Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
12:33
Dnes

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl nabídne svým kolegům v týdnu rezignaci na funkci. Učiní tak kvůli účasti na včerejším setkání expertního týmu prezidenta Zemana na zámku v Lánech.

„Stejně tak budu s kolegy starosty u nás v regionu debatovat svoji účast v krajských volbách, neboť je nechci stále vystavovat atakům ze strany politické konkurence,“ vyjádřil se Lukl, který měl figurovat v čele kandidátky hnutí STAN pro krajské volby.

„Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Chápu, že je v dnešní době pro většinu neakceptovatelné, to co je vidět z fotografie a těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanů, podnikatelské veřejnosti a právě obcí. Proto mě velmi mrzí výsledek,“ uvedl Lukl na svém facebooku.

František Lukl byl od července 2013 do ledna 2014 ministrem pro místní rozvoj v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

 

12:26
Dnes

Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Podle ní i první dny dubna ukazují na „standardní čísla“ a až vývoj v průběhu měsíce ukáže, jak budou firmy i celý trh reagovat na pandemii koronaviru a vládní opatření. Úřad práce zveřejní data o vývoji březnové nezaměstnanosti ve středu 8. dubna.

12:04
Dnes

Vynadal jsem mu a myslím si, že Martin tuto chybu nikdy opakovat nebude. Ujistil jsem se, že už se to nikdy znovu nebude opakovat. Bylo to velmi drsné,“ řekl Zeman k případu poradce Martina Nejedlého, který se místo povinné karantény po návratu z Číny pohyboval v hlavním městě na veřejnosti.

12:03
Dnes

„Obě (manželka i dcera) jsou v pořádku. Dcera měla odletět do Anglie, ale protože byly zrušeny lety, tak zůstala ještě tady v Česku. První dáma se nyní nachází v Lumbeho vile. Můj syn je v naprostém pořádku. V Lumbeho vile je také maminka mé ženy, která je zdravotně taktéž v pořádku,“ řekl Zeman na adresu své rodiny.

Prezident Miloš Zeman při pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. (5.4.2020)
12:00
Dnes

Nepodstoupil jsem žádný test (na koronavirus), moje okolí je preventivně vyšetřováno. Včera podstoupili test i členové expertního týmu. Kdyby se u mě objevily jakékoli příznaky, objednám se,“ řekl prezident Zeman s tím, že u nikoho z jeho okolí nebyla nákaza potvrzena.

11:59
Dnes

Zdravotní péče o mě v současné chvíli neexistuje. A to z toho důvodu, že nemám žádnou nemoc. Kromě bolavých nohou mě nic netrápí,“ uvedla hlava státu v pořadu S prezidentem v Lánech.

11:57
Dnes

Zabránil jsem pokusu o vyhlášení amnestie. To byl šílený nápad dvou advokátů,“ řekl prezident Zeman. Podle něj ve věznicích navíc neřádí epidemie koronaviru, na rozdíl od domovů seniorů. Vězni navíc v zařízeních pracují, mimo jiné šijí roušky, zmínil Zeman.

11:52
Dnes

„Shoduji se (s expremiérem Klausem) v tom, že v této krizi obstály národní státy. Naopak naprosto selhala Evropská unie a Evropská komise,“ uvedl prezident Zeman. Podle něj ve vedení Evropské unie stojí v současnosti „šedivé nuly“.

11:44
Dnes

„Mně by zmrazení (platů) nevadilo. Zejména u státních úředníků, kterých je podle některých propočtů asi tak 125 tisíc. To by bylo citelné,“ uvedla hlava státu.

11:43
Dnes
!

Velmi pravděpodobně zmrazíme růst minimální mzdy. Měli bychom říct lidem, že v posledních letech životní úroveň rostla, a my uděláme všechno pro to, aby se alespoň udržela. Ale nečekejte od nás, že budeme bojovat za její masivní zvýšení dříve, než uvedeme do chodu ekonomiku,“ řekl Zeman pro Blesk v pořadu S prezidentem v Lánech.

Prezident Miloš Zeman a moderátorka Blesku Vera Renovica v pořadu S prezidentem Lánech. (5.4.2020)
11:38
Dnes

„V zásadě bych nebyl proti vstupu státu do firem, ale rozhodně bych byl proti návratu státních firem,“ řekl Zeman. Podle něj je v takovém případě problémem nejasné financování a problematické vedení společností vedených státem.

11:34
Dnes

Každý lidský život je cenný a vy jste jako doktor Mengele, který selektoval lidi a rozhodoval, který člověk by měl pracovat a který by měl jít do plynu. Vy jen kritizujete lékařskou péči a já to považuji za psychickou nemoc,“ odpověděl prezident Zeman na dotaz redaktorky Blesku, která se hlavy státu dotázala, zda je podle ní ekonomika cennější než lidské životy.

