Koronavirus ONLINE: 67 mrtvých v ČR, 4 543 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
17:39
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 67 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4 543 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4 543.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:38
Dnes

To je pro dnešek z online přenosu vše. Děkujeme, že jste sledovali aktuální novinky ke koronaviru s námi. Zde je přehled toho nejdůležitějšího, co se dnes stalo:

 • Od čtvrtka by se mohly v Česku otevřít podle premiéra Andreje Babiše (ANO) další druhy obchodů, pokud to vláda schválí.
 • Zjištěných případů koronaviru v Česku od sobotního večera přibylo 71, je jich 4543. O osm na 67 se zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19, počet uzdravených stoupl o 20 na 96.
 • Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že nezaměstnanost v březnu zůstala na únorových třech procentech.
 • Zeman v rozhovoru pro Blesk podpořil postup vlády a zejména ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). V souladu s ním doporučil prodloužit stav nouze déle než do konce dubna, jak chce opozice.
 • Zeman rovněž uvedl, že hodlá udělit státní vyznamenání epidemiologovi Romanu Prymulovi. Prymula uvedl, že vyznamenání přijme.
 • Babiš oznámil, že brněnská fakultní nemocnice přijme šest nemocných s koronavirem z Francie, která je pandemií těžce postižena.
 • Španělsko a Itálie zaznamenaly nejnižší denní počty zemřelých na covid-19 za více než 10 dní, ve Francii dnes tento údaj klesl na nejnižší úroveň za poslední týden.
 • Menší počet mrtvých oproti v sobotu oznámeným smutným rekordům hlásí také Británie či americký stát New York. Většinu Američanů přitom podle šéfa zdravotnické služby čeká nejhorší týden jejich životů.
23:19
Dnes

Generál Petr Pavel informuje, že se chce více zapojít do veřejného dění v Česku. Své plány představí v pondělí.

23:08
Dnes

Americký stát New York vyslal na pomoc s koronavirem národní gardu.

Americký stát New York vyslal na pomoc s koronavirem národní gardu. (5.4.2020)Americký stát New York vyslal na pomoc s koronavirem národní gardu. (5.4.2020)Americký stát New York vyslal na pomoc s koronavirem národní gardu. (5.4.2020)
22:39
Dnes

Britský premiér Boris Johnson byl převezen do nemocnice kvůli tomu, že u něho příznaky nemoci covid-19 přetrvávají i deset dnů poté, co měl pozitivní test.

„Na radu Johnsonova lékaře byl premiér dnes večer přijat do nemocnice na vyšetření,“ uvádí se v prohlášení Downing Street. Podle premiérovy kanceláře jde „o preventivní krok“. Pětapadesátiletý Johnson byl v domácí izolaci od 26. března, kdy u něj test prokázal nákazu koronavirem. V pátek uvedl, že se cítí lépe, ale má pořád teplotu.

Britský premiér Boris Johnson zůstává v domácí karanténě.
21:22
Dnes

Poslední věta v projevu britské královny Alžběty II. nebyla podle Forejta vybrána náhodně.

 „We'll meet again je název písně oblíbené za 2. světové války a zpívané hlavně v době ohrožení a německých náletů. Zpívala ji Vera Lynn. Královna připomněla, že tehdy – v roce 1940 – pronesla (se svou sestrou Margaret Rose po boku) v rozhlase povzbuzující poselství dětem, které musely být evakuovány z bezpečnostních důvodů z pobřežních oblastí do vnitrozemí…“

V reakci na to jedna starší divačka řekla televiznímu moderátorovi: „Na ten projev královny před 80 lety si vzpomínám, i když jsem byla malá. Věřila jsem jí tehdy, že pokud vydržíme a budeme držet spolu, zvítězíme. A bylo to tak. Věřím jí i teď..“

K tomu se už nedá nic dalšího dodat. Byl to projev královny, která svůj lid zná a neopustí, vzkázal bývalý vrchní protokolář.

