Koronavirus ONLINE: 11 mrtvých a 2622 nakažených v Česku. Dvě další úmrtí byla v Praze

Aktualizováno -
28. března 2020
20:40
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 11 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotě přitom 2622 lidí. Oproti pátku zemřeli další dva lidé, oba v Praze. Pro nemocné seniory z domovů důchodců stát vyhradí 329 lůžek v nemocnicích Na Bulovce, Na Františku, v Lázních Toušeň a Těchoníně. Několik lidí v noci pořádalo na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku akci bez roušek, podával se alkohol, kouřilo se tu a byla tam i nafukovací vířivka. Policie pak například v Želízech na Mělnicku zasahovala u parkujících turistů. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
22:15
Dnes

Pražské arcibiskupství potvrdilo, že u biskupa Karla Herbsta bylo potvrzeno onemocnění koronavirem. Jeho stav je vážný. Je na jednotce intenzivní péče. Romuald Štěpán Rob z plzeňské diecéze pak potvrdil v ČT informaci o karanténě Dominika Duky, kardinál je podle něj prý v dobrém stavu a dál i z karantény chce pokračovat ve své práci.

21:39
Dnes

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dohadují kvůli zásobám roušek a respirátorů. Vše odstartoval jeden tweet odborážského předáka Josefe Středuly, který upozorni na to, že domovům pro seniory chybí ochranné pomůcky. To by mohlo podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové mít fatální následky až pro 140 tisíc lidí. Zaměstnanců i klientů.  

Hamáček s Vojtěchem se přitom veřejně dohadují, kdo měl materiál zajistit. A nezajistil. „Myslím, že ze záznamu z tiskové konference po vládě 19. 3. je zcela jasné, kdo koho zásobuje. Podruhé jsme to probírali 23. 3. Rád to proberu znovu v pondělí,“ psal Vojtěch pod jeden zkomentářů. 

Do vlákna se připojil také ministr vnitra Hamáček, který si nechtěl nechat líbit fakt, že Vojtěch svádí na něj, že nezajistil, co měl. 

„Ok, tak fajn, ono to možná ukáže tu absurditu „dvojí distribuce. Kdybych nemusel pustit na palubu čtvrtečního China Eastern 2 miliony ‚vašich‘ respirátorů, mohl jsem přivézt 2 mil „svých“, ty už mohly být na krajích a nemusel jste mi 200 tisíc ‚půjčovat‘“ reagoval Hamáček. 

21:34
Dnes
!

Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus, uvedla ČT. V domácí karanténě je proto i Duka a další biskupové. Herbst je v nemocnici od pátku, Duka byl ještě v pátek v České televizi v pořadu Interview ČT 24. Jestli šla do karantény i moderátorka Jana Peroutková, televize neuvedla.

Biskup Karel Herbs měl pozitivní test na koronavirusKardinál Dominik Duka v Interview ČT 24 (27. 3. 2020)Kardinál Dominik Duka v Interview ČT 24 (27. 3. 2020)
20:55
Dnes

Během soboty přibylo v České republice 227 nakažených koronavirem. Celkový počet se tak zvedl na 2622, uvedlo to večer zhruba v půl deváté ministerstvo zdravotnictví. Dosud největší denní přírůstek je 373.

20:30
Dnes
!

„Dva případy úmrtí jsou v Praze,“ uvedla mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Údaje o věku nebo informaci o tom, kde byli dotyční hospitalizovaní, neupřesnila. „My v tuto chvíli diskutujeme nad ochranou osobních údajů,“ zmínila jen. Počet nakažených narostl na 2622.

20:18
Dnes

Ve Francii si koronavirus vyžádal životy dalších 319 lidí. Celkový počet úmrtí od začátku pandemie tak stoupl na 2314. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na údaje, zveřejněné francouzskou vládou. Bilance zveřejněná v pátek večer ještě uváděla 1995 mrtvých.

19:58
Dnes
!

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do dnešního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. ČTK to řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková.

Další ohnisko nákazy v domově pro seniory! 12 nakažených v Břevnici u Havlíčkova Brodu
19:43
Dnes

Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula večer v České televizi řekl, že není spokojen s vývojem počtu případu onemocnění koronavirem v zemi. Je podle něj potřeba hledat, kde se může nadále koronavirus šířit. Spokojen je s používáním roušek, dochází ale podle něj k riziku šíření prostřednictvím kontaminovaných povrchů. Zmínil například pečivo, na které lidi sahají, zda je měkké.

Je také podle něj potřeba změnit systém péče o seniory tak, aby se zabránilo zavlečení viru z vnějšího prostředí. Řekl, že by například personál mohl se seniory v domovech důchodců bydlet, zmínil také, že by měli být testováni senioři, kteří se do domovů vrací ze zdravotnických zařízení, stejně jako nový personál.

19:42
Dnes
!

Počet případů nákazy koronavirem dnes překročil celosvětově hranici 640 000, téměř 30 000 z nich zemřelo. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Zhruba třetina všech obětí připadá na Itálii, kde na nemoc COVID-19 zemřelo 10 023 osob. Za posledních 24 hodin tu přibylo téměř 900 obětí. Jen o něco méně lidí podlehlo nákaze ve Španělsku, 832 úmrtí za jediný den je v této zemi rekordní. Spojené státy, které se ve čtvrtek staly zemí s nejvíce případy nákazy, zvažují uvalení karantény na New York. Čínské město Wu-chan, odkud se nákaza koncem loňského roku začala šířit, se po dvou měsících izolace po železnici otevřelo světu.

Nejvíce zasaženou zemí jsou USA s více než 112 000 infikovanými, následuje Itálie s přibližně 92 500 potvrzenými případy nákazy, Čína s téměř 82 000 nakaženými a Španělsko s více než 72 000 případy. V ČR bylo k dnešnímu večeru 2541 nakažených, na nemoc COVID-19 zemřelo 11 pacientů.

19:35
Dnes

Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že všichni pracovníci, kteří nejsou zásadně důležití pro chod země, zůstanou po dva týdny doma s plným platem.

Dvoutýdenní placená dovolená pro všechny, rozhodl španělský premiér. Má to ale háček
19:31
Dnes

Politici už se začínají přít, o kolik dní by se měl prodloužit stav nouze, který je zatím platný do 12. dubna. Tentokrát by už ale o jeho prodloužení musela rozhodovat Poslanecká sněmovna.

„Plně podporuji, aby pokračoval nouzový stav. Jsme v momentě, kdy se ta křivka může lámat a ukáže se, zda ta opatření zafungovala,“ okomentoval možnost prodloužení nouzového stavu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Ministr vnitra Jan Hamáček vystoupil na tiskové konferenci po jednání vlády (23. 3. 2020)
19:22
Dnes

V zahraničí jsou stále ještě tisíce Čechů, kteří se chtějí dostat zpět domů. 

„Jejich počet je zhruba 15 tisíc a  to číslo klesá. Snažíme se komunikovat s každým, kdo kontaktuje naši ambasádu,“ řekl ministr Tomáš Petříček v ČT.

Ministerstvo zahraničí chystá další repatriační lety: „Máme schváleno 111 milionů korun na repatriační program.“

19:17
Dnes

Kapacita repatriačního letu, který pro české občany vypravuje ministerstvo zahraničí, byla zaplněna. České velvyslanectví ve Washingtonu to dnes uvedlo na svém webu.

Letadlo odletí z Chicaga v úterý. Zájemci o návrat do ČR, kteří neměli možnost se zpět dopravit komerčními dopravci, se mohli hlásit do dnešního poledne.

České velvyslanectví ve Spojených státech v pátek vyzvalo české občany, aby si rezervovali letenku do Evropy. V dalších dnech se očekává omezování spojení, což povede k růstu cen letenek. 

19:12
Dnes

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) měl na závěr rozhovoru s Českou televizí odkrytý nos. To není zrovna předpisový způsob, jak ji nosit.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) měl na závěr rozhovoru s Českou televizí odkrytý nos (28. 3. 2020)
18:49
Dnes

Nemocnice Na Františku bude od pondělí přijímat lehčí případy seniorů, u kterých se potvrdí onemocnění COVID-19. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Petr Bidlo z úřadu Prahy 1, která nemocnici vlastní.

Ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že pro nemocné seniory z domovů důchodců vyhradí celkem 329 lůžek Na Františku, Na Bulovce, v lázních Toušeň a v Těchoníně.

S žádostí o pomoc se na Městskou část Praha 1 obrátil Ústřední krizový štáb.

18:31
Dnes

Po nákaze koronavirem zemřelo v Itálii již přes 10 000 lidí, za posledních 24 hodin přibylo 889 obětí. Úřady evidují celkem 92 472 případů nákazy. S odvoláním na italskou civilní ochranu o tom dnes informovaly světové agentury.

Nejhůře zasaženým regionem je Lombardie na severu země, kde se zatím potvrdilo 39 415 případů nákazy a 5944 lidí zemřelo. Počet nových případů zde v sobotu činil 2117, zatímco v pátek jich bylo 2409.

Řím v době koronaviru (28. 3. 2020)Koronavirus v Itálii: Nákaze podlehly desítky zdravotníků, tisíce jsou nakaženy
18:20
Dnes
!

Počet lidí, kteří zemřeli nakaženi novým koronavirem, se zvýšil na 11. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví.

18:19
Dnes

Albánie dnes vyslala do Itálie tým 30 lékařů a zdravotních sester, aby zde pomáhal ve zvládání epidemie koronaviru. Balkánská země patří k nejchudším státům v Evropě a její zdravotnictví teprve očekává hlavní nápor nemocných, upozornila agentura Reuters.

Vláda albánského premiéra Ediho Ramy vyčlenila 11 milionů leků (2,3 milionu korun) na platy lékařského personálu, který se ke službě v Itálii přihlásil dobrovolně. Působit bude v okolí těžce postiženého lombardského města Bergama.

18:01
Dnes

„V obci Želízy na Mělnicku kontrolovala od ranních hodin opakovaně mělnická policejní hlídka místní parkoviště. Během průběhu dne se tam měli neustále shromažďovat lidé, kteří se ve skupinách pohybovali jako turisté v přírodě. Dle oznámení občanů navíc byli bez roušek,“ řekla tisková mluvčí Policie ČR Lucie Nováková.

Uvedla také, že policisté na místě však bez roušek nikoho přímo nepotkali a věc koncentrace více osob na místě řešili s občany domluvou.

„V rámco Středočeského kraje bylo takových oznámení hned několik,“ dodala mluvčí.

17:45
Dnes

Premiér Andrej Babiš (ANO) se pro Blesk Zprávy podrobněji vyjádřil ke zmrzlině a její konzumaci na veřejnosti. „Já jsem to konzultoval s panem Prymulou a s paní hlavní hygieničkou (Jarmila Rážová, pozn. red.). Tam je to take away (odnos s sebou, pozn. red.). Když si člověk uvolní roušku a sní si to pod rouškou, tak to není zakázané,“ uvedl premiér Babiš pro Blesk Zprávy ke zmrzlině, kterou si v pátek dal.

„Není to nic proti rozhodnutím vlády. Lidé můžou chodit na procházku. Byl jsem překvapený, že to lidé vnímají negativně,“ řekl premiér a dal radu, jak se s konzumací zmrzliny vypořádat. „Máte dvě šňůrky, které si uvolníte. Musíte to konzumovat, kde nikdo není. Co by prodejce prodával, když by to pak nikdo nekonzumoval,“ dodal předseda vlády.

Premiér Andrej Babiš (ANO) si vyrazil s kolegy na jarní procházku
17:45
Dnes

Pracovníci sociálních služeb dostávají konečně od státu ochranný zdravotnický materiál.

„V tuto chvíli jsou do sociálních služeb rozváženy respirátory, takzvané dvojky. Je to 300 tisíc kusů z ministerstva zdravotnictví a 200 tisíc kusů z ministerstva vnitra,“ řekla v České televizi ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).  

Podle Maláčové by dnes mělo přistát v Česku také letadlo s dalším zdravotnickým materiálem. „S více než třemi miliony jednorázových rukavic a také bude rozvážena zásilka s více než 70 tisíci ochrannými obleky. To jsou přesně ty pomůcky, které do teď v sociálních službách chyběly,“ konstatovala ministryně práce.  

V cele republice je podle Maláčové celkem 539 domovů pro seniory, ve kterých je 36 tisíc klientů a 370 domovů je se zvláštním režimem, tedy například Alzheimer centra, kde je podle ministryně 21 klientů.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podepisuje prominutí penále OSVČ za pozdní podání přehledu na OSSZ za rok 2019
17:43
Dnes

V městské nemocnici v Kadani nedaleko Chomutova je hospitalizován první pacient s onemocněním COVID-19. Je v izolaci. Někteří zaměstnanci jsou v karanténě. Informovala o tom dnes nemocnice na svém webu.

Doposud byli pacienti s novým typem koronaviru z Ústeckého kraje, kteří potřebují lékařskou péči, převáženi na infekční oddělení nemocnice v Ústí nad Labem.

17:32
Dnes
!

V Česku je novým koronavirem nakaženo k sobotnímu odpoledni 2541 lidí, počet vyléčených zůstává na 11 a beze změny je i údaj o počtu devíti úmrtí. Celkový počet provedených testů je 36 374. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví.

17:25
Dnes

Technická univerzita v Liberci sleví studentům, kteří museli kvůli uzavření škol narychlo opustit vysokoškolské koleje, 35 procent na kolejném.

Kdo chce slevu získat od 11. března, kdy stát kontaktní výuku na školách zakázal, musí o ni požádat prostřednictvím dodatku ke smlouvě o ubytování, který zašle e-mailem na adresu vysokoškolských kolejí.

17:17
Dnes

Japonský premiér Šinzó Abe dnes slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na ekonomiku země, která je třetí největší na světě. Opatření podle něj budou zahrnovat fiskální pobídky i daňové úlevy pro společnosti, detaily ale zatím nebyly zveřejněny, napsala agentura Reuters.

Jsme v kritické fázi. Musíme být připraveni na dlouhou bitvu,“ řekl Abe s tím, že se snaží být v tomto případě „zcela otevřený“.

Japonský premiér Šinzo Abé a jeho projev o koronaviru (28. 3. 2020)
16:52
Dnes

Resort ministerstva obrany k dnešnímu dni eviduje 12 nakažených koronavirem, v karanténě je 907 příslušníků, uvedla Armáda ČR na svém twitteru.

16:35
Dnes

„Policisté domluvili řidičům, co tam byli,“ uvedl pro Blesk Zprávy starosta obce Želízy Milan Zajíček k zásahu u parkujících turistů. „Policie nemá právo ani páky s nimi cokoli dělat, pokud mají roušky. Skupinky řeknou, že spolu bydlí v jedné domácnosti,“ zmínil Zajíček.

Starosta Želízů se prý snaží turistům vysvětlit, že obec není příroda, ale marně. „Parkoviště, které je uprostřed obce, od neděle uzavřeme. Ať lidé parkují za vesnicí nebo kdekoliv jinde, ale ne v zastavěné části obce,“ dodal. Připustil ale, že vyhradit turistům nějaké místo na parkování mimo zastavěnou část vesnice nemůže. „Pole jsou obdělávaná, jinde pozemky nemáme,“ připojil Milan Zajíček.

16:31
Dnes

České firmy a vědci odvádějí skvělou práci! Na MPO mobilizujeme spolupráci univerzit a podnikatelů. Na platformě spojujemecesko.cz aktivujeme nabídky a poptávky spojené s koronavirem,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

16:20
Dnes

V obci Želízy na Mělnicku zasahuje policie kvůli přílivu turistů. Místní mají za to, že tu nemají v době nouzového stavu a omezení volného pohybu co dělat.

