Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Metanoloví vrazi zabíjeli pro peníze. Úmyslně otrávili 15 tisíc litrů alkoholu

Jedn ze dvou hlavních obviněných
Jedn ze dvou hlavních obviněných  (Autor: Blesk - Slávka Červená)
Autor: oj - 
24. září 2012
14:59

Tady ho vedou. Muže-dealera, která metanolem úmyslně otrávil 15 tisíc litrů alkoholu. To je nejméně 50 tisíc otrávených lahví v Česku. Metanolový vrah a jeho kumpán tak mohli otrávit jedno středně velké město jako Jihlava. Pro peníze.

Už minulý týden skončil ve vazbě Rudolf F. (42) z Ostravy. Údajně se jedná právě o jednoho ze dvou obviněných, kteří připravili několik tun jedovaté směsi.

"Na přelomu srpna a září vyrobili v Moravskoslezském kraji jedovatou směs metylalkoholu s vědomím toho, že bude dále použita k výrobě alkoholu a může ohrozit zdraví i životy. Jednalo se řádově o tuny suroviny," uvedl na tiskové konferenci zlínský státní zástupce Roman Kafka, který na vyšetřování dohlížel.

"Obviněným hrozí 12-20 let, v případně i výjimečný trest. Byli vedeni motivem obohatit se a vyřešit svou finanční situaci," řekl s tím, že do oběhu se jim směs podařilo dostat přes zlínského distributora.

Oba obvinění pracovali podle policie ve firmě, která se zpracováním metylalkoholu zabývá. Suroviny pochází z České republiky a byly řádně zakoupeny a dodány do opavské společnosti, odkud následně putovaly na černý trh.

Vyšetřování ale nekončí. Policie má před sebou těžký úkol. Vystopovat 15 tisíc litrů jedovatého alkoholu, který stále může být na českém trhu. Šéf policie Martin Červíček proto vyzval veřejnost k opatrnosti.

Policie pátrala i v Řitce

Metylalkoholová stopa vede i do Řitky u Prahy. Podle informací České televize policie zadržela 37letého muže, jednatele firmy Carlogic zabývající se výrobou autokosmetiky, která si právě v Opavě údajně nechávala míchat a skladovat nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Samotná firma Carlogic sídlí v rozlehlém statku na okraji obce Řitka zhruba 20 kilometrů od Prahy. Na svých internetových stránkách mj. inzeruje, že prodává oleje a že nabízí maloobchodní prodej za velkoobchodní ceny.

Areál firmy v Řitce u Prahy, kde se údajně pančoval alkohol Areál firmy v Řitce u Prahy, kde se údajně pančoval alkohol | Foto Blesk - David Malík

Místní ale o tom, že by se v areálu firmy vyráběl pančovaný alkohol vůbec nevědí. "Je to divné, vůbec jsem o tom nevěděl. Ta firma se nachází ve velkém areálu bývalého zámku a sídlí tam i více firem," řekl Blesku muž, který v tomto areálu dokonce i bydlí. "No já jsem tam viděl ale policisty, kteří něco vynášeli. Určitě to byl ten metyl," přidal se místní rybář, který má prý o všem ve vesnici přehled.

 Otrava metanolem v číslech
21 - počet dnů od úmrtí první oběti současné vlny otravy metylalkoholem (3. září).
25 - tolik lidí již (včetně květnového případu z Havířova) zemřelo v pěti krajích ČR na otravu metylalkoholem.
67 - počet potvrzených případů otravy metylalkoholem od začátku současné vlny.
18 - tolik lidí bylo ještě dnes podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) hospitalizováno.
9 - v tolika krajích ČR byly zatím potvrzeny případy otravy metanolem, postižené zatím nehlásily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký kraj ani Vysočina.
27 - policistů je v celé republice členy zvláštního vyšetřovacího týmu Metyl.
42 - počet lidí, kteří byli v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu doposud obviněni policií; 22 skončilo ve vazbě.
3 - země již zakázaly dovoz lihovin z ČR (Polsko, Slovensko, Rusko).
4 - dny platí zákaz exportu lihovin z ČR, vyhlášený vládou.
10 - tolik dnů se již v ČR nesmí kvůli riziku otravy prodávat lihoviny s obsahem alkoholu 20 procent a vyšším.
100.000 - statisíce korun údajně stojí léčba jednoho otráveného metylalkoholem.
15,000.000 - zhruba o tolik korun denně přicházejí na čistých tržbách v důsledku prohibice výrobci a dovozci lihovin.
21,000.000 - tolik litrů alkoholu skončilo ve skladech, jejich další osud ještě není určen.
15.000 - až tolik litrů nebezpečného alkoholu mohlo být podle policejního prezidenta Martina Červíčka dodáno na český trh.
23,000.000 - tolik objednávek na nové kolky na tvrdý alkohol od výrobců lihovin má od pátku Generální ředitelství cel.
25,000.000 - o tolik korun přichází státní pokladna denně v důsledku zákazu prodeje lihovin podle odhadu náměstka ministra financí Ladislava Minčiče.
215,000.000 - o tolik korun na tržbách přišly provozovatelé restaurací a barů za prvních pět dnů trvání zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle Asociace hotelů a restaurací

kdoasi ( 25. září 2012 13:57 )

Ne,pokud máme za pr*delí EU a ve vládě pseudohumanisty

kdoasi ( 25. září 2012 13:53 )

To měl Ruda z Ostravy kliku....

gray35 ( 25. září 2012 13:20 )

Jak jsem už jinde řekl, je to v pr..li, tedy vlastně v Řitce !

stanislavhahn ( 25. září 2012 05:07 )

Trest smrti bez milosti. Jsou to masoví vrazi.Kdo říká že ne patří k ním. (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N)

ivkanatka ( 24. září 2012 23:24 )

I z Kikiny.

Zobrazit celou diskusi