Prezident Miloš Zeman s moderátorkou Verou Renovicou.
11:31
Dnes

„Já sám jako laik bych považoval za dostatečné opatření zavření hranic na jeden rok. Nákaza k nám přišla ze zahraničí, zejména z Itálie,“ řekla hlava státu pro Blesk k vyjádření epidemiologa Romana Prymuly, že by hranice mohly po řádění koronaviru zůstat zavřené klidně i dva roky.

11:25
Dnes

„Pokud ještě někdo roušku nemá, tak je problém v jejich distribuci, nikoli v nedostatku ochranných pomůcek,“ uvedl Zeman pro Blesk.

11:24
Dnes

„Pokud úředníci nepřicházejí do styku s enormním množstvím svých spoluobčanů, tak v takovém případě bych uvažoval o rozdání respirátorů zdravotníkům,“ řekl prezident Zeman k otázce nedostatku respirátorů pro zdravotnická zařízení a sociální služby.

11:21
Dnes

„To drobné občerstvení se dalo takto konzumovat během několika málo minut,“ řekl Zeman a naznačil, jak si nadzdvihává roušku,Nikdo ovšem už nenapsal, že jsem (včera) zakázal oběd. A to proto, že jsme na sobě měli roušky,“ řekl prezident k fotce u stolu, kde měl spolu se svým expertním týmem nasazenou roušku. Zodpověděl tak otázku, jak konzumovali občerstvení před sebou.

Prezident Miloš Zeman.
11:18
Dnes

„Jak vidíte, mám na sobě červený pulovr, který jsem měl i včera, a to je projev sympatií k panu vicepremiérovi Hamáčkovi. Je samozřejmé, že chceme-li nouzový stav použít jako nástroj boje proti koronaviru, tak je rozumné, aby ten nouzový stav trval o několik týdnů déle,“ uvedla hlava státu k otázce doby trvání nouzového stavu.

Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) a ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). (4.4.2020)
11:13
Dnes

„Radím se s odborníky z různých oblastí. Včera bylo zasedání mého poradního týmu, a tak jsou spíše ekonomičtí odborníci. V minulém zasedání přišli ministr zdravotnictví, exministr zdravotnictví Martin Holcát a další experti na zdravotnictví,“ odpověděl prezident Zeman na otázku, s jakými odborníky se o epidemii koronaviru radí.

11:08
Dnes

„Já jsem laický epidemiolog, ale zato se trvale radím s odborníky. Když je válka, tak někdo musí velet. Když je to boj proti epidemii, tak je logické, že ten boj vede erudovaný epidemiolog,“ uvedl na adresu vyznamenání pro profesora Prymulu prezident Miloš Zeman.

11:06
Dnes
!

„Jsme svobodná demokratická společnost vzniklá z voleb a nevedou nás žádní vlastizrádci. Ministryně Schillerová je skvělá ministryně financí a není žádný důvod k jejímu odvolání. Zcela určitě nežijeme ve fašistické diktatuře. Toho počmáraného šaška (M. Kalouska – pozn. red.) se třemi revolvery si vůbec nevšímejte,“ řekl pro Blesk prezident Miloš Zeman.

kajineknahrad ( 5. dubna 2020 12:37 )

Ano Zeman vejde do dějin. Německý Hitler vešel do dějin, masový vrah Stalin a další. Ovšem ne vždy jde o velikány, Francouzi mají svého Quasimoda, Maďaři Frankenštejna, Slováci Bátoryovou...

air_ ( 5. dubna 2020 12:37 )

čerstvé.
www.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/re­akce-na-raut-v-lanech-ucastnici-se-kaji-mohou-i-padat-hlavy-9808­7?seq_­no=1&s­ource­=hp&do­p_ab_v­arian­t=3275­10&dop­_sou­rce_zo­ne_na­me=zpr­avy.sz­nhp.bo­x&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_cam­paig­n=nu­ll

anna1234 ( 5. dubna 2020 12:37 )

.. tak to si nemyslím. Spíš budou ještě prezidentovi tleskat jak to redaktorce nandal

jjusa ( 5. dubna 2020 12:36 )

Je fakt že zdravotní personál je na tom nejhůř,musí se starat o nemocné a za to jim patří DÍKY Skládali přísahu a starat se a léčit je v ní...Prymula je ten který jako LÉKAŘ A EPIDEMIOLOG má všechno kolem KORONA NA STAROSTI a je v tom skvělý

satanas ( 5. dubna 2020 12:36 )

MYslet, znamena hoWno vedet..Videlas mne snad v Dubi??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud