Komentář: Neutrácejte po tragédii psy. Zavřete radši lidi

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
20. 9. 2016
05:52

V Lužci nad Cidlinou zemřel v neděli pětiletý chlapec poté, co ho pokousala smečka psů. Jak už to v podobných případech bývá, nikdo teď najednou nechápe, proč k tragédii došlo. Majitel psů i jeho partnerka, kteří psy chovají dlouhodobě, říkají, že žádný z jejich psů předtím na dítě nevrčel ani neštěkal, protože na místě nedošlo k žádné potyčce. Teď chtějí psa, který vše začal, utratit. 

Psy dobře zná i otec chlapce, který si na místo přišel půjčit vozík za auto. Útoku prý nerozumí ani on, protože k chovatelům chodili často. „Připevňovali jsme poznávací značku a asi na deset minut jsme dítě ztratili z dohledu. Když měl odjet, volali jsme na chlapečka, ale před domem nebyl. Začali jsme ho hledat, ale když jsme zašli dozadu za dům, už jsme ho uviděli ležet,“ popsal situaci majitel psů.

Zajímavé: otec nechá pětiletého syna bez dozoru se smečkou psů, zatímco se známým připevňuje značku na vozík, načež se všichni diví, že je dítě najednou mrtvé. Začněme otcem: neměl se náhodou víc než značce na vozík věnovat malému synovi? A nemělo potenciální nebezpečí dojít i chovateli psů, když už se prezentuje jako jejich znalec? Připadá fakt oběma mužům normální nechat pětiletého chlapce s volně puštěnou smečkou velkých psů? Fakt teď nikdo nechápe, kdo za tragédii může?

Policie vše šetří jako trestný čin usmrcení z nedbalosti, za což majiteli psů hrozí v případě usvědčení až tři roky natvrdo. Co ale otec dítěte: ten je nevinný? A hlavně: nepovažujeme se už nějakou dobu my lidé za přece jen o něco inteligentnější než psi, i když to tak v televizních politických debatách občas nevypadá?

Takže psy oficiálně chováme, venčíme a krmíme spíš my, a ne oni nás? Spíš než utrácet psy bychom proto měli v podobných případech především trestat všechny lidi, kteří podobné tragédie způsobí. Představte si, kdyby se podobně jako otec dítěte podobně hájil i řidič autobusu, který zabil několik cestujících: „Jen jsem na deset minut pustil volant a najednou…“

Problém je, že si lidi zvykli spíš na opak a své zodpovědnosti za děti i psy se rádi vzdávají, protože je to pohodlnější. Rodiče dnes proto děti vodí i všude tam, kam před nimi dospělí vždy spíš utíkali: do kaváren, restaurací i barů. Jistí američtí rodiče například nedávno zcela vážně zažalovali majitele baru za to, že pouští moc nahlas muziku a jejich batole to ruší.

A mnozí majitelé psů pro změnu vodí do všech těchto míst psy a jsou pak překvapení, když si to s nimi neužívají i jiní hosté. Anebo své psy venku automaticky pouští z vodítka a diví se, když někdo nemá radost z toho, že se na něm vyskáčou. Což mimochodem píšu jako majitel psa. Možná proto nadešel čas vrátit světu rozum a vrátit se k osvědčenému modelu, kdy za děti i psy zodpovídali jejich rodiče a majitelé. I já si totiž pořád myslím, že jsem přece jen o trochu chytřejší než můj pes.

Doporučujeme
mirkath ( 19. října 2016 12:13 )

mirkath ( 19. října 2016 12:11 )

Nemyslím, že p.Holec chtěl zavírat do klecí lidi, pouze chce aby převzali odpovědnost

maledivy2016 ( 25. září 2016 13:00 )

Všimněte si, že když tu někdo napíše na někoho jakoukoli kritiku, tak se toho chytne ihned pár hodně velkých primitivních zakomplexovanych imbecilu, který hned vyrukují s tím, že člověk, který to napíše, tak závidí atd... To ukazuje skutečně to, jaká skvadra a svoloč sem chodí psát své vyblitky..

placenta ( 20. září 2016 15:44 )

 ku.rva tady je psích zoofilu

wimr.dan ( 20. září 2016 14:02 )

Vždycky když přijdu naštvanej z práce, kopnu pořádně do žeber našeho psa, vrazím facku manželce a za špatný známky zmlátím páskem naše dva parchanty. Svět se mi pak zdá docela růžový.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa