Komentář: Česko zažilo volební masakr. A další ještě čekají

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
22. 10. 2017
06:00

Už jsme si zvykli říkat sněmovním volbám zemětřesení. Ty poslední ale přinesly hotový masakr, z nějž se česká politika bude vzpamatovávat ještě hodně dlouho. Čím začít? Logicky vítězem, hnutím ANO a hlavně jeho lídrem Andrejem Babišem: ten vyhrál bezprecedentním stylem, když získal téměř 30 procent hlasů. Přinejmenším pro něj už je líp.  

A nejen to: druhou ODS volila jen zhruba třetina voličů jako ANO, což je stejné, jako kdybyste mezi formule 1 pustili garážový tuning. ANO volilo téměř stejně lidí, kolik jich volilo ODS při jejím rekordním volebním zisku v roce 2006. ODS, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL, tedy čtyři tradiční strany, jejichž hlavním volebním programem se nakonec stal boj proti Babišovi, nedají dohromady o moc víc hlasů než ANO. Někde se stala chyba.

Zvlášť šéf TOP 09 Miroslav Kalousek voličům sliboval, že neuhne. Nakonec voliči spíš uhnuli jemu; kdysi vládní TOP 09 sotva prolezla do Sněmovny, když od voleb 2010 ztratila půl milionu voličů. I TOP 09 ale ještě může slavit ve srovnání s ČSSD, jíž postihl suverénně největší masakr voleb: vítěz předchozích voleb utrhl bídných sedm procent, z čehož by neudělali příběh s happy endem ani režiséři pohádek. I na časy s nešťastným Bohuslavem Sobotkou v čele teď boudou v Lidovém domě vzpomínat jako na téměř zlaté.

Tedy pokud jim zůstane. Nejen pro ČSSD totiž volby znamenají i finanční masakr. Její volební propad ale jen stvrdil dlouhodobější volný pád tradičních politických stran, který nyní korunovaly i víc než desetiprocentní zisky Pirátů a hlavně SPD Tomia Okamury. Ten vypadal ještě před dvěma lety, kdy kvůli boji o miliony za volební hlasy utekl z vlastní sekty jménem Úsvit, jako politicky mrtvý muž. Teď se ale na strachu z islámu a mešit, které ještě před volbami 2013 podporoval, vyvezl zpět a v plné palbě. Může za to poděkovat i prezidentu Miloši Zemanovi.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Zatímco Okamura chce Česko vyvést z EU, Piráti pro změnu nevědí, jestli máme zůstat v NATO. Voliči Česko nikdy neposunuli zpět na východ tak jako v letošních volbách. A taky k dalším povolebním masakrům, které zřejmě budou následovat. Podle volebních čísel sice může pokračovat současná volební koalice, zvlášť pro ČSSD by to ale bylo jen dokonání sebevraždy. ANO si může vybírat koaličního partnera, jenže vládnout s Okamurou znamená permanentní harakiri, zatímco komunisti by Babišovi nejspíš znárodnili i Agrofert.

A průšvihem zavání i koalice s Piráty, vesměs ani ne třicetiletými „kluky“ se sklony k webovému pirátství a hulení trávy, jimž jde nejvíc ze všeho ostřelování ostatních. ANO se programově v něčem shodne s ODS, její šéf Petr Fiala nicméně hrdě vyhlásil, že s ANO vládnout nebude. Těžko říct, jak dlouho chtějí tradiční strany ANO bojkotovat. Jejich společný předvolební bojkot udělal z Babiše hegemona. Povolební bojkot ale bojkotuje i vůli téměř třetiny voličů celé země. A to není jako vyšachovat někoho v noci z vlády na magistrátu nebo hejtmanství.

  

Video Vítězná řeč Andreje Babiše: Ve štábu ANO děkoval, ale i si stěžoval na „kampaň“. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

 

Video Petr Fiala (ODS) po vyhlášení výsledků voleb: Je to úspěch, nenechme si ho vzít. A Klaus ml. je nekolegiální. - Blesk / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Havel-krakonos500 ( 22. října 2017 18:09 )

Tvoje diagnóza je nevratná, to je fakt.

jentakjen ( 22. října 2017 17:51 )

Kašparovi z výsledku voleb docela hráblo, ale to je dobře.

brugal ( 22. října 2017 15:56 )

Až oligarchové z Ruska zjistí,že si tu Slovák za pár desítek milionů,investovaných do PR agentur,koupil celý stát vykašlou se na své ostrovy a vyrazí k nám na "nákupy".

bullshit ( 22. října 2017 15:47 )

Není nám pomoci, lůza ovlivněná masivní kampaní zvolila bývalého komunistu, přisluhovače minulého režimu a agenta STB, obviněného z trestných činů podvodu velkého rozsahu, velkoničitele přírody a největšího pobírače snad všeho do vedení státu. Se sebestředným prezidentem a komunisty to bude smrtící koktejl. Škoda, jak zapomínáme svojí historii a za koblihu vyměníme i svoje svědomí a pokřivíme historii. S novou imunitou bude pan Čistý zase v pohodě. Asi potřebujeme nad sebou bič přivandrovalce, sami si vládnout neumíme a to je naše tragédie. Na to přijdeme, až bude pozdě a změny budou již nevratné.

Havel-krakonos500 ( 22. října 2017 15:39 )

Ty seš taky RETENOS, Emane!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa