Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Komentář: Velkostatkář Arenberger končí, vrací se superstar Vojtěch. Vyplatí se Babišovi jeho comeback?

Autor: Petr Holec - 
26. května 2021
05:00

Je to jednoduchá politická rovnice: nepřiznaný majetek ministra zdravotnictví Petra Arenbergera začal stát premiéra Andreje Babiše krátce před volbami tak vysokou politickou cenu, že bývalému šéfovi vinohradské nemocnice zlomil vaz po pouhých osmačtyřiceti dnech ve funkci. Arenberger v úterý rezignoval a nahradí ho Adam Vojtěch, jenž na stejnou funkci rezignoval vloni v září. Osmiměsíční personální kruh se tak uzavřel.

Ano, Vojtěchovo ministerské zmrtvýchvstání je premiérou, nakonec všechno je jednou poprvé. Klíčová otázka ale je, jak moc se právě teď Babišovi vyplatí comeback populárního účastníka pěvecké soutěže SuperStar a jeho osobního politického odchovance. Vojtěch totiž rezignoval jako jeden z nejpopulárnějších politiků, z čehož se mimochodem na ministerstvu zdravotnictví stává stejná ironická tradice jako z jepičích životů zdejších ministrů: jako populární „padli“ i jeho podzimní ministerští nástupci Roman Prymula a Jan Blatný; první ve funkci vydržel 38 dnů, druhý pro změnu 160.

To Vojtěch, jenž přežil dlouhých 1 013 dnů, vedle nich vypadá jako nesmrtelný matador. Samozřejmě je to i tím, že na rozdíl od nich do funkce nenastoupil během pandemie covidu, jež ničí jednoho ministra za druhým. „Koronavirovým“ ministrem byl Vojtěch zhruba půlroku, což jeho „inkubační dobu“ výrazně zkracuje. Spolu s Prymulou se nicméně vloni na jaře stal jednou z tváří rychlého zvládnutí první vlny covidu a Babišovi jistě pomohl k tehdejším rekordním volebním preferencím. Na rozdíl od svého nástupce na ministerstvu jen nepadl kvůli skandálu; vaz mu zlomil nástup druhé vlny pandemie.

Babiš sice Vojtěcha veřejně rád napomínal, aby nebyl zbytečně „slušný“ a nebral na sebe vinu za jiné, když však rezignoval, zahrnul ho snad jako jediného svého exministra nejen maximem chvály, ale i soucitu. I premiér, jenž určitě umí dobře počítat, si logicky uvědomoval politickou cenu ministra, jemuž pro mladický vzhled přezdívali „Babyface“. A zvlášť, když ANO ubývají mladší voliči. Navíc Vojtěch objektivně nebyl špatným ministrem, i když zrovna tohle mu opozice nikdy nepřizná. I proto jeho návrat nyní kvitují někteří profíci jako třeba šéf praktiků Petr Šonka nebo epidemiolog Rastislav Maďar. Exministr se proto nyní může klidně stát tváří zvládnutí finále covidu. Samozřejmě pokud i on nezapomněl, že vlastní pár desítek nemovitostí.

Rezignací Arenbergera sice padl i jeden z důvodů, proč chce opozice Babišově vládě začátkem června vyslovit nedůvěru, ani comeback Vojtěcha na tom ale určitě nic nezmění. To spíš naopak. Změnit názor by ale mohl pomoci polovládním komunistům, jimž pro jejich politická rozhodnutí stále více scházejí věrohodné důvody. Ti Arenbergerovu hlavu taky žádali, o svém postoji k vládě ale mají „přemýšlet“ až do konce května. A záleží samozřejmě i na prezidentovi Miloši Zemanovi.

I on Arenbergerovi „přátelsky“ mydlil schody a předjímal jeho konec, tentokrát ale místo něj už Babišovi necpal svého oblíbence Prymulu. Jestli tedy prezident Vojtěcha odkývne, přežije Babišova vláda i případné vyslovení nedůvěry. Prezident totiž už řekl, že premiéra nechá i v demisi dovládnout až do nástupu příští vlády, což může případně být hodně dlouho po říjnových volbách. Vojtěch tak klidně může v čele ministerstva trumfnout délku ministrování Prymuly, Blatného i Arenbergera i podruhé.

tomik007 ( 29. května 2021 16:40 )

RZEKL bych ze těch holek bude PODSTATNE vice než dvě 👃🏾

tomik007 ( 29. května 2021 16:38 )

Kromě toho ze ho agent Buresh občas provětral 😜

tomik007 ( 29. května 2021 16:37 )

Když byl Vojta male sele - nemel v svete nepřítele 🐖

Andrej_Bures ( 26. května 2021 12:04 )

Nejlepsi vakcina, nejsilnejsi armada, nejhezci prezident a prumerna zivotni uroven na urovni rozvojovych statu. Cim to asi bude?

pindokuk ( 26. května 2021 11:43 )

„Rusko vykonalo svůj možná největší vědecký objev od dob Sovětského svazu“ píše agentura Bloomberg !!

V roce 2016 byla EBOLA v Africe zlikvidovaná ruskou vakcínou ! a právě na jejím základě byl SputnikV realizován.
A pak jde především o peníze – první nástřel západní vakcíny co EU kupovala bylo 98dolarů-Sputnik 10 dolarů, a tak museli snížit Holt je to celé o financích.
Krachující západní Evropa se potřebuje všemožně udržet ještě chvíli na nohou.

Dne 13.3.2021 v časných ranních hodinách vysílala a přiznala česká televizní stanice CNN ve zprávách,že ruská vakcína SputnikV je nejlepší vakcína na světě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa