Komentář: Zeman nás 17. listopadu léčil neviditelností. Lekl se sám sebe?

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
18. 11. 2016
05:00

Zdá se, že prezident Miloš Zeman dosáhl po necelých čtyřech letech na Hradě maxima. Stal se epicentrem oslav i prokletí 17. listopadu, aniž by se jich sám účastnil. Podobně jako Boha jej Češi uctívali i zatracovali v absolutní neviditelnosti. 

Zeman se totiž rozhodl oslavit státní svátek svobody v neviditelnosti v Lánech. Ani slovo, ani invektiva. Jen čistá pieta, podobně jako venkovský vzduch. Hradní ceremoniář Jindřich Forejt jistě dohlédl na její důstojnost. I v tom je teď Zeman první. Po čtvrt století více i méně vzletných projevů a demonstrací vlastní velikosti je to poprvé, co se hlava státu rozhodla 17. listopadu zcela odmlčet a tento významný den strávit skromným a taky zcela soukromým rozjímáním v kruhu nejbližších v teple lánského zámku.

A to i přesto, že už v osm hodin ráno se na Národní třídě zjevil jinak taky méně viditelný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a později a jinde i další obvyklí sváteční podezřelí: Petr Pithart (KDU-ČSL), Tomio Okamura (SPD), Václav KlausViditelným se 17. listopadu dokonce znovu stal i americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro, jehož jen před pár dny označil za „neviditelného“ hradní mluvčí Jiří Ovčáček, aby se mu vzápětí téměř omluvil.

Zemanovi za to samozřejmě patří velký dík. Po obludném loňském roce, kdy na Albertově, kde v roce 1989 celý nejen Listopad vypukl, vystoupil po boku bývalých komunistů, novodobých nácků a islamofobů. Zatímco si policie na stejném místě zopakovala méně demokratické praktiky z roku 1989, nám aspoň jednou daroval velké ticho. A to, jak víme, léčí.

Video Pithart kázal studentům na Albertově: Demonstrace nestačí, choďte volit. 

Pražské podhradí sice hřmělo zemanovskou i antizemanovskou nenávistí a politici i rádoby-politici se na tomto symbolickém dnu jako obvykle lacině přiživovali, prezident však zůstal nad veškerou pozemskou přízemností. Neviditelný i neslyšitelný, a přesto někde v dáli s námi. I on je teď jako slavný český listopadový samet, přestože se občas uřekne o tom, že policisté v roce 1989 studenty obušky vlastně jen sametově hladili. Nic moc se nestalo. I když i jistý muž v letech a legrační východní čepici tehdy rád promluvil k davu na Letné. Snad i on tehdy vycítil správný čas a správné místo.

Ano, jmenoval se Miloš Zeman a tehdy se ještě neinspiroval Ruskem ani čínskou demokracií. I proto nyní jeho ticho v tento významný státní den moc nepotěší. Právě tehdy jsme se totiž zbavili ruské i čínské demokracie a začali být svobodní. Takže jestli dnes Zeman 17. listopadu radši mlčí, není to pro nás vůbec dobrá zpráva. A to i jestli se jen lekl sám sebe a nechtěl se i v tento slavnostní den nějak uřeknout a pak se muset znovu omlouvat.

Video Tisíce budíků rozezněly Václavák a lidé si 17. listopadu zazpívali hymnu. - Tadeáš Provazník

Fotogalerie Oslavy 17. listopadu v ulicích Prahy 132 fotografií

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kupredu-leva ( 19. listopadu 2016 15:20 )

My zloději stojíme pevně za svým soudruhem prezidentem a vždy volíme jedině ČSSD, protože ta jediná drží nad námi, zloději, ochrannou ruku. Čest práci!

luder ( 19. listopadu 2016 08:35 )

Havloidiotní výpary z Pražské kvakárny,kvikot Kodlčípku!!!, David Rockjedceller. SLUNÍČKA,CHRCHLOIDI,KODLČÍPCI..., David Rockjedceller. Pokud nechcete prezidenta,který je momentálně na Hradě,tak jen vám vy "demokrati" připomínám,že příští rok to můžete u voleb změnit "demokratickou cestou" a né pokřikovat při každé příležitosti nesmysly o nespokojené většině...!!Takhle nelžou ani cikáni na sociálce,jako vy pohrobci Vency Veškrny,humanitárního ochlasty a propagátora "pravdy a lásky",kterých vás je sotva 20% společnosti...?!Jiný nedemokratický způsob vašich nespokojených projevů vás posunuje směrem na úroveň východních zemí,kde toto vaše počínání setkalo by se z úspěchem jistojistě...!!

luder ( 19. listopadu 2016 07:52 )

J.Mixa. Myslím si, že existují určité symboly státnosti, které by měl občan respektovat. Patří mezi ně Ústava ČR, státní vlajka ČR, standarta prezidenta ČR a sám prezident ČR, který je volen demokraticky v přímé volbě většinou voličů...Kdo sprostě haní tyto symboly, haní i celou naši zem a měl by za to existovat jasně definovaný trest! Je s podivem, že je kolem toho mezi politiky i veřejností tolik humbuku a nevšimnou si, že třeba ministr Pelikán chce na obyvatele uvalit za pomlouvání Islámu a jeho představitelů u nás až tříleté nepodmíněné tresty!!! Prezident vadí, Islám nevadí...Tak se koukejte všichni vzpamatovat, protože to druhé je daleko horší a nevšímejte si té třísky v oku, když tam máte celý trám!Symboly České státnosti by měly být chráněny a proto také volím SPD a Okamuru, to je ta změna, kterou všichni potřebujeme! Ne Islám!

zigzag ( 18. listopadu 2016 19:10 )

Ale no tak, skocili jste na spek slunickarum jen proto, abyste si mohli kopnout do Zemana

petrsetr ( 18. listopadu 2016 17:45 )

Zeman mě moc a moc neúčastí zklamal a to moc

Zobrazit celou diskusi
Další videa