Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Komentář: Ještě to rozjedeme, slibují Piráti a Starostové. Zatím to rozjeli Babišovi

Autor: Petr Holec - 
21. července 2021
05:27

Koalici Pirátů a STAN jako by došel dech v poločase zápasu. Ještě nedávno jasně vedla volební preference a šéf Pirátů Ivan Bartoš se pasoval do role příštího premiéra. Necelé tři měsíce před volbami ale podle většiny posledních průzkumů znovu vede ANO premiéra Andreje Babiše. Lídři Pirátů a STAN si sypou popel na hlavu a slibují, že to teprve rozjedou. Zatím to ale rozjeli hlavně Babišovi.

Ten byl delší dobu v defenzivě kvůli covidu a Pirátům a STAN rostly volební preference samy. Pak ale pandemie ustoupila a místo ní nastoupily mnohdy strašidelné výroky a nápady Pirátů. Bartoš vyděsil svým „mladickým“ výrokem, že nemá problém s muslimskou Evropou bez hranic, zatímco pirátského „ekonomického experta“, což byl vždycky zábavný protimluv, a poslance Mikuláše Ferjenčíka zase doběhl jeho někdejší sen o uzákonění polyamorie. A co hůř: ze strany začaly ucházet nápady na nejrůznější zdanění všeho, co existuje.

Z Pirátů se tak rázem stali nejen vítači migrantů, ale i novodobí „loupežníci“, co chtějí lidem jen brát. Předvolební situace se proto najednou otočila: Babiš, jenž předtím utíkal před pandemií, začal diktovat mediální agendu, zatímco Piráti teď utíkají před vlastními údajnými „hoaxy“. A nejspíš před nimi budou utíkat až do voleb. Zmíněnými nápady i jejich popíráním to totiž už rozjeli tak, že útoky na sebe vlastní municí nezastaví. Na to už se mnozí piráti veřejně revolučně zamysleli až moc.

Na úkor koalice Pirátů a STAN lehce posílila trojkoalice SPOLU tvořená ODS, TOP 09 a lidovci, jež ohlásila, že chce vládnout právě s Piráty a STAN. Jenže z ODS, nejsilnější strany SPOLU, uchází stále více strachu z vlády s levicovými Piráty, kteří jsou v mnohém jejím opakem. Jihočeský hejtman a člen Výkonné rady ODS Martin Kuba, jehož politický comeback určitě ještě neskončil, už veřejně řekl, že by mu nevadila vláda s ANO. A neveřejně to říkají i jiní.

Podle Kuby nedává koalice SPOLU smysl, pokud nevyhraje volby. To sice zatím ve vzduchu úplně nevisí, nově tam ale visí další spor mezi ODS a pirátskou koalicí. K „pirátství“ se nyní přidal i zelený balík EU a hlavně zákaz prodeje nových aut s benzinovými a naftovými motory od roku 2035. Zatímco ODS říká, že jeho finální schválení (musí ho schválit Evropská rada i europarlament) nedopustí, podle Pirátů čím dřív začne platit, tím líp. Podle některých by dokonce měl být ještě radikálnější.

Krátce před volbami je politická situace následující. Lidé střízliví z Pirátů a STAN, zatímco ODS střízliví z vládnutí s nimi. A ANO znovu i vede. Povolební karty navíc ještě před volbami částečně rozdal prezident Miloš Zeman, jenž řekl, že sestavením vlády pověří lídra vítězné strany, což podle něj není koalice. A co víc: na sestavení vlády i případné získání důvěry ve sněmovně mu dopřeje královsky velkorysý čas.

Nezkoušejste ani číst mezi řádky: i bez bonmotů Zeman v podstatě řekl, že Babiše nechá premiérem i po volbách, i když je nevyhraje. A hledat sněmovní většinu klidně může až do konce jeho prezidentského mandátu v roce 2023. Babiš chce samozřejmě volby vyhrát, protože kdyby nevyhrál ani neměl ve sněmovně vládní většinu, a Zeman ho přesto jmenoval premiérem, může být plná lidí nejen Letná a nejen o víkendu. A poté do vlády s ANO případně zlomit ODS a třeba i Roberta Šlachtu, jehož policejní Přísaha nejspíš míří do Sněmovny.

Právě tyhle tři strany totiž nápadně pojí odpor k euru, migraci, zvyšování daní i „neláska“ k EU, jak by pravil klasik. V těchto klíčových věcech k nim má ODS blíž nejen než k Pirátům, ale i ke stále progresivnější TOP 09. I proto Piráti a STAN doufají, že to ještě rozjedou. Víc než kdy jindy se totiž hraje o každý hlas

Video  Politolog o klíčové roli komunistů u nedůvěry vládě: Babiš se jim bude ještě hodit  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

panda82 ( 14. srpna 2021 10:07 )

Co chtějí rozjet, kdyby neměli na mušce Babiše, tak se neumí vůbec v politice orientovat, jen plácají nesmysly coby kdyby, jaké mají vzdělání, že nemají přehled o lidech o kterých chtějí rozhodovat, obyčejní práskačí , čerpají jen z drbů

denisz ( 11. srpna 2021 13:10 )

Co je pravdy na tom, že si Piráti platí trolly, co jim na sociálních sítích dělají dobrou reklamu a hanobí tam ty co je kritizují ?

denisz ( 11. srpna 2021 13:06 )

Piráti to ve velkém kvantu s menší kvalitou rozjeli už dávno. Výsledkem byl pokles preferencí. Rakušan se u nich našel. Teď si postěžovat, že je pronásledován, samozřejmě od Babiše. Další politik co začal trpět stihomamem, jak bylo běžné u Pirátu. Opak je přitom pravda. Oba pronásledují léta spíše Babiše. .

DanY67 ( 21. července 2021 17:06 )

Že by se lidem konečně rozsvítilo?a zablikala červená tedy stop Pirátům?konečně.

DanY67 ( 21. července 2021 17:04 )

Nikdy jsem nevolil ANO no teď hodláme tak činit .ANO+­SPD+KS­ČM+Šac­hta

Zobrazit celou diskusi