct míň než před týdnem.Tři nakažení zemřeli. Očkování dostalo dalších 3041 lidí.
 • V Ústeckém kraji přibylo 309 případů covidu, o 98 míň než před týdnem. Zrychluje očkování. V Mostě se otevře velkokapacitní očkovací centrum.
 • V Libereckém kraji mělo v pondělí pozitivní test na koronavirus 146 lidí, o týden dříve 214. V kraji se v pondělí mateřské školy kompletně neotevřou.
 • V Královéhradeckém kraji v pondělí přibylo 38 případů covidu. Byl to nejnižší denní přírůstek od 4. 10. Od 26.4. se do školek budou moci vrátit všechny děti.

TakTakTak ( 20. dubna 2021 13:55 )

Sejra za předkožkou .

TakTakTak ( 20. dubna 2021 13:54 )

Vyčetl jsem že smeg ma, je to když se nemeje péro. Tzv. sejra. No fuj.

TakTakTak ( 20. dubna 2021 13:51 )

Hrr,a všichni do primarku,koupit hadry na jedno použití a plastikový boty ať mi smrdí nohy.

Covid_19 ( 20. dubna 2021 13:50 )

když je ZTP/P v ústavu, tak je naočkovaný, když se něho starají doma, má smůlu, protože praktici nemají čím očkovat. Gratuluji vládním nemehlům, hůř to snad ani organizovat nešlo, hlavně když slibují očkování 40+

dostojevskij ( 20. dubna 2021 13:07 )

A žili, dokud neumřeli.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa