Pátek 16. duben 2021
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť se sněhem 6°C

Koronavirus ONLINE: 28 317 úmrtí v ČR. A Arenberger dál hájí omezení setkávání Čechů

Aktualizováno -
16. dubna 2021
09:03
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Ve čtvrtek v Česku přibylo 3238 případů covidu. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dál hájí opatření, dle kterého se omezilo setkávání Čechů na 2 venku a 2 uvnitř, ačkoli podle pandemického zákona omezovat pohyb a shlukování lidí vláda nemůže. Do Moskvy se kvůli Sputniku V chystá letět vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Arenberger mu v ČT popřál šťastnou cestu, ale uvedl, že stačilo patrně Rusům jen zavolat a objednat letadlo. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí ke 16. dubnu 28 317 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 597 103, vyléčených pak 1 485 924 a vykázaných očkování 2 353 589. V nemocnicích je 4651 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
10:45
16. 4. 2021

Írán uzavřel s Ruskem kontrakt na nákup 60 milionů dávek ruské vakcíny proti covidu-19. Očkovací látku Sputnik V by země měla obdržet do konce letošního roku. S odkazem na íránského velvyslance v Rusku o tom informovala íránská státní agentura IRNA.

Dohodu o nákupu ruských vakcín íránský velvyslanec Kázem Džalálí označil za "podepsanou a dokončenou" s tím, že umožní naočkovat 30 milionů Íránců.

10:36
16. 4. 2021

Další harmonogram otevírání škol podle premiéra Andreje Babiše zatím není jasný. Jako nelogické vnímá především uzavření mateřských škol.

10:25
16. 4. 2021

Lidé v Semilech podepisují petici za návrat dětí do škol bez podmínek a na podporu ředitele Waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, kterému za jeho postoj k testování žáků a nošení roušek při výuce hrozí odvolání a škole sankce. „Petice je zveřejněna na webových stránkách www.petice.com a podepsat je lze také v Antikvariátu na Komenského náměstí nebo Bezobalovém obchodě v ulici Josefa Hory,“ řekla dnes za petiční výbor Martina Wittmayerová.

10:02
16. 4. 2021

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes neprosadily sněmovní debatu o pondělní cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček má v Rusku jednat o vakcíně Sputnik V. Zástupci opozičních stran sdružených v koalici Spolu, ale také Piráti návštěvu zpochybňovali i v souvislosti s napětím na ukrajinsko-ruských hranicích a s plánovanou výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

9:48
16. 4. 2021

Přerovští radní vyzvali ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, aby přehodnotil podmínky testování dětí ve školách i otázku nutného nošení roušek během vyučování. Stejně jako vedení Olomouckého kraje upozorňují v apelu na ministra na technické problémy s dosavadními antigenními testy. Ministerstvo by podle vedení Přerova mělo vydat závazné stanovisko o přijetí jiných certifikovaných testů, které si rodiče chtějí koupit na své náklady. Kritizují i nošení roušek, když jsou děti otestovány negativně. ČTK to dnes dělila mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Na problémy se současnými antigenními testy Singclean, které dostal Olomoucký kraj, upozornilo již hejtmanství. Děti se totiž při testování potýkají s uzávěrem lahvičky, který se jim nedaří otevřít, i s vypadávajícím kapátkem. Náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS) navrhuje ministrovi, aby děti mohly buď provádět testování doma, nebo aby školy dostaly takzvané plivací testy jednodušší na obsluhu. Možné řešení situace vidí v plošném zavedení RT-PCR testů ze slin jedenkrát týdně, stojí v apelu.

9:37
16. 4. 2021

Indické zdravotnické úřady dnes ohlásily dalších 217 353 případů koronaviru, zatím nejvíce od začátku jeho šíření. Jde již o několikátý rekordní přírůstek za posledních devět dní, napsala agentura Reuters. V Indii mají mnozí nemocní covidem-19 problémy najít volné lůžko v nemocnici, informovala dnes stanice BBC.

Mnohé kliniky pacienty odmítají, protože se potýkají s výpadky dodávek materiálu. Problém je například s kyslíkem. Situace je horší v malých městech. Pacientům, pro které se nenajde lůžko ve zdravotnickém zařízení, lékaři radí, aby si sami sehnali nádoby s kyslíkem a aplikovali si ho doma.

