Koronavirus ONLINE: 23 mrtvých a 2942 nakažených v Česku. Delší omezení pohybu a batolata bez roušek

Aktualizováno -
30. března 2020
19:05
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 23 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k pondělnímu poledni 2942 lidí. Mezi oběťmi je také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice, zemřela už čtvrtá seniorka z domova v pražské Michli. Na jižní Moravě začíná testování takzvané chytré karantény. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu. Vláda proto prodloužila zákaz volného pohybu do 11. dubna, minimálně do stejného data zůstanou zavřené i restaurace, na další prodloužení bude potřebovat souhlas poslanců. Děti do dvou let a řidiči, kteří jedou ve vlastním autě sami, nemusí nově nosit roušky nebo jinou ochranu úst a nosu. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
19:35
Dnes

„Udělali jsme vše, co bylo potřeba, a v mezinárodním hodnocení jsme dáváni za příklad,“ reagoval premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, jestli si nemyslí, že mohl udělat některé věci jinak. Například dříve svolat krizový štáb. „Každý dělá chyby a my možná také nějaké udělali. Ale počet nakažených mohl být na 10 tisíci podle odborníků, my jich ale tolik nemáme,“ dodal.

„Je to skvělá vizitka našeho národa. Inspirovali jsme se v Jižní Koreji i v Singapuru. Když se srovnáme s jinými zeměmi, které mají nižší čísla, tak zjišťujeme, že u nich netestují,“  řekl premiér s tím, že se Češi mohou chlubit tím, jak drží při sobě a jak jsou solidární.

19:30
Dnes

„Nejdéle bude trvat zákaz sdružování,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

19:23
Dnes

„Senioři jsou pro nás prioritou,“ uvedl dále premiér Andrej Babiš (ANO), který se vyjadřoval ke stavu v domovech důchodců a v domovech sociálních služeb. Kromě toho, že bude zavedeno povinné testování nových příchozích klientů, jak upozornil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), tak se bude vláda snažit dodat co nejvíce ochranných pomůcek do zmíněných prostor.

Vojtěch dodal, že by mělo být v každém kraji vyhrazeno několik desítek lůžek pro pacienty s onemocněním COVID-19. „V Praze takto máme kolem 322 lůžek,“ zmínil. 

19:17
Dnes

Premiér Andrej Babiš (ANO) odpověděl na dotaz, proč je zákaz prodloužený pouze do 11. dubna, což je navíc ještě sobota. „My budeme 7. dubna ve Sněmovně žádat o prodloužení nouzového stavu,“ odvětil.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) následně dodal, že by se nedivil, pokud by se nouzový stav prodloužil o dalších 30 dní. Hamáček také uvedl, že v době Velikonoc nechá posílit policejní hlídky, aby během oslav nepřibyl počet nakažených. 

„Je ale nesmysl, aby vás policista pokutoval za nenošení roušky, pokud jste sám na kole v lese. Pokud ale sedíte někde na zahrádce s dalšími deseti lidmi, tam už musíte počítat s tím, že vám tu pokutu dají,“ dodal ministr vnitra Hamáček.

Roman Prymula a Jan Hamáček s rouškou na tiskovce na Úřadu vlády (17.3.2020)
19:08
Dnes

 Vedle prodloužení zákazu volného pohybu osob a uzavření obchodů a služeb se na vládě diskutovalo i o opatřeních, která se týkají dopravy. 

„Bude upraven způsob prodeje jízdného. My jsme udělali už první krok, kdy jsme umožnili to, že není nutné prodávat ve vlacích lístky na úrovních průvodčích. Nedochází tak ke kontaktu osob s průvodčím. Stejně je to nyní u autobusů. Drtivá většina regionu to respektuje a snaží se řidiče odstínit. Jsou ale ještě kraje, kde to tak nefunguje,“ uvedl ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

19:05
Dnes

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Usnesení schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky.

19:02
Dnes

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci uvedl, že se na vládě řešil i zákaz přítomnosti třetí osoby u porodu. „Je na místě tento zákaz udržet. Shodli jsme se na tom s odborníky,“ řekl Vojtěch. 

Uvedl také, že se shodli na ustanovení výjimek. K porodu bude moci například tlumočník, pokud bude rodit cizinka. Dále se zákaz netýká opatření pro nevidomé, neslyšící, zdravotně postižené či pro ženy, které očekávají narození mrtvého plodu,“ vypočítával Vojtěch na tiskové konferenci. 

18:57
Dnes

Do povinné dvoutýdenní karantény bude muset s výjimkami každý, kdo se vrátí do České republiky. Dosud se povinnost karantény týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací,  je to 19 zemí, mimo jiné USA, Španělsko, Itálie, Německo, Rakousko, Francie, Austrálie nebo Velká Británie.

