Komentář: Blokádou taxikáři jen naštvali lidi. Brzy budou sami rádi jezdit pro Uber

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
3. 10. 2017
05:50

Víc než tisícovka pražských taxikářů v pondělí znovu vyjela do ulic, tentokrát však ne kvůli dobrému ritu. Pomalou jízdou kolem ruzyňského letiště a magistrátu, jíž ještě víc zablokovali už tak zablokované pražské tepny, znovu protestovali hlavně proti Uberu, který provozuje taxislužbu, aniž by oficiálně byl taxislužbou. Jeden „zloděj“ tak chytal jiného „zloděje“.

A to nejen metaforicky. Někteří pražští taxikáři si sami pečlivě budují reputaci zlodějů brutálním předražováním jízdného, zatímco Uber obírá nejen vlastní řidiče (pardon: smluvní) obcházením legislativy a kreativním daněním. Málokoho tak překvapí, že agresivní americkou firmu kromě Brna nechtějí ani v Londýně, Paříži nebo jiných evropských metropolích, kde taxikáři platí za licence i sumy připomínající mafiánské výpalné.

Pražští taxikáři si přesto mohli další dopravní blokádu města klidně odpustit. Digitální revoluci totiž nezastaví, ani kdyby najednou začali jezdit poctivě. Už brzy budou sami rádi jezdit i pro Uber, případně jinou mobilní taxi aplikaci, jichž neustále přibývá. Ano, Uber to trochu přehnal s drzým ignorováním většiny pravidel, která pro taxislužby platí v jednotlivých zemích a městech: být taxikář a tvářit se přitom jako náhodná smluvní přeprava je to samé, co dělají i mnozí… pražští taxikáři dobře známí nejen z ruzyňského letiště!

A taky z hlavních ulic vedoucích k němu, kde se jinak v autech bez označení taxi chovají hůř než papalášské kolony, pro které neplatí předpisy. Navíc za tolik nenáviděným Uberem si z trhu taxislužby úspěšně ukrajují další mobilní aplikace, které rozumí slovu kompromis. A právě ty klasickou taxislužbu s dispečinkem už brzy nahradí úplně stejně, jako kdysi taxikáři nahradili fiakr.

Známější už je jenom Golem

Dobře to pochopilo třeba české Liftago, které pondělní blokádu taxikářů ihned využilo ke slevám a náboru nových zákazníků. Nejen tahle aplikace, s níž už v Česku jezdí přes 200 000 lidí a která využívá stejné technologie jako americký Uber, je totiž legální, ale i levnější a rychlejší než klasické taxi. A zůstane to tak i po zavedení modernější a přísnější legislativy pro taxi, po níž volají tradiční pražští taxikáři.

Ti – už od komunistů město ve městě – svedli o své slušné živobytí už spoustu různých bitev a nejen tu s dohlížejícími kontrolory, úředníky nebo strážníky pořád částečně i vyhrávají, když podobně jako Uber prostě ignorují předpisy. Ostatně jejich šarvátky i bitky s policií už patří k pražským legendám, populárnější ve světě je snad jen Golem. Bitvu s mobilem ale určitě prohrají. 

Video Přibližně 70 brněnských taxikářů podpořilo protestní jízdou proti Uberu své pražské kolegy. Řidiče ale nijak neomezili. - Hynek Zdeněk

    

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

salto ( 5. října 2017 07:56 )

Taky by mě nasr..., pardon rozzlobilo, že někdo dokáže okrádat lépe...

CLovek ( 4. října 2017 09:49 )

Takze dneskem je tenhle komantar absolutni kravina. V reakci na protesty taxikaru, magistrat odedneska navysi kontroly jak taxikaru tak i nelegalnich ridicu Uberu takze slusni taxikari dosahli sveho, bat se musi jen ti spatni a ridic Uberu dostane na miste 100 000Kc pokutu podle noveho silnicniho zakona. To Uber uz nevydrzi (za ridice pokuty zatim platil, dalsi vysmech nasim zakonum), ale pri takovem objemu penez na to nebude mit a konecne odtahne. Podvodne firmy plne ilegalu jako Uber proste do civilizovane spolecnosti nepatri

CLovek ( 4. října 2017 09:47 )

Zelene autobusy patri Uberu

CLovek ( 3. října 2017 11:25 )

Taxikáři ani vy Uber nikdy jezdit nebudou, pokud umíte počítat. Je to pod náklady, nevyplatí se to. Uber žije z ilegální, těm těch pár supů stačí, legálně nemá na trhu v tvrdé konkurenci šanci.

mart33 ( 3. října 2017 10:09 )

V Londýně a jinde Uber zakázali ptž pak živí amričany. Řešení je aplikace ale cz původu aby peníze zústaly v CZ a neživili jsme Usa, jako vždy a ve všem. Už si amíci vytáhli dost peněz z našich bank.

Zobrazit celou diskusi
Další videa