 

 

15:58
Dnes

V karanténě skončila posádka sanitky krajské záchranné služby z Výjezdové základny oblasti Západ. Ta zahrnuje okresy Domažlice a Tachov. Záchranáři přišli do styku s pacientkou nakaženou COVID – 19.

Podle informací Blesku vyjížděli k pacientce, která si stěžovala na zdravotní problémy nesouvisející s nákazou koronavirem. Tu převezli do nemocnice. „Už několikrát jsme měli případy, kdy jsme převáželi pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. Ale nikde se u nich toto onemocnění nepotvrdilo. Teď máme jednu posádku, která přišla do styku s pacientem s pozitivním testem na COVID – 19,“ řekl Martin Brejcha z krajské záchranky. 

15:51
Dnes

Při kontrole státních hranic se nemocí COVID-19 nakazil jeden voják 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci. Je v domácím léčení, má lehký průběh onemocnění. Informovala o tom dnes Česká televize a ČTK informaci potvrdil starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD). Vyjádření Armády ČR ČTK zjišťuje.

„Vojáci mě o tom samozřejmě informovali, už před dvěma dny. Přijali svá opatření,“ řekl Mrvka.

Podle ČT se voják pravděpodobně nakazil na jednom z bývalých hraničních přechodů v jižních Čechách při kontrolách kvůli koronaviru. Má lehký průběh onemocnění, je v domácím léčení. ČT uvedla, že byl v kontaktu s 12 dalšími vojáky, kteří jsou teď v preventivní karanténě.

Až 80 vojenských policistů je od čtvrtka na Olomoucku vyčleněno na posílení státní policie.
15:36
Dnes

Na žádost hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) posíláme 10 000 rychlotestů, budou sloužit k testování po návratu z karantény,“ uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

15:30
Dnes

Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Během posledních 24 hodin v ostrovní zemi podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, 260 lidí.

Ve Švýcarsku podle ministerstva zdravotnictví počet mrtvých stoupl z pátečních 197 na 235. V Nizozemsku zemřelo dalších 93 lidí, celkový počet obětí činí 639, uvedla agentura Reuters.

Koronavirus v Británii: Mnoho lidí porušuje omezení vycházení, (25.03.2020).
15:14
Dnes

Nemocnice v lombardském městě Varese na severu Itálie nasadila v boji s epidemií koronaviru roboty. Šest přístrojů vybavených videokamerou jich tu pečuje o 12 nakažených pacientů. Mimo jiné umí změřit teplotu, napsala dnes agentura APA.

„Roboti sice nenahradí přímý kontakt s pacientem, v některých případech nám ale pomáhají šetřit čas, což je v nynější době nouzového stavu důležité,“ řekl primář nemocnice Francesco Dentali.

Transport italského pacienta do nemocnice v německých Drážďanech.
14:40
Dnes

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově dnes přistálo druhé letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Přivezlo roušky, respirátory i obleky.

murQ ( 28. března 2020 22:30 )

235 obětí Švýcaři.

murQ ( 28. března 2020 22:24 )

I na pracovištích, zvážím! Lidi se bojí na sebe mluvit, potkávat, dávají odstup a je jim trapně. Zvyknou. Cestou z lesa tu dělali dělníci výkop, byli dost natěsno. 8 v ústenkách makalo a 2 tmaví bez čučeli a hulili.

murQ ( 28. března 2020 22:19 )

Pořád nic, asi nás o sobotě šetří.

murQ ( 28. března 2020 22:17 )

Ty nové exity v Praze, nevíš věk? Čekám info v Událostech. USA a to Španělsko, to je síla , lidem kde je ještě hej, to nedochází..

hulmihosoudruhu ( 28. března 2020 22:15 )

Teď už začnou velká čísla, nebude možné se zabývat každým.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud