Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno 27°C

Gay pár poslal dopis homofobní poslankyni Nytrové: „Vaše slova způsobila bolest“

Autor: Aleš Rumpel - 
16. července 2016
09:50

Poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová svými slovy o tom, že gayové chtějí zlegalizovat sex s dětmi, hnula žlučí řadě duhových rodin i bezdětným párům. Ředitel festivalu Mezipatra Aleš Rumpel jí proto napsal otevřený dopis. Blesk.cz ho publikuje v plné verzi.

Vážená paní Nytrová,

pocházím jako Vy ze severní Moravy, sociální demokracie byla první stranou, kterou jsem volil, a jsem gay. Ve svých prohlášeních opakovaně zdůrazňujete, že proti homosexuálům nic nemáte a v žádném případě nechcete útočit na naši důstojnost. Chci Vám věřit, a proto Vám píši.

S mým partnerem Josefem spolu žijeme 13 let, teď v červenci to bude devět let, co jsme se registrovali. Ani jeden z nás nebere drogy, a Josef je dokonce abstinent. Josefova máma o mně mluví jako o druhém synovi, Josefův otec, voják z povolání, při naší registraci plakal dojetím. Můj bratr má dvě děti, oběma jsem kmotrem.

Jistě jste se setkala s vlnou zlosti a podráždění, které Vaše slova vyvolala. O tom Vám psát nechci, zlobu a zesměšňování jste sama pocítila a není mým cílem k tomu přispívat. Chci Vám napsat o jiných emocích, které jste způsobila, a protože si nechci myslet, že jste zlá, věřím, že nevědomě.

Jak si představujete, že se cítila moje máma, když se v České televizi od poslankyně parlamentu České republiky doslechla, že její syn je jedním z promiskuitních lidí, kteří jsou násilní, zneužívají omamné látky a dříve umřou? Dovedete se vcítit do ženy, pro níž je její rodina tím nejdůležitějším, která nedávno pochovala mámu, a k depresím ze ztráty maminky se přidají emoce, které šíříte?

Jste matka, napadlo Vás někdy, jak Vaše slova zapůsobí na mladé lidi? Na holku, která se poprvé zamilovala do holky, na kluka, který má dvě mámy? Jak mají vysvětlovat spolužákům Vaše slova, že jakási homolobby chce nastolit nadvládu nad heterosexuální skupinou?

Sama jste prošla rozvodem, takže si jistě dovedete představit, v jak nezáviděníhodné situaci se může ocitnout žena, která zůstane sama s dětmi. V případě lesbického páru zůstává ta, co dítě porodila, navždy samoživitelkou. Po rozchodu její dítě nedostane žádné alimenty, když jim druhá máma umře, žádný sirotčí důchod. To má řešit novela zákona o registrovaném partnerství.

S Josefem o dětech mluvíme celá ta léta, co jsme spolu. Většina našich heterosexuálních přátel děti neplánovala, většina jednoho dne zjistila, že „jsou v tom“, a pak řešili nějakou svatbu a zajištění budoucnosti. Gayům a lesbám se tohle nestává, rodičovství musejí zvážit ze všech stran a hodně obětovat tomu, aby se to stalo. Díky rozhodnutí Ústavního soudu si teď jeden z nás může požádat o adopci, a pokud by prošel náročným výběrem, stane se rodičem. Já to nechci. Nechci, aby naše dítě mělo jen jednoho rodiče. Můj táta jednoho dne šel do práce a nikdy se nevrátil. Tragická nehoda vzala mámě muže a mně a bratrovi tátu. Paní Nytrová, jistě si dovedete představit, že bez vdovského a sirotčího důchodu bychom se ocitli na dně. Nemůžu dát domov dítěti s vědomím, že bude mít jen jednoho legálního rodiče.

V poslaneckém slibu jste na svou čest slíbila, že svůj mandát budete vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vyzývám Vás, abyste vstoupila do dialogu  s našimi předními odborníky, jako jsou pánové sexuologové Zvěřina, Uzel a Weiss, abyste si přečetla knihy psycholožky Evy Poláškové (Plánovaná lesbická rodina, 2009) a socioložky Kateřiny Nedbálkové (Lesbické rodiny v pozdně moderní společnosti, 2012) a hlavně, paní Nytrová, vyzývám Vás, abyste navštívila gay a lesbické páry, které vychovávají děti.

Vaše slova způsobila dost bolesti gayům, lesbám, jejich rodičům, sourozencům, jejich dětem. Přesto jste ale vítána, abyste si mohla udělat relevantní názor.

S úctou,

Aleš Rumpel

Další videa