9:22
16. 4. 2021

V Královéhradeckém kraji za posledních sedm dní přibylo 503 nákaz, o týden dříve 707, předtím 1258. V kraji tak pokračuje trend poklesu šíření nákazy.

9:15
16. 4. 2021

Připravované velkokapacitní očkovací centrum ve zlínské PSG aréně zvládne podávat až 1200 dávek vakcíny proti covidu-19 denně. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil Egon Havrlant, mluvčí Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně, která bude očkování v PSG aréně zajišťovat. Velkokapacitní centrum by se mělo otevřít 26. dubna.

V areálu nemocnice se nyní očkuje ve dvou ambulancích, vzhledem k očekávanému nárůstu počtu vakcín by jejich kapacita přestala stačit. „V tuto chvíli očkujeme více než 400 dávek denně, ale blížíme se horní hraně našich kapacitních možností a prostory současného očkovacího centra nám nedovolují navýšit počet ambulancí. Nové velkokapacitní centrum nám umožní provozovat až šest očkovacích míst současně. Navíc ve větších prostorách můžeme fungování centra lépe organizovat, zvýšit průchodnost, důležitou roli hraje také dostupnost PSG arény hromadnou dopravou a lepší možnosti parkování,“ uvedl Michal Pisár, primář oddělení urgentního příjmu, který má očkování proti covidu v KNTB na starost.

8:43
16. 4. 2021

Za týden přibylo na jihu Čech 1957 případů koronaviru. Počet aktivních pacientů s covidem-19 za stejnou dobu klesl z 8760 na současných 6684.

8:26
16. 4. 2021

V Praze laboratoře ve čtvrtek odhalily 265 případů koronaviru, nejméně v pracovním dni od 7. září. Očkování v metropoli dostalo 8709 lidí.

8:04
16. 4. 2021

Ve čtvrtek bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 přes 68 000 lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku vakcinace loni v prosinci. Nově potvrzených případů covidu-19 ve čtvrtek přibylo 3238, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem a nejméně za všední den od 5. října. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ministerstva zdravotnictví. Úřad ale zatím nezveřejnil podíly počtu nakažených na celkovém počtu provedených testů za čtvrtek.

Podobně vysoko se počty očkovaných dostaly už minulý čtvrtek, kdy bylo podáno za den 67 668 dávek vakcín. Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100 000 lidí denně, váznou však dodávky vakcín. Od začátku vakcinace na konci prosince už zdravotníci podali 2,35 milionu dávek vakcín a zhruba 822 000 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování.

07:53
16. 4. 2021

„Dával jsem lidi do černých obalů a pomáhal s balením jejich osobních věcí. Zažil jsem věci, které jsem si předtím nedokázal představit, že někdy zažiju. Zamačkával jsem oči, držel jsem pacienty za ruce v posledních chvílích. Po smrti mého otce, který umřel, když mi bylo 18, tohle bylo to nejhorší, co jsem zažil,“ popisuje své zkušenosti z dobrovolničení na covidových službách europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro Blesk Zprávy. ČTĚTE ZDE

07:34
16. 4. 2021

Česko je v EU podle nových případů covidu-19 za 14 dní na 100 tisíc obyvatel na desátém místě, tedy desáté nejhorší – za týden si polepšilo o šest míst. Nejvíce případů má Maďarsko, následují Polsko, Kypr a Švédsko.

07:05
16. 4. 2021

Plán na rozvolnění setkávání lidí na 10 uvnitř a 20 venku, který však zavrhl nový ministr zdravotnictví Arenberger, se zrodil v sekci ochrany a podpory veřejného zdraví pod vedením hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, uvedl iRozhlas.cz.

Hlavní hygienička nyní uvedla, že šlo o „kolektivní úvahu“. „U každého rozhodnutí tohoto charakteru je vždy i určité procento obav, jaký bude dopad na epidemickou situaci,“ poznamenala s tím, že konečné rozhodnutí je na ministrovi.

