Státní fond dopravní infrastruktury letos nejprve vyhradil krajům na opravy silnic II. a III. tříd tři miliardy. Z nich jižní Morava dostala asi 230 milionů. Nyní kraje celkem obdrží dalších skoro 400 milionů. Jsou kompenzací nákladů, které kraje podle nařízení vlády vydaly na zvýšení mezd řidičů autobusů. Jihomoravský kraj zrekonstruuje osm úseků, na které má přiděleno 59 milionů.

„Opravíme silnice mezi Rudkou a Sulíkovem, Drysicemi a Vyškovem, Čejkovicemi a Mutěnicemi, Boleradicemi a Diváky, Lechovicemi a Boroticemi nebo Moutnicemi a Jaloviskem. Spravíme také komunikace III. třídy u Petrova nebo Únanova,“ vyjmenoval hejtmanův náměstek zodpovědný za dopravu Roman Hanák.

Jihomoravský kraj spravuje skoro 4000 kilometrů silnic nižších tříd. Kromě peněz od státu na jejich rekonstrukce použije peníze z vlastního rozpočtu i z Evropské unie. U ní uspěl s více než dvacítkou projektů, na něž dostane přes miliardu korun na rekonstrukce, které musejí být hotové v příštím roce.

Co se opraví

* mezi Rudkou a Sulíkovem – tři kilometry silnice, kde se srovná a scelí povrch

* mezi Boleradicemi a Diváky – se bude pracovat na 2,4 kilometrech silnice, zesílí se tu kryt vozovky a vyrovná její profil

* mezi Drysicemi a Vyškovem – spojka mezi obcemi měří tři kilometry, práce tu navážou na opravenou část silnice mezi Pustiměří a Vyškovem

* mezi Čejkovicemi a Mětěnicemi – stavaři spraví úsek dlouhý téměř 900 metrů

* dvoukilometrový úsek se opraví u Únanova i mezi Lechovicemi a Boroticemi nebo Moutnicemi