„Karanténa platí na kohokoliv, kdo se vrací do České republiky. Policie vede evidenci na hraničních přechodech, takže bude velmi jednoduché karanténu kontrolovat,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

18:55
Dnes
!

Vláda jmenovala dosavadního šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymulu do čela Centrálního řídícího týmu COVID-19, řekl premiér Babiš.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a náměstek Romany Prymula na ministerstvu zdravotnictví (27.3.2020.)
18:51
Dnes
!

V Česku zemřelo už 23 lidí, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Všichni měli i další vážná onemocnění. Roste také počet vyléčených, těch už je 25, ráno to bylo 11.

18:52
Dnes

„Z hlediska vývoje je na místě, abychom tato opatření drželi. Minimálně do té doby velikonoční. Následně se bude projednávat prodloužení nouzového stavu,“ okomentoval prodloužení zákazu volného pohybu osob ministr Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. 

Důvodem je i stále stoupající počet nakažených, ale také zesnulých Čechů na nový druh koronaviru.

18:49
Dnes
!

V Ústeckém kraji od rána vzrostl počet lidí s potvrzenou nákazou nemocí COVID-19 o 27 na 139. Jeden pacient zemřel, další se uzdravili.

18:43
Dnes

Ústí nad Labem se rozhodlo vytěsnit kamionovou dopravu z průmyslové zóny v Předlicích. Kolem zón vede dálnice D8 a nákladní auta často parkují právě v Předlicích. Řada z řidičů podle města ale nedodržuje nařízení vlády a nenosí roušky. Místní občané a zaměstnanci firem se obávají o své zdraví. 

18:38
Dnes
!

Ve Zlínském kraji od dnešního rána přibyl jeden případ nákazy novým koronavirem, je jich celkem 129. Nejvíce případů je na Uherskohradišťsku, a to 75.

 

18:36
Dnes
!

Aktuální čísla ke koronaviru: V ČR je 2942 potvrzených případů. Sedmnáct lidí zemřelo, 11 se vyléčilo. 

18:30
Dnes

V Central parku uprostřed New York City roste polní nemocnice.

18:28
Dnes
!

V Moravskoslezském kraji je k 18:00 evidováno 278 lidí s nemocí COVID-19. Je to o 11 osob více než v neděli večer. Největší nárůst má Karvinsko.

Dodávka ochranného materiálu, který do Česka dorazil z Číny, určená pro Moravskoslezský kraj, je už rozvezena na výdejní místa. V regionu jich je šest, v každém okrese jedno. (23. 3. 2020)Dodávka ochranného materiálu, který do Česka dorazil z Číny, určená pro Moravskoslezský kraj, je už rozvezena na výdejní místa. V regionu jich je šest, v každém okrese jedno. (23. 3. 2020)
18:26
Dnes
!

Nákaza korovirem se v Itálii potvrdila už u více než 100 000 lidí. Onemocnění COVID-19 v zemi podlehlo od neděle dalších 812 pacientů, celkem tamní úřady nyní evidují 11 591 obětí. 

Loučení s oběťmi koronaviru v Itálii. (30.3.2020)Rozloučení s oběťmi koronaviru v Itálii. (30.3.2020)
18:12
Dnes

Domov pro seniory v Litoměřicích čeká na výsledky testů na onemocnění COVID-19. Klient domova s pozitivním testem, který byl hospitalizovaný v ústecké Masarykově nemocnici, zemřel. Nákaza nebyla hlavní příčinou úmrtí.

17:59
Dnes

Ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru zveřejnil záběry letadel, která do ČR dovezou další zdravotnický materiál.

 

17:55
Dnes
!

Ve Vietnamu se vyléčil Čech, který tam byl v lékařské péči po pozitivním nálezu na koronavirus. Byl propuštěn z nemocnice a plánuje se vrátit do ČR.

17:50
Dnes
!

Restaurace zůstanou uzavřené do soboty 11. dubna. Vláda dnes prodloužila zákaz, který původně platil do středy. Netýká se například výdeje jídla okénkem nebo prodeje s sebou bez vstupu do provozovny. Omezení neplatí také pro provozovny, jež neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb nebo vězeňských zařízení.

Vláda také prodloužila do soboty 11. dubna zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Původně platil do středečních šesti hodin. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků.

17:43
Dnes

Ve Spojeném království přibylo k včerejšímu odpoledni dalších 180 obětí nákazy koronavirem, dohromady v zemi již nemoci COVID-19 podlehlo 1 415 lidí.

17:35
Dnes

Královéhradecký kraj dnes poslal do domovů seniorů a do dalších zařízení sociálních služeb 102 000 roušek a 10 000 respirátorů třídy FFP2. Domovy seniorů a sociální služby dále dostaly 1 500 ochranných rukavic a 100 ochranných obleků.

