Komentář: Politici chtějí znovu víc peněz. Ohnou kvůli tomu i statistiky
Snad jediné je v politice jisté. Když politici slíbí, že nechtějí víc peněz, vždycky se můžete vsadit, že si hned poté odhlasují vyšší platy. Teď na to jdou ještě tvrději. Kvůli vlastní gáži klidně vyhlásili válku i Českému statickému úřadu. Chtějí po něm, aby ignoroval povinné evropské předpisy.
Jde o celkem jednoduchou věc. Platy ústavních činitelů, tedy prezidenta, premiéra, šéfů obou komor parlamentu, ministrů a poslanců i senátorů se dosud počítaly podle průměrných platů v nepodnikatelské sféře. Politici si tak v podstatě i své vlastní platy zvyšují podle toho, jak navýší platy ostatním lidem pracujícím ve veřejné sféře. Je to něco na způsob perpetuum mobile.
Nikoho proto nepřekvapí, že lidé z nepodnikatelské sféry mají stabilně vyšší průměrné platy než lidé pracující v soukromém sektoru, kteří jim je ovšem platí ze svých daní. Třeba ČSSD se teď před volbami dokonce chlubí nápadem, že platy ve firmách prostě zvýší tím, že ještě víc zvýší platy ve veřejné sféře. Nějak u toho bohužel jako obvykle zapomněli, že v soukromé sféře se platy nezvyšují tabulkovým výnosem. Peníze prostě nejdřív musíte vydělat.
Permanentní Vánoce (v průměru jde o tisíce měsíčně) má českým politikům od roku 2019 utnout jednotný evropský předpis. Podle něj se mají i jejich platy logicky počítat z průměrného platu v celé státní ekonomice, tedy včetně nižších průměrných platů v soukromém sektoru. To české politiky zděsilo natolik, že se problém rozhodli vyřešit po svém. V pondělí vláda schválila usnesení, jímž Českému statistickému úřadu jednoduše nařizuje, aby jejich platy dál počítal bez zahrnutí soukromého sektoru. Zdroje tu jsou, řekl by Vladimír Špidla.
Připomeňte si, co si premiér Sobotka sliboval od nového ministra financí Pilného:
Svým způsobem jde o další loupež. Politici vlastně řekli všem lidem pracujícím v soukromých firmách, že na jejich vysoké platy vydělávají moc málo. Což je i pravda: podle současného velkorysého výpočtu by například poslanci a senátoři brali od příštího roku základní plat (než si do vlastní kapsy často rozdělí i všechny náhrady) téměř 76 000 korun.
A nejen to: v praxi jde o „znásilnění“ ČSÚ. „Rozhodnutí vlády je pro nás neakceptovatelné,“ komentovala to předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Nejde totiž jen o platy. Po povinném přechodu na nový evropský standard není možné poskytovat věrohodná a časově stabilní čísla o průměrném platu v nepodnikatelské sféře, protože ČSÚ počítá údaje pouze za kompletní státní ekonomiku. Ale vysvětlujte to politikům, když jde o jejich vlastní platy.
moiaza:Stručné, výstižné !!!!