06:38
16. 4. 2021

Brazilským nemocnicím docházejí sedativa potřebná pro intubaci pacientů s covidem-19. Objevují se zprávy o tom, že zdravotníci musejí někdy vážně nemocné poutat k lůžkům, aby je mohli napojit na plicní ventilátory, píší agentury Reuters a AP. Vláda proto hledá možnosti, jak co nejrychleji potřebné léky do země dovézt. Podle ministra zdravotnictví Marcela Queirogy Brazílie jedná se Španělskem a dalšími státy, aby tato léčiva zajistila. Nemocnice se potýkají také s nedostatkem kyslíku, uvedl Queiroga.

"Nikdy bych si nemyslel, že po dvaceti letech práce na jednotce intenzivní péče zažiju něco takového," řekl agentuře Reuters lékař Aureo do Carmo Filho. "Použití fyzického upoutání bez sedativ je špatný postup... Pacient je podroben formě mučení," dodal. Napojení pacientů na plicní ventilátory je procedura, při níž je zapotřebí pacientům podat sedativa, jelikož tělo se může přirozeně bránit, píše Reuters.

06:29
16. 4. 2021

Dobré ráno. Návštěva velkokapacitního očkovacího centra ve sportovní hale v Havířově dnes čeká premiéra Andreje Babiše (ANO) na návštěvě Moravskoslezského kraje, kam vyrazil mj. i na jednání do hutního podniku Liberty Ostrava.

23:29
15. 4. 2021

Děkujeme vám za sledování dnešního online přenosu z dění kolem pandemie covid-19, na závěr dne rychlý přehled:

 • Ve středu přibylo v Česku 3697 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně za pracovní den od konce loňského listopadu a o 3355 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se po dvou dnech vrátilo pod hodnotu jedna. Zdravotníci ve středu podali 60.430 dávek vakcíny proti covidu. Je to třetí nejvyšší počet za jeden den od začátku očkování.
 • Počet lidí s covidem-19 v českých nemocnicích klesl pod hranici 5000, ve středu jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 4888. Méně hospitalizovaných bylo naposledy loni o Vánocích.
 • Avizovanou cestu vicepremiéra, ministra vnitra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) na jednání o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V do Moskvy nepovažuje premiér Andrej Babiš (ANO) za ideální. Vakcíny podle něj nespadají do Hamáčkovy agendy a Česko už konkrétní nabídku má. Podle Babiše může ČR téměř okamžitě získat 300.000 dávek ruské vakcíny Sputnik V, nicméně čeká na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).
 • Na termín očkování proti covidu-19 čeká více než 250.000 lidí starších 70 let, z nich 60.000 nad 80 let. Na webu o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Od středy se k očkování mohou přihlašovat také lidé ve věku 65 až 69 let. Podle dat o registracích se jich za první den přihlásilo 124.700 a přes 16.300 z nich už první den dostali také možnost rezervovat si termín k očkování.
 • Od dubna do června by mělo do ČR přijít 1,179 milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od výrobce Pfizer/BioNTech navíc proti plánovaným dodávkám. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) korigoval také své středeční vyjádření ve Sněmovně, že bude nutné nosit respirátory venku i v létě, pokud lidé nebudou dodržovat protiepidemická opatření.
 • Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch objednal necelou polovinu možného množství vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, jeho nástupce Roman Prymula podobně postupoval u očkovacích látek od společností Pfizer a Johnson & Johnson. Ministr Jan Blatný (všichni tři za ANO) zvýšil na možné maximum objednávky od Pfizeru, ČR za něj také objednala necelou polovinu přídělu vakcín od firmy Moderna. Vyplývá to z dokumentů ministerstva zdravotnictví, jejichž obsah zveřejnil server SeznamZprávy.cz.
 • Na testy na covid-19 by měl stát vysokým školám po obnovení praktické výuky podle ministerstva školství přispívat 150 korun na jednoho testovaného studenta za týden. Vyplývá to z návrhu ministerstva.
 • Ruská strana nepožádala Slovensko o vrácení zásilky vakcíny Sputnik V proti covidu-19 z důvodu, že Bratislava nechala přípravek testovat v necertifikované laboratoři, jak bylo původně oznámeno. Novinářům to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyslovila se pro zveřejnění smlouvy o nákupu Sputniku V, kterou slovenská vláda tají. Premiér Eduard Heger při návštěvě Prahy řekl, že si společně s ministrem zdravotnictví Vladimírem Lengvarským nechal zpracovat právní analýzu, do jaké míry je možné smlouvy zveřejnit.
23:28
15. 4. 2021
!

Vakcína Sputnik V je V Česku

Podle informací serveru Seznam Zprávy se vakcína dostala do Česka diplomatickou poštou. Konkrétní počet vakcín ruská ambasáda tají, přehled nemá ani český stát. Vakcína by měla být určena výhradně pro zaměstnance ruské ambasády, ale nikde není uvedeno, pro kolik zaměstnanců, ani konkrétní počet vakcín, který by měl být z Ruska do Čech přepraven.

23:01
15. 4. 2021

Arenberger: Hamáčkovi bych popřál šťastnou cestu. Ale stačilo Rusům zavolat

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger k cestě vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy jednat o vakcínách Sputnik V podotkl: "Na jednu stranu je třeba říci, že toho očkování potřebujeme víc."

"Máme data a informace o tom, že do konce června bychom měli mít naočkováno asi 65 procent populace, což si myslím, že je velmi dobrá zpráva, a do konce prázdnin výrazně víc než 75 procent. To je jedna věc. Druhá věc je, jak to chceme rychle," uvedl. "Já bych asi panu Hamáčkovi popřál šťastnou cestu, to je ta první důležitá informace. A druhá je, že my už v podstatě máme přislíbených 300 tisíc dávek, to bylo veřejné prohlášení ruské strany, takže asi by stačilo jen zatelefonovat a objednat letadlo. Ale nevím, já nevidím do dalších důvodů," doplnil Arenberger.

"Jakýkoliv dneska nákup je předčasný," poznamenal ministr k tomu, že zatím ruská strana nedodala veškeré podklady a neproběhlo schválení ze strany EMA.

22:45
15. 4. 2021

"My velmi úspěšně snižujeme čísla, která jsou riziková, ať už to jsou počty nových případů, ať už jsou to počty hospitalizovaných, ale pořád jsme na tom hůř, než jsme byli na podzim, kdy jsme se toho děsili a zavírali jsme," upozornil v ČT ministr zdravotnictví Petr Arenberger. "Dynamika je dobrá, ale situace dobrá ještě není, je naprosto křehká a musíme být opatrní," podotkl s tím, že omezení osob, co se shlukování týče, zkrátka lidi chrání a je potřeba se umět chránit.

"Nejsem v politice déle než týden, předtím jsem byl lékař a viděl jsem ty umírající na JIP, ale nevím, politice nerozumím," podotkl Arenberger v Událostech, komentářích.

Na to reagoval na twitteru bývalý šéf poslanců TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. "Ministr je politik. To není subjektivní tvrzení, to je objektivní fakt. Protože je to politik vrcholový, má politiku umět vrcholově. Když ministr Petr Arenberger říká v UdK: “Politice nerozumím”, říká: “nerozumím svojí práci”. Díky za upřímnost, ale zpráva pro občany je to špatná," míní.

22:40
15. 4. 2021
!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v ČT řekl, že z jedné ampule vakcíny proti onemocnění covid-19 lze získat až 14 dávek vakcín namísto 10. To představuje 860 tisíc dávek namísto 650 tisíc z aktuálně dostupných ampulí, které jsou v ČR. 

22:31
15. 4. 2021

"Ta oprava, která byla provedena, byla provedena z epidemiologických důvodů," hájil úpravu omezení shromažďování lidí doma i venku ministr zdravotnictví Arenberger v Událostech, komentářích na ČT. "My jsme dostali právní stanovisko, že omezovat podle pandemického zákona lze. Dokonce se nabízí otázka, že když je to tak výzhnamné opatření, tak když by to podle pandemického zákona nešlo, proč ten pandemický zákon je: A tahle Sněmovna to udělala," uvedl ministr.

"Já rozumím tomu, že pan ministr je tam krátce, ale zřejmě si nepředávali agendu s panem ministrem Blatný, což je chyba a velká tragédie, že se tyto věci musí znovu diskutovat," reagoval na Arenbergera poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Arenbergerova předchůdce Jana Batného se prý opakovaně ptali, zda nevadí, že v pandemickém zákoně nebude omezování pohybu a setkávání osob. "Celá vláda a samozřejmě vedení ministerstva zdravotnictví vědělo, že pandemický zákon neumožňuje omezování pohybu osob a shlukování osob. To prostě takhle bylo napsané, takhle jsme se dohodli," poznamenal.

Válek míní, že je třeba jasně definovat jasně rizika jednotlivých činností. Jsou daleko rizikovější čnnosti, než cestování lidí a omezení pohybu, podotkl lékař a poslanec. Ministr Arenberger na dotaz, nakolik zafungovalo omezení pohybu lidí a zda k tomu má data, uvedl: "Epidemiologové mají velmi pěkné modelace." Podle něj je rizikovější shlukování, než školy.

22:15
15. 4. 2021

Některým nemocnicím v Brazílii dochází sedativa. Lékaři tak pacienty před intubací přivazují k posteli bez patřičné medikace. Scény, které se odehrávají v Brazílii, jedné ze zemí nejvíce zasažených pandemií covid-19, vytvářejí rostoucí tlak na prezidenta Jaira Bolsonara.

Informaci přinesla agentura Reuters

21:45
15. 4. 2021

Portugalsko se vrací k normálnímu životu, otevře restaurace, kina a univerzity

Portugalsko příští týden udělá velký krok na cestě k úplnému uvolnění omezení přijatých kvůli koronaviru a otevře restaurace, nákupní centra, kina a divadla. Do lavic se v pondělí vrátí žáci středních škol a učit se bude i na univerzitách. Přísnější pravidla zůstanou v platnosti asi v desítce z více než 300 okresů, kde registrují větší počet nakažených, řekl dnes premiér António Costa.

Desetimilionové Portugalsko patřilo ještě v lednu k zemím, kde se koronavirus šířil vůbec nejrychleji. Během vrcholu pandemické vlny tam denně přibývalo i 13.000 nakažených, pak ale začala rychle účinkovat opatření přijatá vládou a nyní se denně podaří odhalit kolem 500 případů infekce, uvedla agentura AFP.

21:17
15. 4. 2021

Velká cena Kanady F1 se podle médií druhý rok po sobě kvůli koronaviru nepojede

Velká cena Kanady formule 1 se podle televizní stanice CBC stejně jako loni neuskuteční. Důvodem jsou obavy z šíření koronaviru. Na okruhu Gillese Villeneuvea v Montrealu se mělo závodit 13. června, podle místních úřadů by ale Grand Prix i za zavřenými dveřmi bez diváků představovala v současné situaci příliš velké riziko. Kanada bojuje s třetí vlnou pandemie a v zemi platí přísná opatření. 

Podle médií by uvolněný kanadský termín mohlo převzít Turecko. Okruh v Istanbulu je z Baku logisticky snadno dostupný a jako záskok na poslední chvíli se do kalendáře dostal i vloni, kdy program F1 pandemie koronaviru zásadně poznamenala.

Covid_19 ( 16. dubna 2021 10:37 )

Rakousko píše, že jim Pfizer pošle milion dávek vakcíny nyní místo posledního čtvrtletí, tedy kdo měl objednaný Pfizer, dostane ho dřív. Děkujeme Prymulovi s Vojtěchem, že Pfizer nechtěli objednávat

Covid_19 ( 16. dubna 2021 09:51 )

Prymalu prosazoval vakcínu Novavax, kde má osobní zájmy, to on nás dostal do dnešní situace. Proto nechtěl nakupovat vakcíny Pfizer, ale čekal na Novavax, kterí stále není , za tuto aktivitu dostal metál od prezidenta a dělá mu poradce. To je opravdu neskutečné

wenzel trousil ( 16. dubna 2021 09:17 )

Cinska ekonomika loni stoupla o 18,6%...UZ ti spadla brada?

wenzel trousil ( 16. dubna 2021 09:14 )

BOhuzel tahle komedie opozicnich "obrancu demokracie" uz stala dost lidskych zivotu a jeste bude. A ted si predstavte jak by to vypadalo kdyby se oni dostali k moci. Verim ze v CEsku jeste zbylo dost normalnich lidi aby tomu zabranili..Snad mate lidicky jeste pamet!!!

ingmarie ( 16. dubna 2021 08:41 )

Bohužel platíme strašnou daň za vládu arogantních nemehel a nefunkčního prezidenta , roky odtrženého od reality. Krom toho jsou asi všichni potomci Asiatů , jinak nechápu proč nás pořád táhnou na Východ

Zobrazit celou diskusi
Další videa