21:14
Dnes

Projev britské královny Alžběty II. zaujal bývalého českého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta.

„Alžběta II. pronesla v neděli večer dle mého názoru jeden ze svých nejlepších projevů. Byla osobní, rozhodná, důstojná… nehledala viníky, neužívala statistiky ani neoznamovala scénáře. Poděkovala zdravotníkům a všem v přední linii. Brity nerozdělovala, ale dokázala spojit,“ míní Forejt a odkázal na jednu konkrétní pasáž:

„Znovu se potkáte se svými přáteli… znovu se uvidíte se svými příbuznými. Zase se budeme potkávat…“ pronesla britská královna.

Jindřich Forejt ve studiu Blesku.
21:56
Dnes

Lidé v největších indických městech dnes na devět minut zapálili svíčky a tradiční lampy, aby rozptýlili temnotu nad koronavirem. Kvůli pandemii platí pro 1,3 miliardy místních obyvatel zákaz vycházení. K symbolické akci vyzval premiér země Naréndra Módí, který vyzval občany, aby ve 21:00 místního času (17:30 SELČ) rozžhnuli světla v oknech či na prahu svých dveří, informovala agentura AFP.

21:45
Dnes

Britská královna Alžběta II. dnes poděkovala lidem za to, že v době, kdy Británie čelí epidemii nemoci covid-19, zůstávají doma, a pomáhají tak chránit ty zranitelné. V mimořádném projevu také dala najevo vděk zdravotníkům v první linii boje proti infekci, které v Británii podlehlo více než 4930 lidí.

Britská královna Alžběta II. během proslovu směrem k Britům na téma koronaviru. (5.4.2020)Britská královna Alžběta II. během proslovu směrem k Britům na téma koronaviru. (5.4.2020)
21:21
Dnes

Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo o 500 tun. Pomůcky poté shromáždili v centrálním skladu v Opočínku na Pardubicku a následně ho rozvezli po Česku. Informoval o tom dnes jejich mluvčí Rudolf Kramář. Další dvě letadla s materiálem zakoupeným v Číně mají v Praze přistát v pondělí.

21:03
Dnes

Ministerstvo zdravotnictví podle svého šéfa Adama Vojtěcha (za ANO) vydalo pro občany manuál, jak se v současné době chovat a co dodržovat. Lidé se v něm rovněž dozví, které oblasti omezeny nejsou.

https://publish.twitter.com/?query=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fadamvojtechano%2Fstatus%2F1246874591672270855&widget=Tweet

20:55
Dnes

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky unijních zemí. Jeho stěžejní součástí bude příští sedmiletý rozpočet EU, jehož podoba se musí proti nedávným návrhům změnit. Napsala to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v textu otištěném několika evropskými médii.

20:40
Dnes

Zdravotní pojišťovny by letos měly kvůli epidemii nového koronaviru vylepšit financování nemocnic zatím o deset miliard korun. Ve videu zveřejněném dnes večer na serveru youtube to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má podle premiéra k tomu připravený projekt. Vzrůst by měl podle Babiše objem plateb za státní pojištěnce.

20:28
Dnes

Ve francouzských nemocnicích zemřelo od soboty 357 pacientů s nemocí covid-19, informovaly tamní zdravotnické úřady. Podle nich je to nejnižší číslo za poslední týden. Počet mrtvých v nemocnicích se dnes vyšplhal na 5889. Po započtení lidí, kteří nákaze podlehli v domech s pečovatelskou službou, je smrtelných obětí celkem 8078 oproti sobotním 7560.

20:05
Dnes

Irský premiér Leo Varadkar se znovu zaregistroval jako lékař a ve zdravotnictví si odpracuje jednu směnu týdně ve snaze vypomoci během epidemie způsobené koronavirem. 

Varadkar coby lékař pracoval sedm let, než se dal na politickou kariéru. Z registru zdravotníků byl vyřazen v roce 2013 a nechal se do něho znovu zapsat na začátku epidemie. Nyní pomáhá s telefonickými konzultacemi pro lidi, u nichž panuje podezření, že se mohli nakazit.

Irský premiér Leo Varadkar.
19:59
Dnes
!

Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne vládě schválit omezení volného pohybu osob od 8. do 13. dubna, tedy i na období velikonočních svátků. Výjimkou by měly být cesty například do zaměstnání, k nákupům či k návštěvě lékaře.

„Cílem opatření je, abychom se vyhnuli zbytečnému cestování, abychom se vyhnuli zbytečnému setkávání, a tím, abychom se vyhnuli zbytečnému nakažení našich příbuzných a známých, “ řekl Matovič po setkání s odborníky například z epidemiologie.

Nová vláda slovenského nastupujícího slovenského premiéra Igora Matoviče, (21.03.2020).
19:47
Dnes
!

Mezi obchody, jejichž otevření by vláda mohla od čtvrtka povolit, patří i ty s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami, papírnictví, prodejny a opravny obuvi, hobby markety a železářství. Otevřeny by mohly být i sběrny surovin a kompostárny. 

Rozhodnutí bude záležet na pondělním stanovisku vlády a také na středečních statistikách šíření koronaviru.

19:38
Dnes

Britský premiér Boris Johnson na twitteru vyjádřil vděk občanům, že dodržují nařízení a zůstávají doma.

Mnoho Londýňanů však nařízení porušuje, dnes vyrazili ven kvůli slunečnému počasí.

Londýňané využili slunečného počasí je slunění. (5.4.2020)Londýňané využili slunečného počasí je slunění. (5.4.2020)Londýňané využili slunečného počasí je slunění. (5.4.2020)Londýňané využili slunečného počasí je slunění. (5.4.2020)
19:16
Dnes

Program bezúročných úvěrů s ročním odkladem COVID by se pro pražské firmy měl spustit do Velikonoc, sdělil novinářům ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Karel Havlíček v roušce na tiskovce po jednání vlády
18:54
Dnes
!

V hradeckém kraji stoupl počet potvrzených případů onemocněním covid-19 o jeden na 134. Nejvíce případů je v okrese Náchod, v kraji sedm vyléčených.

18:53
Dnes
!

Hygienici evidují dnes večer v Praze 1 099 případů nákazy koronavirem a 30 úmrtí. Podle ministerstva zdravotnictví je v hlavním městě 1 147 nakažených.

zdenek43 ( 5. dubna 2020 23:20 )

Náboženské souvislosti
Pozoruhodné je, že délka čtyřiceti dní nebyla stanovena podle pozorování průběhu epidemie (reálná inkubační doba moru je dva až šest dní), ale na základě biblických událostí. Čtyřicet dní totiž trval křesťanský půst. To je odkaz nejen na Ježíšův čtyřicetidenní půst na poušti, ale také na 40 let putování Mojžíše a Izraelitů či na potopu trvající 40 dní, která očistila celou Zemi.

Tato souvislost měla zřejmě na lidi v karanténě i psychologický efekt, který jim pomáhal tamní podmínky snášet.

Karantény vznikly v Evropě kvůli moru, který přišel ze stejného místa jako nyní koronavirus.

Po izolaci desítek milionů lidí v Číně došlo na rozsáhlou karanténu i v Evropě. Italská vláda kvůli šíření nového koronaviru uzavřela oblast s 16 miliony lidí. Jde sice o jedna z nejrozsáhlejší karanténních opatření v dějinách, ale ne první a zatím ani ne nejdelší. A i Evropa se s nimi v historii musela vypořádávat.

V polovině 14. století zasáhla Evropu i Asii pandemie moru, kterému se tehdy začalo říkat černá smrt. Choroba způsobená bakterií Yersinia pestis se poprvé objevila v Asii, první velká epidemie vypukla shodou okolností také v provincii Chu-pej, tehdy ovládané Mongoly. Roku 1334 tam na mor zemřelo asi 90 procent obyvatel a kvůli obchodu i kočovníkům se nemoc šířila směrem do Evropy.