17:32
Dnes
!

V italské Lombardii za poslední den podlehlo COVID-19 dalších 458 lidí. V nejhůře zasaženém italském regionu tím zemřelo už 6 818 osob.

Lidé na koronavirus v Itálii stále umírají. (30. 3. 2020)Loučení s oběťmi koronaviru v Itálii. (30.3.2020)
17:30
Dnes

Hospodářský krizový štáb nakonec nevznikne, sdělil novinářům ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Vláda nebude vytvářet další orgán, záležitosti bude řešit MPO a další ministerstva.

Debata pokračovala i po skončení tiskové konference.
17:29
Dnes

Zástupci podnikatelů v cestovním ruchu vytvořili záchranný plán pro obor v Česku. Je rozdělen do tří částí, které zahrnují současný nouzový stav a dále období do dvou a do šesti měsíců po jeho konci. Cílem opatření je udržet co nejvíce firem v oboru a zabránit propouštění, následně podpora obnovy cestovního ruchu. Plán připravilo Fórum cestovního ruchu, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací a Svaz léčebných lázní ČR. Záchranný plán dnes spolu s otevřeným dopisem zaslali vládě.

17:26
Dnes

Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí na úplné prominutí DPH na bezúplatné dodání roušek, respirátorů, dezinfekcí a dalších ochranných pomůcek.

 

17:22
Dnes
!

Omezení volného pohybu v ČR, které má bránit šíření nového typu koronaviru, dnes kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna. Dosud platilo do 1. dubna.

17:18
Dnes

Poplatky za komunální odpad, psy a z pobytu bude možné v Hradci Králové nově zaplatit až do 15. června. Radnice stotisícového města pokračuje v opatřeních, jež mají zmírnit dopady způsobené nouzovým stavem, který v ČR platí kvůli šíření koronaviru. 

17:17
Dnes
!

V Karlovarském kraji přibyly dva nové případy nákazy koronavirem. Dohromady je v kraji už 88 nakažených z celkových 817 testovaných lidí.

17:13
Dnes
!

Britský princ Charles se z koronavirové nákazy vyléčil a byl propuštěn z domácí izolace. Oznámil to dnes mluvčí londýnské rezidence 71letého následníka britského trůnu Clarence House. Nejstarší syn 93leté královny Alžběty II. měl jen mírné příznaky nemoci COVID-19. 

Princ Charles v Jeruzalému.
17:06
Dnes
!

Vláda schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu. Po Prymulovi převzal jeho vedení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Roman Prymula a Jan Hamáček s rouškou na tiskovce na Úřadu vlády (17.3.2020)
17:05
Dnes

Ministerstvo obrany objedná ochranné pomůcky proti koronaviru přes alianční agenturu NSPA. Na první objednávku vyčlení asi 54 milionů korun.

17:03
Dnes

Tuzemské autobazary vyzvaly vládu, aby zařadila prodej ojetých aut mezi výjimky ze zákazu poskytování služeb kvůli šíření koronaviru. Kvůli opatření jsou na trhu aktuálně vozy za 18 miliard, se kterými nemůže nikdo obchodovat. 

pav747 ( 30. března 2020 19:56 )

Co by tebe zajimalo, nikoho nezajima. Kolik tady kdo travi casu, je jen jeho vec.

cituji: "Agresivní chování, samá vulgarita a myšlenka žádná, samé hlouposti,nebo kopírování od antiburešů, kteří jediní tady vedou solidní a věcnou diskusi"

NO TO JE TEDY BOMBA! ONO JE TO TOTIZ OBRACENE

air_ ( 30. března 2020 19:55 )

Míjej buřiče.

titan33 ( 30. března 2020 19:54 )

Babiš vysvětluje pomalu " to je pecka dne, všichni jsou primitové, ale koktal bavič má za jedna, máš na můj vkus divné spektrum, utrum

air_ ( 30. března 2020 19:52 )

Škudlíme a 3 mld jde na pušky. To se snad mohlo posunout.

jeessee ( 30. března 2020 19:50 )

Mě by třeba zajímalo, proč sem pořád píšou "lidé"jako wp2 !? Dyť tohle má admin zrovna házet vsi koše !!! Agresivní chování, samá vulgarita a myšlenka žádná, samé hlouposti,nebo kopírování od antiburešů, kteří jediní tady vedou solidní a věcnou diskusi. tak proč?!?! Ptám se, proč tady tihle "lidé"tráví víc jak 20 hodin denně ??? Co to je za "elitu",to musí bejť život,bez rodiny, kamarádů,jen hnípat na diskusní stránce,kde z nich stejně nic kloudného nevypadne !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud