Dvojí život likérek: Přes den legální, přes noc nelegální alkohol!

Platí to údajně pro řadu menších výrobců - aby si likérky vydělaly na živobytí, vedly prý "dvojí život". Přes den vyráběly z oficiálně sehnaného lihu a platily daně, přes noc se roztočil kolotoč černé výroby...
Rozplétání metylalkoholové chobotnice s pančovaným alkoholem přináší i zajímavé poznatky o českém trhu s alkoholem jako takovém.
Je veřejným tajemstvím, že i u nás bují alkoholový černý trh. A není velkým překvapením, že se do něj zapojují i oficiální výrobci, jak potvrdil Lidovým novinám oslovený soukromý detektiv, pohybující se léta v tomto prostředí.
"Malé české likérky mívají dva provozy. Technika výroby je v obou úplně stejná, jen se jednou použije líh z oficiálně zdaněného zdroje a podruhé z jiného," tvrdí detektiv.
Přes den se tak zpracovává líh, který je běžně zatížený spotřební daní. Když se k tomu přičte DPH, kolek, náklady na výrobu alkoholu a jeho balení, vydělá likérka několik korun na láhvi.
Jenže přes noc se použije k výrobě líh, pořízený načerno. "Vyčistí" se a vyrábí se, jako by se nic nedělo. Spotřební daň se z něj neplatí, výdělky jsou mnohem vyšší. Likérky si tak krácením daně přicházejí podle zdroje LN na miliardy korun...
Narozdíl od ilegálních stáčíren je zde však hrozba otravy metylalkoholem zásadně nižší. V metylové kauze však již nejde jen o peníze, ale v první řadě lidské životy. Pančovaný alkohol si jich vyžádal již 23.
Celá aféra je státem, potažmo gumovým chemikem Kalouskem, řízená provokace, jejímž cílem bylo asi lidi jen vylekat a na základě toho posbírat dostatek důvodů pro zavedení licencovaného prodeje chlastu a tím dosáhnout lepšího výběru spotřební daně a zvýšit ceny. Bohužel asi některý blb z realizačního týmu nepochopil propozice a nebo jim dal Kalous blbě spočítaný koncentrace, takže proto tolik mrtvých. Způsob, jakým se teď všichni diví je komický