Ta byla oslabená malou dobou ledovou, velké části kontinentu se potýkaly s hladomorem, který oslabil obranyschopnost lidí. Roku 1347 se mor poprvé objevil v Janově a Benátkách. Zatímco Janované mor šířili dál, Benátky vymyslely vlastní systém, který měl postup smrtící nemoci zastavit.

P l i c n í mor - Tato forma moru se přenáší kapénkovou infekcí přímo z člověka na člověka a je mnohem nebezpečnější než ostatní dvě, septická i dýmějová. Plicní forma probíhá jako těžký zápal plic s velmi vysokou smrtností. Působí velice rychle a neléčena má velice vysokou smrtnost (až přes 90 %, podle některých zdrojů 100 %

zdenek43 ( 5. dubna 2020 23:13 )

halo probudte se a aspon vtomto case - sase VELIKONOC . . . . .

epidemie v Evrope neni nic noveho ...... K ý c h a v n á neděle. !!!!
Třetí ze šesti postních nedělí. ... Jméno dostala pravděpodobně
kvůli moru,který v šestém století zachvátil Řím. .... Mor se projevoval
silným kašlem,který často končil chrlením krve. .... Papež Řehoř I.
ho prohlásil za Boží trest a přikázal sedmidenní procesí a také aby bylo
každému kýchajícímu popřáno "Pozdrav aneb pomoz Pán Bůh."


................ České země a uzavřená města
Své zkušenosti měla podle historika Romana Zavorala s karanténami také česká a moravská města, ale spíše až v době po třicetileté válce.

Například během morové epidemie, která zasáhla střední Evropu v letech 1679 až 1680, vznikla řada doporučení pro karanténní situace. Obecná pravidla pro karantény byla v mnoha ohledech podobná těm dnešním. Popisuje je dobová publikace Stručný morový řád Jana Hertodta z roku 1680.

„K noclehu nesmí být vpuštěna ani přijata žádná osoba bez pasu, zvláště přichází-li z podezřelých míst. Zakazují se veškeré trhy, posvícení, velká shromáždění, především ve vinárnách, pivnicích a kořalnách. Lázně a školy, vinné a pivní šenky, krámky a pekařství musí být zavřeny, jakmile v místě začne řádit nákaza. (…) Všechny ulice, zákoutí i jednotlivé části domu třeba udržovat v čistotě, chránit od všeho nepořádku a zápachu, hlavně od prasečích a husích výkalů, dále uhynulých raků a ryb, jakož i od zahnívajících páchnoucích louží, nádržek atd. Dále je také třeba zcela odstranit zvířata jako prasata, holuby, husy, kačeny, psy, kočky, která prolézají různými místy a tak mohou nákazu velmi lehce zavléci do domu,“ ... protimorových opatřeních.

Opatření se týkala všech podrobností, jak zacházet s podezřelými lidmi, jejich majetkem, ale věnovala se i takovým detailům, jako bylo čtení dopisů osob, u nichž hrozilo, že jsou morem nakažené.

Taxik ( 5. dubna 2020 22:38 )

marmate netapetuj, máme INTERNET

jjusa ( 5. dubna 2020 22:21 )

Tak to jsme na tom stejně Kdybych věděla že nemám pravdu určitě bych byla taky agresivní a vzteklá že si nemůžu pomoct,přesně tak jak to děláš ty a tobě podobní!

marmat ( 5. dubna 2020 22:10 )

Francie
Nakažení: 90 868
Zemřelí: 7 575 !!!!!!!!!!!
Vyléčení: 15 597
Německo
Nakažení: 98 772
Zemřelí: 1 527
Vyléčení: 28 700
Polsko
Nakažení: 4 102
Zemřelí: 94
Vyléčení: 134
Česko
Nakažení: 4 543
Zemřelí: 67
Vyléčení: 96
Testovaní: 80 304

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud